راهنمای دریافت ویزا توریستی آلمان | شرایط + مدارک + هزینه ها

کشور آلمان یکی از قطب‌ها بزرگ اقتصادی که در قلب اروپا قرار دارد، این کشور با داشتن تاریخ غنی و زیرساخت‌های فراوانی که دارد یکی از بهترین انتخاب‌ها برای سفر و گذران یک تعطیلات خوب به شمار می‌رود. شما با سفر به آلمان علاوه بر دیدن آثار تاریخی و کاخ‌های فراوان می‌توانید از فستیوال‌ها و جشن‌های بی‌شماری که در این کشور برگزار می‌شود دیدن نمایید. ما در این مقاله به بررسی نحوه دریافت ویزای توریستی آلمان در سال 2024 و همچنین مدارک، شرایط و هزینه اخذ ویزا توریستی کشور المان می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

برای اینکه بتوانید از کشور آلمان دیدن نمایید باید از طریق سفارت آلمان اقدام به دریافت ویزای توریستی نمایید. ویزای توریستی آلمان دارای اعتبار 180 روزه است که می‌تواند 90 روز را در کشور آلمان و سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن سپری کنید. مدت زمان لازم برای صدور ویزای توریستی آلمان 15 تا 35 روز کاری است و هزینه ویزا توریستی آلمان برای هر نفر مبلغ 80 یورو می‌شوذ.

شرایط لازم جهت دریافت ویزای توریستی آلمان در سال 2024

ویزای توریستی آلمان جز ویزای شینگن به شمار می‌رود که دارندگان این ویزا می‌توانند علاوه بر اقامت در آلمان می‌توانند در مدت اعتبار این ویزا به کشورهای عضور حوزه شنگن سفر کنند و بتوانند از خدمات این ویزا بهره کافی را ببرند.در ادامه ما شرایط لازم برای اخذ ویزای توریستی آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

تمکن مالی برای ویزا توریستی آلمان

برای اینمه بتوانید به کشور آلمان سفر کنید و از پس هزینه‌های اقامت و خورد و خوراک در طول مدت سفر خود و همراهان خود برآیید باید تمکن مالی لازم را در حساب بانکی خود داشته باشید. به طور میانگین مبلغ پولی که باید در حساب بانکی خود به عنوان تمکن مالی به ازای هر نفر داشته باشید 35.000 تا 40.000 در نظر گرفته شده است.

رزرو محل اقامت

یکی از مهمترین نکات در هنگام سفر به کشور آلمان داشتن مکانی است که در طول مدت اقامت خود در کشور آلمان ر آنجا سکونت داشته باشید. این مکان می‌تواند اتاقی در یک هتل باشد و یا اتاق یک پانسیون کوچک. حتی میتوانید برای مدت اقامت خود در آلان آدرس محل زندگی اقوام، دوستان یا آشنایان خود را که در آلمان سکونت دارند ارائه نمایید.

بیمه مسافرتی

یکی از الزامات سفر به کشورهای دیگر داشتن بیمه نامه است که مدت اقامت شما را در طول سفر تحت گوشش قرار دهد. بیمه مسافرتی که باید تهیه نمایید باید دارای سقف 30.000 یورویی باشد که حداقل هزینه‌های پزشکی و درمانی را در کشور آلمان تحت پوشش خود قرار دهد.

تعهد به بازگشت

در زمانی که برای مصاحبه در سفارت آلمان حضور می‌یابید باید دلایل محکمی را ارائه کنید که آفیسر متقاعد شود که پس از اتمام سفر خود به کشور باز می‌گردید و در صورتی که آفیسر متقاعد نشود که پس از اتمام سفر به کشور خود باز میگردید امکان ریجکت شدن ویزای توریستی آلمان برای شما بسیار بالاست.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا توریستی آلمان در سال 2024

دقت نمایید که این مدارک شما است که بیشترین اثر را در دریافت ویزای توریستی و یا ریجکت شدن ویزای توریستی آلمان برای شما می‌گذارد. طریقه درست قرار دادن مدارک که ارائه می‌نمایید و ترجمه درست مدارک بسیار مهم است. در ادامه به بررسی لیست مدارک مورد نیاز ویزا توریستی آلمان می‌پردازیم:

