وبلاگ, ویزا کاری

کارت آبی اتحادیه اروپا

دریافت مجوز کار در اتحادیه اروپا یا همان ویزای بلو کارت در سال 2024
4.6
(5)

Blue Card اتحادیه اروپا | مجوز کار در قاره سبز

همه ساله افراد زیادی برای کار در اروپا و یا ادامه تحصیل در اتحادیه اروپا روانه این قاره می‌شوند، ویزای بلو کارت یا همان مجوز کار در اتحایده اروپا ویزایی مانند گرین کارت آمریکا به حساب می‌آید و به افراد دارنده آن امکان می‌دهد تا با حقوق بالا در کشورهای اروپایی مشغول به کار شوند، دارندگان Blue Card حق مساوی با شهروندان اتحادیه اروپا دارند و این یک مزیت عالی به شمار می‌رود، ما در این مقاله به بررسی نحوه دریافت ویزای بلو کارت در سال 2024 و مدارک و شرایط لازم برای دریافت ویزای مجوز کار در اتحادیه اروپا خواهم پرداخت پس همراه ما باشید.

کارت آبی اتحادیه اروپا چیست؟

بلو کارت اروپا یا کارت آبی اتحادیه اروپا یک مجوز کار و زندگی در اتحادیه اروپا می‌باشد که مورد تأییده اکثر کشورهای قاره اروپا می‌باشد، دارندگان ویزای بلو کارت یا دارای مدرک تحصیلی معتبر و بالایی هستند و یا دارای یک شغل و پیشنهاد کاری با درآمدی بالاتر از حد عادی می‌باشند که این باعث می‌شود تا این افراد شایسته دریافت ویزای Blue Card باشند.

دارندگان این مجوز حقی مساوی با شهروندان اتحادیه اروپا خواهند داشت، دارندگان بلو کارت باید این را بدانند که در مدت 18 ماه اول دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا می‌توانند در کشوری که از طریق آن ویزای بلو کارت را دریافت کرده‌اند مشغول به کار شوند و پس از اتمام این 18 ماه اول می‌توانند برای کار به کشورهای دیگر در اتحادیه اروپا سفر کنند و درآنجا اقامت داشته باشند.

علت نام گذاری این کارت این است که رنگ اغلب پرچم‌هایی که در اتحادیه اروپا هستند در آن آبی وجود دارد و به همین دلیل این باعث شد رنگ آن یکپارچه باشد، مدت اعتبار ویزای بلو کارت اروپا به طور معمول 4 سال است و اگر شخصی با قرارداد کاری با زمان کمتر از آن داشته باشد مدت اقامت در کارت آبی اتحادیه اروپا بر اساس مدت قرارداد فرد محاسبه می‌شود، یکی دیگر از قوانین کارت آبی این است که اگر فردی در 3 سال اول دریافت بلو کارت کار خود را از دست بدهد می‌تواند به مدت 3 ماه در آن کشور به دنبال شغل مناسب باشد و در صورت عدم موفقیت در بدست آوردن کار مناسب فرد باید کشور را ترک نماید.

دریافت مجوز کار و اقامت در اتحادیه اروپا از طریق ویزای بلو کارت، کارت آبی اروپا در سال 2024

دریافت مجوز کار و اقامت در اتحادیه اروپا از طریق ویزای بلو کارت، کارت آبی اروپا در سال 2024

تاریخچه بوجود آمدن بلو کارت (Blue Card)

مجوز بلو کارت اتحادیه اروپا یک پرونده اقامت برای کارمندان غیر اتباع اتحادیه اروپا است که به آنها اجازه می دهد در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا کار کنند و زندگی کنند. این مجوز در سال 2009 به عنوان جایگزین برای کارت اقامت کارمندان غیر اتباع اتحادیه اروپا معرفی شد.

اهداف اصلی این مجوز شامل تسهیل برای کارمندان غیر اتباع اتحادیه اروپا برای ورود و کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد مهارت‌دار و تسهیل در تبادل فرهنگی و اقتصادی بین کشورها است.

برای اخذ این مجوز، افراد باید شرایط مشخصی را ارضا کنند از جمله داشتن قرارداد کاری با یک شرکت در یک کشور عضو اتحادیه اروپا، داشتن مهارت‌های مورد نیاز برای انجام کار مورد نظر و داشتن بیمه درمانی و مالی مناسب.

از آن زمان تاکنون، مجوز بلو کارت اتحادیه اروپا به هزاران کارمند غیر اتباع اتحادیه اروپا صادر شده است و به آنها امکان زندگی و کار در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را فراهم کرده است.

