معرفی انواع ویزای تحصیلی کشور استرالیا در سال 2024 | شرایط + هزینه‌ها

کشور استرالیا یکی از برترین کشورهای جهان برای تحصیل می باشد تحصیل در کشور استرالیا شرایط خاصی دارد و هر نفر بسته به دوره و شرایط و هدفی که دارد باید اقدام به اخذ ویزای کشور استرالیا نماید، ما در این مقاله به بررسی روش دریافت انواع ویزای تحصیلی کشور استرالیا در سال 2024 و نحوه دریافت اقامت دائم این کشور از طریق ویزای تحصیلی می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

مدت زمان لازم برای صدور ویزای تحصیلی بسته به نوع درخواستی که می‌دهید از 30 روز کاری تا 6 ماه ممکن است به طول بینجامد و مهمترین مدارک برای دریافت انواع ویزای تحصیلی می توان به داشتن مدرک زبان معتبر، داشتن تمکن مالی لازم، شرایط سنی و نوع مدرک تحصیلی فرد متقاضی می‌باشد، تحصیل در کشور استرالیا به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید اقامت دائم کشور استرالیا را دریافت نمایید و این راه را  می‌توانید از طریق مشاوره با کارشناسان مجموعه مهاجرتی پارمیس مهاجر آینده برتر به سر انجام برسانید.

درباره ویزای تحصیلی استرالیا

متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی استرالیا باید قبل از هر اقدامی فرم درخواست ویزای را پر نمایند و هزینه درخواست ویزای UD 630 را بپردازند و پس از آن در مصاحبه در داخل سفارت حاضر شوند، قبل از اینکه متقاضی درخواست ویزای خود را بدهد باید تأییدیه ثبت نام یا COE یا Confirmation of Enrolment یا نامه آفر Letter of Offer را دریافت نماید که این تأییدیه پذیرش شما را در برنامه فهرست ثبت نام مؤسسات دوره‌های کشورهای مشترک المنافع تأیید می‌نماید.

نکات مهم در زمان درخواست دانشگاه‌های استرالیا برای اخذ ویزا
  1. می‌توانید از طریق ImmiAccount درخواست آنلاین ثبت نام بدهید.
  2. هزینه درخواست برای زیر کلاس 500 حدود 630 AUD است.
  3. میزان تمکن مالی لازم برای دانشجوی مجرد 62222 AUD  می‌باشد.

ویزای تحصیلی استرالیا زیر کلا 500

این ویزای که در جولای سال 2016 ارائه شد امکان تحصیل در یک دوره کامل تحصیلی را به دانشجو در کشور استرالیا می‌دهید و کسانی که دارای ویزای زیر کلاس 500 استرالیا هستند می‌توانند به مدت 5 سال در کشور استرالیا اقامت داشته باشند، از مزایا اصلی ویزای زیر کلاس 500 استرالیا می‌توان به همرای کردن یکی از افرادخانواده با شما در داخل کشور استرالیا اشاره نمود.

انواع ویزای تحصیلی کشور استرایل در سال 2024

ورود موقت واقعی استرالیا (GTE)

یکی از سوالاتی که در ذهن متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی استرالیا پیش می‌آید این است که دریافت شرایط موقت واقعی چیست؟ باید گفت این بیانیه‌ای کتبی است که توسط فرد متقاضی دریافت ویزای تحصیلی کشور استرالیا نوشته می‌شود، در این متن کتبی آمده است که متقاضی خواهان دریافت اقامت موقت استرالیا می‌باشد، در اصل این متن برای وزارت خارجه استرالیا نوعی ارزیابی به شمار می‌رود که دانشجو پس از اتمام تحصیل در کشور استرالیا و انقضاء پاسپورت و ویزای تحصیلی خود کشور استرالیا را ترک می‌کند و به کشور خودش باز می‌گردد.

مدارک مورد نیاز برای قراردادن در درخواست GTE

  1. مدارک تحصیلی به همراه زیر نمرات تحصیلی، اسم و نام دانشگاهی که در آن تحصیل نموده‌اید و مدارک تحصیلی که دریافت نموده‌اید( دقت کنید در صورت وجود کپ تحصیلی حتما باید دلیل این کپ را توضیح دهید.)
  2. مدارک اشتغال به کار در صورت داشتن شغل ( اطلاعات و آدرس شرکت، اطلاعات کارفرما، آدرس شرکت، زمان استخدام و سمت شغلی و نوع کار، در صورت توان یک تأییدیه شغلی از محل کار ارائه دهید.)
  3. نحوه ارتباط با کشور خود (ارتباط با خانواده و دوستان و ارائه مدارک مالی )
  4. نامه تأییدیه تمکن مالی( پرینت بانکی مربوط به چهار ماه اخیر به همراه اظهارنامه مالیات بر درآمد، ارائه مدارک و فعالیت‌های تجاری و مالی حداقل برای 12 ماه قبل از درخواست دریافت ویزای تحصیلی استرالیا.)