مراحل دریافت ویزای توریستی آلمان در سال 2024

برای اینکه بتوانید ویزای توریستی المان را دریافت کنید باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. مرحله اول دانلود فرم درخواست ویزای توریستی آلمان است و سپس باید فرم را به درستی به زبان انگلیسی یا آلمانی پر کنید در انتها آن را امضاء کنید و یک کپی از آن بگیرید.
 2. در مرحله دوم باید مدارک مورد نیاز که در بالا به آن اشاره کردیم را به درستی و کامل جمع آوری کنید.
 3. مرحله سوم از اخذ ویزا توریستی آلمان دریافت وقت ملاقات حضوری است که باید آن را به صورت آنلاین رزرو نمایید. برای رزرو وقت ملاقات به وبسایت مرکز بایومتریک آلمان که آدرس آن را قرار داده ایم مراجعه کنید.
 4. مرحله چهارم از فرایند دریافت ویزای توریستی آلمان ارائه مدارک در زمان حضور در سفارت کشور آلمان در تهران است.
 5. مرحله پنجم پرداخت هزینه ویزای توریستی آلمان است که این مبلغ برای بزرگسالان مبلغ 80 یورو برای کودکان 6 تا 12 سال مبلغ 40 یورو است و برای کودکان زیر 6 سال رایگان است. همچنین باید دقت کنید مبلغ 28 یورو برای هزینه خدمات بایومتریک برای هر نفر پرداخت کنید.این هزینه را می‌توانید به صورت نقدی یا کارت به کارت پرداخت کنید.
 6. مرحله ششم این مرحله انتظار است که سفارت پس از بررسی مدارک و فرم‌های شما تصمیم بگیرد که شما شایسته دریافت ویزای توریستی هستید و یا درخواست شما را ریجکت کند. روند بررسی به صورت عادی چند هفته به طول می‌انجامد.

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای توریستی آلمان

برای آنکه بتوانید در هنگام درخواست ویزای توریستی آلمان درخواست ریجکت نگیرید باید هزینه لازم را در حساب خود به عنوان تمکن مالی داشته باشید. ما به دو روش برای ما نشان میدهیم که به چه مبلغ برای تمکن مالی نیاز است.

نامه تمکن مالی از طرف بانک

شما می‌توانید از بانک خود درخواست نمایید تا نامه به عنوان تمکن مالی برایتان صادر نماید. دقت داشته باشید که باید مبلغ موجودی حساب شما در زمان صدور این نامه به یورو در نامه ذکر شده باشد. میزان تمکن مالی را میتوان به راحتی محاسبه کرد، این مبلغ باید به ازای هر روز اقامت در کشور آلمان مبلغ 45 یورو در حساب خود داشته باشید.مثلا برای 90 روز اقامت در کشور آلمان باید تمکن مالی شما 4.050 یورو باشد.

نکات مهم در زمان صدور نامه تمکن مالی

 1. اگر از حسابی مشترک استفاده می‌کنید باید نامه رضایت طرف دوم را به صورت کتبی داشته باشید.
 2. نامه تمکن مالی باید به زبان آلمانی یا انگلیسی از طرف بانک صادر شود.
 3. داشتن مدارک مالی و حساب بانکی در طمان مصاحبه الزامی است.
 4. برای بردن پول به آلمان می‌توانید از حواله بانکی یا چک مسافری یا حتی پول نقد استفاده نمود.
نامه صورتحساب بانکی

برای نشان دادن سرمایه خود از طریق صورتحساب بانکی باید پرینت 3 ماهه آخر خود را به زبان انگلیسی یا آلمانی با مهر از طرف بانک دریافت کنید که مانده این صورت حساب شما در هر روز از این 3 ماه به وضوح نشان داده شده باشد.

مانند تمکن مالی به ازای هر روز باید مبلغ 45 یورو درحساب خود داشته باشید مثلاً برای 15 روز اقامت در کشور آلمان باید مبلغ 675 یورو در حساب خود مانده داشته باشید.

دعوتنامه ویزای توریستی آلمان

همانطور که می‌دانید داشتن دعوتنامه معتبر یک امتیاز مثبت برای دارنده آن به ارمغان می‌آورد. دعوتنامه این اطمینان را می‌دهد که فرد که وارد کشور آلمان می‌شود می‌تواند از پس هزینه‌های روزانه و اقامت خود برآید و همچنین پس از اتمام زمان ویزا به کشور خود باز می‌گردد. حال باهم ببینیم یک دعوتنامه باید چه مشخصاتی را در داخل خود داشته باشد:

 • نام و نام خانوادگی دعوت کننده
 • شماره پاسپورت دعوت کننده
 • تاریخ تولد و اطلاعات تماس دعوت کننده
 • اطلاعات تماس متقاضی و اعضای خانواده او که همراه می‌آیند
 • تاریخ و مدت اقامت مورد نظر
 • اطلاعات پرواز و اقامتگاه مورد نظر
 • علت سفر و نیاز به ویزا
 • تعهد مالی دعوت کننده برای هزینه‌های مربوط به دوره اقامت و بازگشت متقاضی
 • امضا و مهر دعوت کننده
دسته بندی ویزای توریستی آلمان از نظر دفعات ورود