دلایل ارائه مجوز کارت آبی اتحادیه اروپا

 1. جذب استعدادهای بین‌المللی: ویزای Blue Card به کشورهای عضو اتحادیه اروپا کمک می‌کند تا استعدادهای بین‌المللی را جذب کنند و توانایی‌های متخصصان و کارمندان با تجربه را به کشورهای خود وارد کنند.

 2. تقویت اقتصاد: با صدور ویزای Blue Card، کشورهای اتحادیه اروپا به افراد متخصص و با تجربه امکان ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد خود را می‌دهند و به توسعه اقتصادی کشورها کمک می‌کنند.

 3. تسهیل در تبادل فرهنگی: این ویزا به افراد فرصت می‌دهد تا در محیط‌های متنوع فرهنگی زندگی کنند و تجربیات جدیدی را دریافت کنند که به تبادل فرهنگی و اجتماعی بین کشورها کمک می‌کند.

 4. حقوق و مزایا: افرادی که ویزای Blue Card دریافت می‌کنند، حقوق و مزایای کارگری متناسب با کارمندان محلی را دریافت می‌کنند و از حقوق بیمه درمانی و امکان اقامت دائم بعد از مدت زمان معین نیز برخوردار می‌شوند.

لیست کشورهای صادر کننده بلو کارت 

اتریش

بلژیک

بلغارستان

کرواسی

قبرس

جمهوری چک

دانمارک

استونی

فنلاند

فرانسه

آلمان

یونان

مجارستان

ایتالیا

لتونی

لیتوانی

لوکزامبورگ

هلند

مالت

لهستان

پرتغال

رومانی

اسلواکی

اسلوونی

اسپانیا

سوئد

لیست کشورهایی که بلو کارت صادر نمی‌کنند

ایسلند

لیختن اشتاین

سوئیس

نروژ

ایرلند

بریتانیا

شرایط لازم برای دریافت ویزای Blue Card اروپا

نحوه دریافت ویزای بلو کارت اتحادیه اروپا

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم ویزای بلو کارت یک مجوز برای کار و اقامت افرادی می‌باشد که خارج از اتحادیه اروپا زندگی می‌کنند، تمام کشورهای اروپایی ویزای کارت آبی اتحادیه اروپا را صادر می‌کنند جز کشورهای عضو EFTA که شامل کشورهای: نروژ، بریتانیا، لیختن اشتاین، ایسلند، سوئیس و ایرلند می‌باشد. برای دریافت ویزای Blue Card اتحادیه اروپا باید مراحل زیر را انجام داد:

مجوز کارت آبی اتحادیه اروپا همراه با اقامت دائم در سال 2024

مجوز کارت آبی اتحادیه اروپا همراه با اقامت دائم در سال 2024

تکمیل فرم درخواست ویزای بلو کارت اروپا :

در اولین مرحله شما باید بررسی نمایید که آیا مدارک لازم برای دریافت ویزای بلو کارت را دارید و آیا نیازی به دریافت ویزای بلو کارت برای شما می‌باشد یا خیر، بعد از آن باید از طریق سایت ویزای بلو کارت اقدام به پر کردن فرم نمایید و در انتها آن را امضا کنید و تأیید نمایید و برنامه خود را به انتهای آن اضافه کنید.

ارسال فرم تکمیل شده:

در این مرحله فرم را باید برای کارفرمای خود ارسال کنید و او بعد از بررسی در صورت تأیید آن را امضاء می نماید و برای شما ارسال می‌کند.

پرداخت هزینه و ارسال فرم نهایی شده :

پس از آنکه فرم را در سایت اصلی بلو کارت پر کردید باید هزینه آن را پرداخت نمایید و بعد از واریز وجه پرداخت شده باید آن را ارسال کنید.