برای دانش آموزان زیر 18 سال، نیت اولیا و والدین نیز مورد توجه قرار می‌گیرد. مقامات ممکن است برای اعتبار GTE شما اطلاعات بیشتری درخواست نمایند. پس از ارائه تمام اطلاعات، درخواست متقاضی توسط امور داخلی برای الزامات GTE ارزیابی می‌شود.

جدول هزینه اخذ انواع ویزای تحصیلی استرالیا در سال 2024

هزینه لازم برای دریافت ویزای دانشجویی استرالیا (Sub Class 500) مبلغ 575 دلار استرالیا و یا 400 دلار آمریکا می باشد که به جز این  مبلغ فرد متقاضی باید برای یک سال تحصیلی تمکن مالی بالغ بر 21.051 دلار استرالیا را در حساب خود داشته باشد، علاوه بر این مبلغ هزینه بلیط رفت و برگشت به همراه هزینه بیمه درمانی و سلامت دانشجو برای یک سال تحصیلی را نیز باید به آن اضافه نمود،در جدول زیر لیستی از الزامات مورد نیاز و هزینه اخذ انواع ویزای تحصیلی کشور استرالیا را آورده‌ایم پس همراه ما باشید:

ویزای دانشجویی (Sub Class 500)

هزینه پایه

هزینه اضافی برای افراد بالاتر از 18 سال

هزینه اضافی برای افراد کمتر از 18 سال

هزینه درخواست GTE

ویزای دانشجویی

630 دلار استرالیا

460 دلار استرالیا 

150 دلار استرالیا 

700 دلار استرالیا 

ویزای دانشجویی ورودی بعدی

620 دلار استرالیا

460 دلار استرالیا

150 دلار استرالیا

700 دلار استرالیا

ویزای تحقیقات تکمیلی

620 دلار استرالیا

0 دلار 

0 دلار 

0 دلار 

ویزای دانشجویی (Sub Class 500)

هزینه پایه

هزینه اضافی برای افراد بالاتر از 18 سال

هزینه اضافی برای افراد کمتر از 18 سال

هزینه درخواست GTE

ویزای دانشجویی

630 دلار استرالیا

460 دلار استرالیا 

150 دلار استرالیا 

700 دلار استرالیا 

ویزای دانشجویی ورودی بعدی

620 دلار استرالیا

460 دلار استرالیا

150 دلار استرالیا

700 دلار استرالیا

ویزای تحقیقات تکمیلی

620 دلار استرالیا

0 دلار 

0 دلار 

0 دلار 

مراحل دریافت ویزای تحصیلی استرالیا در سال 2024

اولین قدم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور استرالیا در سال 2024 انتخاب رشته می‌باشد، برای اینکار کافیست به سایت cricos سری بزنید و تمام رشته‌های تحصیلی را به تفکیک استان پیدا کنید.

دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه های کشور استرالیا در سال 2024 علاوه بر اینکه رشته را انتخاب کردند می توانند دانشگاه مد نظر را نیز انتخاب نمایند برای اینکار کافیست به سایت Times Higher Education سری بزنید و از رتبه علمی دانشگاه و اطلاعات دیگر با خبر شوید.

ارسال مدارک به دانشگاه:

پس از آنکه دانشگاه مد نظر را انتخاب کردین برای آنکه بتوانید از این دانشگاه تأییدیه تحصیلی دریافت نمایید باید مدارک تحصیلی و مدارک مورد نیاز را در داخل سایت رسمی این دانشگاه بارگزاری نمایید و پس از آنکه این مدارک تأیید شد برای تحصیل در دانشگاه استرالیا درخواست ارسال نمایید.

اگر از دانشگاه مورد نظر خود درخواست تأییدیه دریافت کردین بعد از آن باید در سایت سفارت استرالیا درخواست دریافت ویزای تحصیلی استرالیا یا ویزای Sub Class 500 را ارائه کنید.

مصاحبه حضوری:

در زمان حضور در داخل سفارت استرالیا باید مدارک مورد نظر در مورد تأییدیه درخواست از طرف دانشگاه در داخل استرالیا را به همراه سایر مدارک به سفارت تحویل دهید.

انتظار برای پاسخ:

پس از آنکه مصاحبه شما در داخل سفارت انجام گرفت باید منتظر پاسخ از طرف سفارت بمانید تا در مورد دریافت ویزای تحصیلی استرالیا و یا رد درخواست دریافت ویزای تحصیلی استرالیا برایتان ایمیل ارسال گردد.