ویزای توریستی آلمان به دو دسته یکبار ورود و مولتی (چندبار ورود) دسته بندی میشود:

 1. ویزای توریستی یکبار ورود: این ویزا دارای اعتبتر 180 روزه است که شخص دارنده آن میتواند به مدت 90 روز در کشور آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد.
 2. ویزای توریستی مولتی: این ویزا دارای اعتباری 1 یا 3 و یا 5 ساله است. دارندگان ویزای توریستی مولتی آلمان میتوانند به دفعات از این ویزا استفاده کنند و وارد آلمان و یا اتحادیه شنگن شوند ومدت 90 روز را در خاک آلمان و کشورهای عضو اتحادیه شینگن سکونت داشته باشند.
دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی آلمان

ریجکت ویزای توریستی آلمان ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد، این دلایل عبارتند از:

 1. ناقص بودن مدارک: اگر مدارک مورد نیاز برای ویزا (از جمله دعوتنامه، بیمه‌نامه، رزومه، حضور خودنامه و سایر مدارک) کامل نباشد یا با مشکلی مواجه شود، ویزای توریستی ریجکت خواهد شد.

 2. نوع و مدت اقامت نامناسب: اگر مسافر برای مدت زمان بیش از حد یا بدلیل مقاصد مشکوک خود به آلمان می‌رود، ویزای توریستی او ممکن است رد شود.

 3. عدم تضمین‌های مالی: اگر مسافر نتواند ثابت کند که قادر به تامین هزینه‌های مسافرت و اقامت در طول سفر خود است، ویزای توریستی او ریجکت می‌شود.

 4. اطلاعات تقلبی: در صورتی که مقدار و اطلاعاتی که در مدارک یا فرآیند ویزای توریستی آلمان ارائه شده با واقعیت مطابقت نداشته باشد، ممکن است ویزای مسافر رد شود.

 5. حضور خطرناک: اگر سفر مسافر به دلایل امنیتی یا اجتماعی مشکوک دانسته شود، ویزای توریستی او رد خواهد شد.

توصیه می‌شود که مسافران قبل از ارسال مدارک و اقدام به اخذ ویزای توریستی آلمان، اطلاعات لازم را به دقت مطالعه و مدارک لازم را به طور کامل و صحیح تهیه و ارائه کنند تا احتمال ریجکت در دریافت ویزا کاهش یابد.

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای توریستی آلمان در سال 2024
مدارک مورد نیاز اخذ ویزا توریستی المان کدام اند؟
 1. فرم درخواست
 2. عکس
 3. پاسپورت معتبر
 4. گردش حساب بانکی در سه ماه گذشته
 5. بیمه مسافرتی شنگن
 6. محل اسکان مشخص باشد.
 7. بلیط رزرو پرواز
 8. دعوتنامه در صورت وجود
آیا امکان تمدید ویزا توریستی المان وجو دارد یا نه؟

در اکثر مواقع ویزا توریستی آلمان قابلیت تمدید ندارد و در زمان اتمام زمان اقامت باید خاک آلمان را ترک نمایید. به شما پیشنهاد می‌کنیم در صورت نیاز به اقامت بیشتر ویزای متناسب با هدفتان را درخواست دهید.

آیا با ویزا توریستی آلمان می‌توان کار کرد؟

خیر - ویزا توریستی دارای اعتبار اقامت 90 روزه است و نمی‌توان با این ویزا اقدام به دریافت کار و یا تحصیل نمود. در صورت نیاز به کار ویزا متناسب با آن را درخواست دهید.

چه مدت طول می‌کشد تا ویزای توریستی را دریافت کرد؟

رسیدگی به ویزای کوتاه مدت آلمان حدود ده روز طول می کشد. اما ممکن است با توجه به هدف از سفر و شرایط فرد متقاضی این مدت زمان بیشتر طول بکشد.

با ویزا توریستی آلمان به کدام کشورها می‌توان ورود کرد؟

با ویزا توریستی آلمان شما اجازه دارید به بیش از 27 کشور اروپایی حوزه شینگن سفر کنید

چه زمان باید برای دریافت ویزا توریستی آلمان اقدام نمود؟

افراد می‌توانند 6 ماه قبل از زمان سفر برای درخواست ویزای خود را ارسال کنند.

در صورت ریجکت شدن ویزا توریستی آلمان چه باید کرد؟

در این‌صورت می‌توانید در زمان تعیین شده توسط سفارت آلمان، با نوشتن نامه تجدید نظر رد ویزا و ارسال آن به سفارت اعتراض کنید.

برای تعیین وقت سفارت آلمان باید چکار کرد؟

برای تعیین وقت مصاحبه سفارت آلمان، باید از طریق کارگزاری ویزامتریک آلمان اقدام کنید.