راهنمای اخذ ویزای توریستی آمریکا | شرایط + مدارک + هزینه ها

ویزای توریستی آمریکا یکی از معدود ویزاهای توریستی در جهان است که آفیسر یا افسری که در زمان مصاحبه در سفارت از شما سوال می‌پرسد می‌تواند به صورت کاملاً دلخواه ویزا توریستی شما را قبول نماید و یا درخواست ویزا توریستی آمریکا شما را رد و عملاً ریجکت نماید. یکی از مهمترین نکات که باعث می‌شود شما این ویزا را دریافت کنید این است که باید آفیسر را مجاب نمایید که پس از اتمام زمان ویزا به کشور مبدأ خود باز می‌گردید و یک وابستگی قوی برای بازگشت به کشور خود دارید. ما در این مقاله به بررسی نحوه دریافت ویزا توریستی آمریکا و مدارک ، شرایط و هزینه اخذ ویزای توریستی ایالات متحده امریکا را در سال 2024 مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مدت اعتبار ویزای توریستی آمریکا 3 ماه است و فرد دارنده این ویزا میتواند به طور طبیعی و قانونی یک بار دیگر درخواست تمدید ویزای توریستی آمریکا را برای خود بدهد. دقت کنید گفتیم این ویزا جز معدود ویزاهای سابجکتیو است که آفیسر نقش مهمی در قبول و رد درخواست شما دارد و اگر آفیسر متوجه شود که شما فردی مفید برای کشور آمریکا هستید می‌توانید ویزای خود را به راحتی دریافت کنید و بعد از ورود به آمریکا با کمک از وکلای بومی دفتر مهاجرتی پارمیس مهاجر ویزا توریستی آمریکا را به ویزا سرمایه گذاری و یا ویزای تحصیلی آمریکا تبدیل کنید.

ویزا توریستی کشور امریکا در سال 2024، اخذ ویزای توریستی ایالات متحده آمریکا

ویزا توریستی کشور امریکا در سال 2024، اخذ ویزای توریستی ایالات متحده آمریکا

مراحل اخذ ویزا توریستی آمریکا در سال 2024

پر کردن فرم DS-160:

ابتدا باید فرم DS-160 را آنلاین پر کرده و اطلاعات موردنیاز را وارد کنید. این فرم شامل اطلاعات شخصی، سوابق تحصیلی و شغلی، اطلاعات سفر و دیگر اطلاعات مربوط به سفر شما به آمریکا است.

پرداخت هزینه ویزا:

باید هزینه ارسال فرم DS-160 را پرداخت کنید. هزینه ویزا بر حسب نوع ویزای موردنظر و کشور متقاضی متفاوت است.

گرفتن وقت مصاحبه:

بعد از پر کردن فرم DS-160 و پرداخت هزینه، باید وقت مصاحبه را در سفارت یا کنسولگری آمریکا در کشور خودتان یا در کشوری که سفارت یا کنسولگری آمریکا دارد، بگیرید.

مصاحبه:

در روز مصاحبه، باید به مراکز مصاحبه حضور پیدا کنید و به سوالات مصاحبه کننده پاسخ دهید. در این مصاحبه ممکن است بخواهند اطلاعات بیشتری از شما بپرسند.

تحویل اسناد:

در صورت تایید ویزای شما، باید اسناد خواسته شده را به مرکز ارسال داده های بیومتریک ارائه دهید و انتظار بررسی نهایی ویزای خود را بکشید.

انواع ویزای توریستی کشور آمریکا

ویزای توریستی آمریکا انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • B-1 ویزای تجاری: این نوع ویزا به افرادی صادر می‌شود که نیاز به ورود به آمریکا برای ملاقات‌های تجاری، حضور در جلسات یا کنفرانس‌های تجاری دارند.ویزاهای تجاری B1 به طور معمول تا شش ماه اقامت دارند.

موارد استفاده از ویزای توریستی B-1 آمریکا:

  1. مذاکره برای بستن قرارداد
  2. ملاقات تجاری و مشاوره با تجار و همکاران
  3. شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های تجاری و آموزشی
  4. استخدام و مصاحبه با کارکنان.
  5. شرکت در سخنرانی ها و رویدادهای مشابه
  6. شرکت در آزمون های کوتاه مدت
 •  B-2 ویزای توریستی: این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که قصد سفر به آمریکا برای تفریح، بازدید از خانواده و دوستان، یا شرکت در رویدادهای فصلی دارند. این یک ویزای غیر مهاجرتی کوتاه مدت است که معمولاً 6 ماه اعتبار دارد. دارندگان ویزای B2 مجاز به انجام فعالیت های زیر در طول اقامت خود در ایالات متحده هستند.