انواع ویزای تحصیلی استرالیا

1) ویزای تحصیلی مدارس

مقطع تحصیلی در کشور استرالیا به ترتیب شامل مقطع مهدکودک، پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان و کالج دسته بندی می‌شود. به طور کلی تحصیل در استرالیا شامل 13 سال است ولی هر فرد تا سن 16 سالگی به صورت اجباری تحصیل را ادامه دهد. مدارس در کشور استرالیا به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند، بخش دولتی و خصوصی که وابسته به ادیان است و دسته سوم مدارس مبتنی بر آموزه های فلسفی دسته‌بندی می‌شوند.

دانش آموزان پس از پایان دوره دبیرستان پس از تحصیل به مدت 12 سال بعد از قبولی در آزمون یک گواهینامه دریافت می‌نمایند که بر طبق این گواهینامه میتوانند در دانشگاه‌های استرالیا و کشورهای دیگر تحصیل نمایند زیرا این گواهینامه بسیار معتبر است و مورد قبول اکثر کشورهای جهان می‌باشد.

2) ویزای تحصیلی استرالیا مقطع لیسانس

دانشجویانی که علاقمند به تحصیل در مقطع لیسانس در کشور استرالیا هستند باید اول دارای مدرک معتبر دیپلم و پیش دانشگاهی باشند و در درجه دوم نیاز است که مدرک زبان آیلتس حداقل 6 را دریافت نمایند، متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های استرالیا از نظر معدل و یا دانش زبان انگلیسی در سطح قابل قبول از نظر دانشگاه قرار نداشته باشند ابتدا باید در دوره‌های Foundation شرکت نمایند. طول مهاجرت تحصیلی استرالیا برای مقطع کارشناسی 4 سال است و هزینه این مقطع بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی متقاضی متفاوت است اما به صورت میانگین هزینه‌های مهاجرت تحصیلی استرالیا از سالی 20.000 دلار استرالیا شروع می‌شود. با توجه به اینکه دانشجویان مقطع لیسانس اجازه 40 ساعت کار در طی 2 هفته را دارند می‌توانند بخشی از هزینه‌های زندگی خود در استرالیا را از این طریق تامین نمایند.

3) ویزای تحصیلی استرالیا مقطع کارشناسی ارشد

برای مهاجرت به استرالیا از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد،‌ شخص متقاضی ویزای تحصیلی استرالیا باید ابتدا یک مدرک لیسانس معتبر و مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 ارائه دهد. برای اخذ پذیرش در بعضی از دانشگاه‌های استرالیا علاوه بر مدارک ذکر شده به توصیه نامه نیز احتیاج است. جالب است بدانید دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تا زمانی که به امور تحصیلی آنها خدشه‌ای وارد نشود اجازه کار به صورت نامحدود را دارند و این امر قطعاً در زمینه جبران هزینه‌های تحصیل و زندگی در استرالیا کمک قابل توجهی خواهد بود. یکی از مزیت‌های مهاجرت تحصیلی استرالیا برای مقطع کارشناسی ارشد در استرالیا سهولت ورود به مقطع دکتری در دانشگاه های این کشور است. 

4) ویزای تحصیلی استرالیا مقطع دکترا

متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های استرالیا علاوه بر مدارک لیسانس و فوق لیسانس باید مدرک زبان معتبر آیلتس 7 داشته باشند و همچنین دارای رزومه تحصیلی قوی به همراه مقالات و دارای معدل بالا نیز باشند، دانشجویان مقطع دکترا علاوه بر این باید از طرف یک استاد راهنما دارای یک معرفی نامه معتبر باشند مدت تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا 3 سال است و میزان تمکن مالی لازم برای تحصیل در این مقطع مبلغ 20.000 تا 30.000 دلار استرالیا می‌باشد.

مدرک زبان معتبر برای دریافت ویزای تحصیلی

یکی از اصلیترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی استرالیا در سال 2024 داشتن مدرک زبان معتبر که مورد تأیید دانشگاه‌های کشور استرالیا است می‌باشد، مدارک معتبر زبان مانند تافل، آیلتس OET، CAE، PET  می‌باشد، میزان تسلط به زبان انگلیسی متناسب با نوع مقطعی است که برای آن اقدام می‌کنید اما حداقل مدرک زبانی که می‌توانید ارائه دهید، مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره 6.5 یا معادل آن در دیگر آزمون‌ها می‌باشد. 