مزایای دریافت ویزای Blue Card اتحادیه اروپا

چه گروه هایی می‌توانند ویزای بلو کارت اروپا را دریافت کنند

کارگران با مهارت و تخصص بالا

اگر شما یک کارگر ماهر هستید که مدرک دانشگاهی معتبری دارید و همچنین سابقه کاری حرفه در در زمینه مدرک تحصیلی خود دارید یکی از واجدین شرایط دریافت ویزای Blue Card اروپا هستید، برای اقدام به دریافت بلوکارت باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. تحصیلات: حداقل مدرک کارشناسی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تأیید داشته باشید.
 2. سابقه کاری: تجربه کار در زمینه مدرک دانشگاهی خود حداقل 5 سال لازم می باشد.
 3. داشتن دعوتنامه: برای اینکه بتوانید ویزای بلو کارت را دریافت نمایید باید در داخل کشور مقصد یک قرارداد کاری و یا یک پیشنهاد کاری از کارفرما داشته باشید.
 4. بیمه درمانی: رزرو یک ساله بیمه درمانی کارت آبی اروپا را دریافت کنید.
 5. حقوق و مزایا: باید حقوق شما برابر با حداقل حقوق و دستمزد پرداختی در کشور مقصد باشد.
ویزای Blue Card اتحادیه اروپا

ویزای Blue Card اتحادیه اروپا

دانشجویان و کارآموزان

دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا برای دانشجویان بلافاصله بعد از پایان درس سخت است. چرا که این افراد سابقه کاری و تجربه که یکی از شرایط اصلی اخذ کارت است را ندارند. اگر در یکی از کشورهای اروپایی تحصیل می‌کنید و قصد دریافت بلو کارت را دارید، بهتر است در طول تحصیل خود شغلی پیدا کنید که شما را واجد شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا کند. همچنین اگر تحصیل شما تمام شده و سابقه کاری ندارید، می‌توانید در کشور مورد نظر درخواست اقامت کنید که 18 ماه به شما این امکان را می‌دهد در کشور میزبان مانده و در جست و جوی کار باشید. در طول این مدت می‌توانید شرایط دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا را فراهم کنید.

محققین

کارت آبی اروپا در حوزه تحقیق برای افرادی صادر می‌شود که عضو کشورهای غیر اتحادیه اروپا بوده و می‎خواهند در یک سازمان تحقیقاتی اروپا مشغول به کار شوند. اگر قصد دریافت کارت آبی اروپا را دارید، شرایط زیر از الزامات دریافت کارت است.

 • شهروند یکی از کشورهای مجاز برای درخواست کارت آبی اروپا باشید.
 • موسسه‎ای که قصد کار در آن را دارید، باید تائیدیه مقامات دولتی برای میزبانی از محقق غیر اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 • حداقل پنج سال سابقه کاری در حوزه تخصصی خود داشته باشید.
 • حداقل مدرک کارشناسی ارشد از یا معادل آن از موسسه آموزشی یا دانشگاه کشورهای اتحادیه اروپا یا معادل آن داشته باشید.
 • قرارداد کاری یا جاب افر با مدت حداقل یک سال داشته باشید.
 • حداقل دستمزد در کشور مورد تقاضا را داشته باشید. رقم دستمزد برای محققان در این کشورها باید حداقل 5.1 درصد بیشتر از رقم میانگین حقوق در کشور باشد.

کارگران فصلی

طرح کارگران فصلی را می‌توان یک طرح تکمیلی برای کارت آبی اروپا دانست. کارت آبی اروپا برای کارگران فصلی تنها برای افراد متخصص صادر می‌شود، در حالی که ویزای کاری برای کارگران فصلی شامل کارهایی مانند باغبانی و کشاورزی است. از این رو افراد پس از ورود به کشور به عنوان کارگر فصلی می‌توانند شرایط لازم برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا را دریافت کنند.

نقل و انتقال درون سازمان

نقل و انتقالات درون سازمانی برای افرادی انجام می‌شود که در یک شرکت کشورهای غیر اتحادیه اروپا مشغول به کار است. این شرکت باید دارای شعبه یا مرکزیت در اروپا نیز باشد. به طور کلی کارت انتقال درون سازمانی با دو مدت اعتبار بیش از 90 روز و کمتر از 90 روز برای افراد صادر می‌شود. برای استفاده از کارت آبی اروپا از این روش باید شرایط زیر فراهم باشد.

 1. شخص به عنوان متخصص، مدیر یا کارآموز در شرکت مشغول به کار باشد.
 2. کیفیت و مهارت‌های لازم را داشته باشد.
 3. آژانس استخدام کشور اروپایی میزبان این انتقال را تایید کند.
 4. شخص باید حداقل 6 ماه بی وقفه در سازمان کشور خود کار کرده باشد.
 5. یک قرارداد استخدام برای دوره انتقالی و یک نامه انتصاب به منظور ارائه به آژانس استخدام کشور میزان تهیه گردد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کارت آبی اتحادیه اروپا