موارد استفاده از ویزای توریستی B-1 آمریکا:

  1. گردشگری و توریسم
  2. رفتن به تعطیلات
  3. دیدار با خویشاوندان و اقوام
  4. معالجه و درمان
  5. برگزاری فعالیت های اجتماعی
  6. شرکت در مسابقات هنری و ورزشی آماتور
 •  ESTA (Electronic System for Travel Authorization): ESTA یک ویزای الکترونیکی است که برای شهروندان کشورهای مشمول برنامه خدمات معاف ویزا برای سفر کوتاه به آمریکا صادر می‌شود.
 • Visa Waiver Program (VWP): برای شهروندان کشورهایی که شرکت کننده در برنامه خدمات معاف ویزا هستند، این نوع ویزا برای ورود به آمریکا صادر می‌شود.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای توریستی آمریکا

 1. فرم DS-160: این فرم باید آنلاین پر شود و باید یک کپی از صفحه تأیید ثبت نام را چاپ کنید و به مصاحبه مصور خود همراه داشته باشید.

 2. پاسپورت: پاسپورت شما باید حداقل دارای ۶ ماه از تاریخ پیش‌بینی شده برای ورود به آمریکا باقی مانده باشد.

 3. عکس های پاسپورتی: عکس هایی در اندازه ۵×۵ سانتی‌متر با پس زمینه سفید و به چهره شما روشن و واضح بیاید.

 4. پرداخت هزینه ویزا: برای دریافت ویزا توریستی آمریکا باید مبلغ دلار آمریکا را به صورت آنلاین واریز نمایید.
 5. درخواست وقت مصاحبه: پس از پرداخت هزینه و پر کردن فرم DS-160 باید برای حضور در سفارت آمریکا وقت خود را رزرو کنید. 
 6. اثبات مالی: باید شواهدی مانند گواهی حساب بانکی، سند املاک یا حفظ یا تسهیلات مالی دیگر ارائه دهید که نشان دهد شما قادر به تأمین هزینه‌های سفر خود هستید. دقت کنید تمکن ملی لازم مبلغ 15.000 دلار آمریکا باید باشد و مبلغ باید با نرخ دلار آزاد باید محاسبه گردد.

 7. تأیید رزرو هتل یا طرح مسکونی: باید اثبات اقامت را ارائه کنید.

 8. مدارک تحصیلی مربوط به شغل یا فعالیت شما: اگر شما دانشجو هستید یا در حرفه خاصی مشغول به کار هستید، می‌توانید مدارک تحصیلی یا اظهارنامه کاری را ارائه کنید.

 9. مدارک سو پیشینه 
 10. ارائه‌ی دعوت نامه در صورت امکان که این دعوت نامه می‌تواند از یکی از افوام و آشنایان و بستگان فرد باشد. همچنین دعوت نامه‌ای که از طرف یک شرکت و یا مؤسسه باشد نیز دارای اعتبار است.

دعوتنامه برای ویزا توریستی 

دعوتنامه برای ویزای توریستی آمریکا یکی از مدارک احتمالی ممکن است که شما بخواهید در اختیار داشته باشید، اما برای درخواست ویزای توریستی به آمریکا، دعوتنامه ضروری نیست و بیشتر متقاضیان بدون آن موفق به دریافت ویزا می‌شوند. اما اگر شما تصمیم به ارائه دعوتنامه دارید، برخی از نکات را برای شما توضیح می‌دهم:

 1. چه مواردی در دعوتنامه باید ذکر شود:

  • اطلاعاتی در مورد شخصیتی که شما را دعوت کرده است، شامل نام، نام خانوادگی، نسبت به شما و اطلاعات تماسی.
  • مدت زمانی که شما قرار است با این شخصیت اقامت کنید.
  • اطلاعاتی در مورد مقر اقامت این فرد، مثل آدرس و اطلاعات تماس.
  • توضیحاتی در مورد اهداف سفر شما و فعالیت‌هایی که قرار است انجام دهید.
 2. نکات مهم در مورد دعوتنامه ویزا توریستی آمریکا

  • دعوتنامه باید به زبان انگلیسی باشد.
  • دعوتنامه باید توسط فرد دعوت کننده امضا شده باشد.
  • ممکن است بخواهید سندی ارائه دهید تا نشان دهید فرد دعوت کننده به امکانات مالی و پشتیبانی شما برای اقامت در آمریکا قابل اطمینان است.

فرم درخواست ویزای توریستی DS-160

فرم DS-160 به عنوان فرم اصلی برای درخواست ویزای توریستی آمریکا استفاده می‌شود. این فرم باید توسط تمام متقاضیان ویزای آمریکا تکمیل شود. برای کمک به شما در تکمیل این فرم، برخی از موارد کلیدی که در فرم DS-160 مورد نیاز است را توضیح می‌دهم:

 1. اطلاعات شخصی: این بخش شامل اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، تاریخ تولد، جنسیت و ملیت شما را می‌پرسد.

 2. اطلاعات پاسپورت: شما باید اطلاعات پاسپورت خود را وارد کرده و شماره پاسپورت و تاریخ انقضا آن را وارد نمایید.

 3. اطلاعات تماس: شما باید اطلاعات تماس خود را اعم از آدرس، شماره تلفن و ایمیل و غیره وارد کنید.

 4. اطلاعات سفر: این بخش شامل اطلاعاتی از قبیل تاریخ ورود و خروج پیشنهادی به آمریکا، مکان اقامت و اطلاعات پرواز شما می‌باشد.

 5. اطلاعات خانوادگی و تحصیلی: در این بخش، اطلاعات خانوادگی شما و سوابق تحصیلی و حرفه‌ای شما مورد نظر است.

 6. سوالات امنیتی: این بخش شامل سوالاتی است که به امنیت شما در طول سفر اطلاعات میدهد.

بعد از تکمیل فرم DS-160، شما می‌بایست یک وقت ملاقات اینترنتی (Interview) در سفارت یا کنسولگری آمریکا درخواست کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری از شما بگیرند و تصمیم نهایی در مورد صدور ویزا شما اتخاذ شود.

برای اطلاع بیشتر در مورد فرم آنلاین DS-160 بر روی لینک کلیک کنید.

هزینه ویزای توریستی آمریکا در سال 2024

هزینه ویزای توریستی آمریکا برای هر فرد معمولاً 160 دلار است. اما این مبلغ ممکن است بر اساس نوع ویزای مورد نظر، کشور محل اقامت شما و شرایط دیگر متغیر باشد. علاوه ببه هزینه ویزا، ممکن است هزینه‌های اضافی برای ملاقات اینترنتی و مدارک اضافی نیز برای شما پیش آیند. بنابراین، بهتر است اطلاعات دقیق و موردی در مورد هزینه‌های مرتبط با درخواست ویزای توریستی آمریکا را از سفارت یا کنسولگری آمریکا در کشور خودتان کسب کنید.

گرفتن وقت سفارت کشور آمریکا

برای دریافت ویزای توریستی باید از طریق سفارت برای انجام مصاحبه حضوری یک وقت سفارت  برای خود دریافت نمایید و به دلیل اینکه کشور آمریکا در ایران سفارت و یا کنسولگری فعال ندارد برای اینکار مجبور هستید به کشورهای حوزه خلیج فارس ، ترکیه، پاکستان، ارمنستان و غیره سفر نماید. بهترین سفارت های آمریکا در کشورهای مختلف اطراف ایران برای رزرو وقت سفارت و انجام مصاحبه عبارتند از:

 1. سرکنسولگری ایالات متحده در امارات متحده عربی، 
 2. سرکنسولگری ایالات متحده در ترکیه، شهر آنکارا
 3. سرکنسولگری ایالات متحده در ارمنستان، شهر ایروان
دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی کشور آمریکا در سال 2024

ریجکت شدن ویزای توریستی آمریکا می‌تواند به دلایل مختلفی باشد. برخی از دلایل اصلی رد شدن ویزا عبارتند از:

 1. ناتوانی مالی: یکی از دلایل اصلی ریجکت شدن ویزا، ناتوانی در اثبات مالی است. مقامات مهاجرتی ممکن است تردید کنندگی در مورد توانایی شما برای تغطیه هزینه‌های سفر و اقامت خود داشته باشند.

 2. اقتصاد کشور: وضعیت اقتصادی کشور محل اقامت شما نیز می‌تواند تأثیر گذار باشد. مقامات مهاجرتی ممکن است تصور کنند که شما دارای امکانات کافی برای بازپسانی به کشور خود خواهید شد.

 3. پیوندهای اقتصادی: درخواست‌دهندگان ویزا باید بتوانند ارتباط موثری با کشور محل اقامت خود داشته باشند و بتوانند اثبات کنند که پس از بازگشت به کشورشان، دارای پیوندهای معتبر و موجهی با آن هستند.

 4. اهداف سفر: ارتباط اهداف سفر شما با نوع ویزای درخواستی نیز بسیار مهم است. اگر مقامات مهاجرتی شک داشتند که اهداف سفر شما با ویزای توریستی مطابقت دارد، ممکن است ویزای شما رد شود.

 5. اطلاعات ناقص یا اشتباه: در صورتی که اطلاعاتی که در فرم DS-160 یا مصاحبه ارائه می‌دهید ناقص یا نادرست باشد، ممکن است منجر به رد شدن ویزای شما شود.

در نهایت، توصیه می‌شود که اطلاعات دقیق و کاملی را در فرم DS-160 و مصاحبه ارائه کرده و حوزه موردی مربوطه را دقیقاً بررسی کنید تا از رد شدن ویزای توریستی جلوگیری کنید.

مدت اعتبار و شرایط تمدید ویزای توریستی آمریکا

در صورتی که فرد متقاضی درخواست ویزای سینگل را کرده باشد میتواند به مدت 6 ماه در کشور آمریکا اقامت داشته باشد و در صورت تمایل میتواند این ویزا یکبار ورود را برای 6 ماه دیگر یعنی به صورت کامل 1 سال را در کشور آمریکا سکونت کند.

اگر فرد متقاضی میزای مولتی را درخواست داده باشد اعتبار این ویزا بین 1 تا 10 سال است. فرد متقاضی میتواند با ویزای مولتی آمریکا یا چند بار ورود میتواند به مدت 180 روز در هر سال در کشور آمریکا اقامت داشته باشد و دریافت ویزای مولتی معمولاً دارای شرایط خاص است که فرد متقاضی باید آن را فراهم آورد.

موارد مهم در مورد تمدید ویزا توریستی آمریکا:

 1. فرد باید به صورت قانونی وارد کشور آمریکا شده باشد.
 2. پاسپورت شما در زمان درخواست باید دارای اعتبار کافی باشد.
 3. فرد متقاضی نباید در زمان اقامت در خاک آمریکا مرتکب جرم شده باشد.
 4. فرد باید توانایی ارائه مدارک قانع کننده برای تمدید ویزای توریستی آمریکا را فراهم آورد.
سوالات متداول در زمینه ویزا توریستی کشور آمریکا در سال 2024
هزینه دریافت ویزا توریستی آمریکا چند دلار است؟

مبلغ اخذ ویزا توریستی آمریکا برای هر فرد متقاضی مبلغ 160 دلار آمریکاست که غیر قابل عودت می‌باشد.

آیا میتوان ویزا توریستی را به اقامت دائم کشور آمریکا تبدیل نمود؟

در صورتی که فرد بتواند به یکی از روش های اخذ اقامت در کشور آمریکا حضور یابد می تواند ویزای توریستی خود را در مدت حضور قانونی تبدیل به اقامت اولیه ( موقت) کرد و پس از طول دوره اقامت موقت درخواست اقامت دائم را داد.

ایرانیان میتوانند ویزای توریستی آمریکا را دریافت کنند؟

بله - در حال حاضر می‌شود برای ایرانیان ویزا توریستی دریافت کرد فقط باید مدارک و شرایط که در این مقاله ذکر شد رعایت نماید.

با ویزا کار می‌توان مشغول به تحصیل و یا کار شد؟

خیر - امکان تحصیل و یا کار با این ویزا وجود ندارد و تخلف محسوب می‌شود.

آیا با ویزا توریستی می‌توان به آمریکا مهاجرت کرد؟

بله، در صورتی که شرایط لازم را داشته باشید به عنوان مثال شرایط لازم برای اخذ ویزای کار در آمریکا را داشته باشید، می توانید در مدت زمان مشخص شده توسط اداره مهاجرت ایالت متحده، درخواست خود را ارسال نمایید.

آیا می‌توان ویزا توریستی آمریکا را تمدید نمود؟

بله، امکان تمدید ویزای آمریکا بیش ‌از ۶ ماه و حداکثر تا یک ‌سال وجود دارد. پیش ‌از اتمام اعتبار ویزای خود باید فرم درخواست تمدید ویزای خود را به دست طرح خدمات شهروندی و مهاجرتی ایالات ‌متحده (USCIC) برسانید.

آیا داشتن دعوتنامه معتبر کمکی به اخذ ویزا آمریکا می‌نماید؟

برای درخواست ویزا نیازی به دعوتنامه و نامه پشتیبانی از دوستان و خانواده خود ندارید و تقریباً می ‌توان گفت داشتن دعوتنامه از عواملی نیست که در صدور و یا عدم صدور ویزا دخیل باشد