انگشت نگاری برای ویزای تحصیلی استرالیا

از مورخ 31 می 2018، متقاضیان مهاجرت تحصیلی استرالیا که برای ویزای دانشجویی استرالیا درخواست می‌کنند، باید شناسه بایومتریک خود را ارائه دهند. متقاضیانی که زیر 5 سال هستند یا متقاضیانی که ناتوان می‌باشند و از نظر فیزیکی قادر به ارائه اسکن اثر انگشت نباشند، نیازی به انگشت نگاری برای ویزای دانشجویی استرالیا ندارند. متقاضیان آنلاین نیز نیازی به انگشت نگاری برای ویزای دانشجویی استرالیا ندارند مگر اینکه DHA از آنها بخواهد. دقت نمایید که انگشت نگاری برای ویزای دانشجویی استرالیا، توسط اسکن اثر انگشت 10 رقمی با اسکنر اثر انگشت دیجیتال گرفته می‌شود. متقاضی ویزا و مهاجرت تحصیلی استرالیا باید هزینه‌های اسکن انگشت نگاری برای ویزای دانشجویی استرالیا را پرداخت نماید که میزان این هزینه‌ها 23 دلار استرالیا می‌باشد.

ویزای همراه دانشجو برای کشور استرالیا
  1. همانطور که در بالا اشاره کوتاهی کردیم قوانین دریافت ویزای همراه برای شرایط سنی مختلف در کشور استرالیا متفاوت است، مثلاً اگر فرد متقاضی زیر سن 18 سال باشد فرد متقاضی می‌تواند به همراه یکی از والدین خود مستقیماً به داخل خاک استرالیا وارد شود و در صورت تمایل بعد از چند ماه یکی دیگر از والدین و یا خواهر و یا برادر زیر سن 18 سال می‌توانند به کشور استرالیا سفر نمایند.
  2. متقاضیان مهاجرت تحصیلی استرالیا برای مقاطع تحصیلی لیسانس، ‌فوق لیسانس و دکتری نیز می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود درخواست ویزای همراه ارائه نمایند. همراه نیز همانند فرد اصلی می‌تواند با شروع دوره تحصیلی که شخص در آن ثبت نام نموده است، شروع به کار نماید.
مدارک مورد نیاز دریافت پذیرش از دانشگاه استرالیا
University registration documents in Australia
مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تحصیلی استرالیا
تبدیل ویزای تحصیلی استرالیا به ویزای کار

یکی از آرزوهای دانشجویانی که در دانشگاه های استرالیا تحصیل می‌نمایند این است که بتوانند اقامت دائم این کشور را بدست بیاورند و برای اینکه بتوانید شهروند استرالیا محسوب شوید و اقامت دائم کشور استرلیا را دریافت نمایید تنها را دادن مالیات و پرداخت بیمه می‌باشد، کلیه دانشجویانی که در استرالیا تحصیل می‌نمایند پس از اتمام تحصیل به مدت 18 ماه فرصت دارند در این کشور به دنبال کار مورد نظر خود باشند و در صورت دریافت کار می‌توانند که حق بیمه و مالیات خود را پرداخت نمایند، شاخص و نرخ بیکاری در کشور استرالیا بسیار پایین می‌باشد و در حدوده 5.11 می‌باشد که نشان دهنده این است که جستجوی کار در این کشور و پیدا کردن کار در استرالیا کار راحت و آسانی است.

سوالات متداول در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کشور استرالیا در سال 2024

همانطور که در این مقاله شاهد آن بودیم نرخ دریافت ویزای استرالیا برای تحصیل در این کشور 620 دلار استرالیا می‌باشد.

ویزای همراه دانشجویی به همسر و فرزندان با سن کمتر از 18 سال تعلق می‌گیرد و همسر دانشجو اجازه کار در استرالیا نیز دارد.

برای اخذ ویزای تحصیلی استرالیا در ابتدای امر می‌بایست از یکی از دانشگاه‌های معتبر این کشور پذیرش دریافت نمایید سپس با مدارک خواسته شده و نامه پذیرش به سفارت این کشور مراجعه کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی باید از یکی از دانشگاه‌های استرالیا پذیرش بگیرید. بسته به مقطع تحصیلی عواملی مثل سن، معدل و مدرک زبان دارای اهمیت هستند.

 بررسی درخواست ویزای تحصیلی استرالیا (Sub Class 500 ) به طور معمول بین 29 تا 77 روز به طول می‌انجامد.

با ویزای دانشجویی می توانید تا 5 سال در استرالیا بمانید. با این حال، شما مجاز به ماندن هستید تا زمانی که دوره شما کامل شود.

اگر قصد دارید دوباره برای ویزای دانشجویی خود درخواست دهید، مطمئن شوید که روی نکاتی که توسط افسر مهاجرت توضیح داده شده و منجر به رد ویزای دانشجویی شما می شود، تمرکز بیشتری می‌کنید.