دریافت ویزای بلو کارت از طریق ثبت شرکت

یکی از راه های دریافت ویزای Blue Card اقدام از طریق ثبت شرکت می باشد، برای این کار در قدم اول باید نوع شرکت خود را مشخص نمایید که معمولاً شرکت با مسئولیت محدود برای این کار مناسب است، در مرحله بعد انتخاب یک نام تجاری برای برند و شرکت که می‌خواهید به ثبت برسانید نیاز دارید، پس از آنکه نام انتخاب کردید نوبت ارائه مدارک مورد نیاز به همراه ترجمه می‌باشد و باید برای شرکت خود یک مهر و نشان درست نماییدو در صورتی که فرد تقاضی خود در خاک اروپا ساکن نیت می‌تواند کارهای ثبت شرکت تا دریافت ویزای بلو کارت را از طریق وکلای بومی دفتر مهاجرتی پارمیس مهاجر آینده برتر پشت سر بگذارد.

مهاجرت به اروپا از طریق دریافت ویزای کارت آبی در سال 2024

مهاجرت به اروپا از طریق دریافت ویزای کارت آبی در سال 2024

پس از آنکه موارد بالا انجام گرفت نوبت نوشتن اساسنامه شرکت و مشخص نمودن سهم هر یک از شرکا از سهام شرکت می‌باشد، این را بدانید که برای این کار نیاز به مبلغ 100.000 تا 200.000 یورویی است که نیاز نیست تمام آن را به داخل شرکت به عنوان پشتوانه تزریق نمایید و بعد از این کار نوبت به استخدام نیرو می‌رسد برای اینکار می‌توانید همسر خود را استخدام نمایید و باید یک قرارداد کاری با مبلغ حقوق ماهانه حداقل 4.200 یورو برای او تنظیم کنید.

بعد از انجام کلیه مراحل فوق همسر شما موفق به دریافت ویزای بلو کارت اتحادیه اروپا می‌شود و بعد از آن می‌تواند برای سایر اعضای خانواده به عنوان همراه برای دریافت ویزای Blue Card اقدام نماید.

مزایای دریافت ویزای بلو کارت از طریق ثبت شرکت

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره کردیم افرادی که دارای ویزای بلو کارت هستند حقوق برابر و مساوی با افرادی که شهروند آن کشور هستند دریافت می‌نمایند و اعتبار دریافت ویزای بلو کارت در اروپا بسیار بالاست، دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا می‌توانند به راحتی در هر کشوری در اتحادیه اروپا زندگی نمایند و یا کار کنند، در ادامه مزایای دیگر دریافت بلو کارت از طریق ثبت شرکت را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای بلو کارت اتحادیه اروپا در سال 2024

این مجوز که به افراد متخصص اعطا می‌شود نوعی مجوز کار و اقامت در تمام کشورهای اتحادیه اروپا می‌باشد که در آن از خدمات شهروندی و اجتماعی بالایی نیز برخوردار هستید.

کارت آبی اروپا معمولا به صورت یک تا چهار ساله ارائه می‌شود. پس از پایان مدت اعتبار در صورت داشتن شرایط می‌توانید آن را تمدید کرده یا ویزای کاری دریافت کنید.

همانطور که در این مقاله شاهد آن بودیم فردی که ویزای بلو کارت را دریافت می‌نماید باید در مدت 18 ماه اول در کشور صادر کننده سپری نماید و در آنجا مشغول کار شود ولی بعد از گذشت 18 ماه اول می‌توانید به صورت آزادانه در اتحادیه اروپا سفر کنید و در هر کدام از کشورها مشغول به کار شوید.

پس از ارائه مدارک در حدوده 3 مه کاری طول می‌کشد تا جواب ویزای بلو کارت شما ارسال شود.

اگر پس از ورود به کشور مقصد، شغل خود را از دست دادید، سه ماه زمان دارید که شغل جدیدی پیدا کنید. در غیر این صورت باید به کشور خود بازگردید.

در صورتی که شخص در اروپا مرتکب جرم شده و محکو شود، امکان لغو کارت آبی او زیاد خواهد بود.

نظر شما نصبت به این مقاله ؟

به نوشته ما امتیاز دهید

میانگین امتیاز 4.6 / 5. تعداد رأی 5

تا حالا رأی نداده‌اید، اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می‌نمایید.

دیدگاهی در مورد “کارت آبی اتحادیه اروپا

 1. حسن زاده گفت:

  چه جالب بود‌مقاله ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

  1. saaleh.manager گفت:

   با سپاس از حمایت و پیام های خوبی که برای ما ارسال می نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *