هزینه دریافت ویزای تحصیلی کشور اسلوونی در سال 2024 | مدارک مورد نیاز + شرایط 

کشور اسلوونی به دلیل قرار گیری در قلب اروپا با داشتن آب و هوایی کوهستانی و معتدل، و هزینه زندگی مقرون به صرفه به یکی از قطب‌های تحصیل در جهان بدل شده است، به عنوان یک ایرانی اگر قصد سفر به کشور اسلوونی را دارید و یا می‌خواهید از نحوه اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی و هزینه لازم برای دریافت ویزای تحصیلی در سال 2024 و شرایط آن با خبر باشید تا انتها همراه پارمیس مهاجر بمانید.

انواع ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

کشور اسلوونی بسته به مدت زمانی که می‌خواهید در آنجا تحصیل نمایید و اسکان داشته باشید 2 نوع ویزا را برای متقاضیان خود صادر می‌نماید، این دو نوع ویزا عبارتند از:

 1. ویزای تحصیلی نوع C: دانشجویان می‌توانند با این نوع ویزا به مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه اقامت داشته باشند، این نوع ویزا اغلب برای تحصیل یک دوره زبان و یا تحصیل در یک دوره کلاس‌های تابستانی صادر می‌گردد.
 2. ویزا تحصیلی نوع D: دانشجویانی که ویزای تحصیلی نوع D اسلوونی را دریافت نموده اند حداقل 90 روز و حداکثر 1 سال را می‌توانند در کشور اسلوونی برای تحصیل اقامت داشته باشند و چنانچه تحصیل آنها بیشتر از یک سال شد برای تمدید مجدد آن اقدام نمایند.
اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی در سال 2024

اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی در سال 2024

هزینه اخذ ویزا تحصیلی اسلوونی

 1. هزینه صدور ویزای نوع C برای متقاضیان 80 یورو است.
 2. هزینه صدور ویزای نوع D برای متقاضیان 77 یورو است.

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

 1. پاسپورت با حداقل 3 ماه اعتبار و 2 صفحه سفید.
 2. در اختیار داشتن نامه پذیرش از یک مؤسسه تحصیلی.
 3. اخذ گواهی عمومی تأیید شده.

گواهی تأیید عمومی از طرف اداره مهاجرت اسلوونی صادر می‌شود و در آن اطلاعاتی مانند تاریخ تولد، در آمد سالانه و یا نمراتی است که ارائه کرده‌اید موجود می‌باشد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

 1. از یک مؤسسه آموزش عالی یا دانشگاه در کشور اسلوونی پذیرش تحصیلی دریافت نمایید.
 2. مدارک مورد نیاز خود را جمع آوری کنید(گواهی پایان دوره، کارنامه تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی و غیره)
 3. از سفارت کشور اسلوونی یک وقت ملاقات دریافت نمایید.
 4. در زمان حضور در سفارت عکس بایومتریک و مدارک خود را ارائه نمایید.
 5. منتظر پاسخ سفارت مبنی بر اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی و یا رد درخواست بمانید.
 6. پس از اخذ ویزای تحصیلی و ورود به کشور اسلوونی کارت اجازه اقامت موق خود را از اداره مهاجرت دریافت نمایید.
 7. پس از اخذ اجازه موقت 8 روز فرصت دارید تا آدرس محل سکونت خود را به اداره منطقه ارائه و ثبت نمایید.
زمان اخذ پذیرش تحصیلی

برای دریافت پذیرش تحصیلی برای کشور اسلوونی باید 3 ماه زودتر اقدام نمایید چون ممکن است زمان پاسخ به پذیرش شما طولانی شود و از زمان رزرو جا بمانید.

در کشور اسلوونی سال تحصیلی از اکتبر شروع می‌شود و تا ماه سپتامبر سال بعد به پایان می‌رسد، دقت داشته باشید که برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها باید از فوریه تا مارس باز می‌شوند و در ماه‌های اوت و سپتامبر به پایان می‌رسند. 

اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی در سال میلادی 2024

اخذ ویزای تحصیلی کشور اسلوونی در سال میلادی 2024

مدارک دریافت ویزای تحصیلی اسلوونی

 1. فرم درخواست ویزای ملی: مطمئن شوید که اطلاعات خود را به درستی در این فرم وارد نموده باشید 
 2. پاسپورت: داشتن پاسپورت معتبر با حداقل 3 ماه اعتبار و دو صفحه سفید.
 3. نامه پذیرش از دانشگاه: همانطور که در بالا اشاره کردیم باید از یک مؤسسه آموزشی در کشور اسلوونی یک تأییده پذیرش را دریافت نمایید.
 4. عکس جدید: باید عکس زمینه سفید تمام رخ مطابق با استاندارد موجود در عکس‌های سفارت همراه خود داشته باشید.
 5. بیمه سلامت: در اختیار داشتن یک بیمه نامه معتبر تا سقف حداقل 30.000 یورو
 6. اثبات تمکن مالی: اگر توانستید از دانشگاه کشور اسلوونی بورسیه تحصیلی دریافت نمایید آن نامه را می‌توانید به عنوان نامه حمایت مالی ارائه نمایید، ولی در غیر این صورت باید تمکن مالی خود را برای سفارت ارائه کنید و حداقل هزینه معیشتی زندگی در کشور اسلوونی برابر ماهانه 290 یورو را برای زندگی در نظر بگیرید.
 7. دعوت نامه: دعوتنامه شما باید توسط دانشگاه یا یک ضامن نوشته و امضاء شود.
 8. گواهی سوء پیشینه کیفری: این گواهی نباید بیشتر از سه ماه از زمان صدور آن گذشته باشد و حتما باید آن را به زبان اسلونیایی ترجمه نمایید.
 9. مدرک اقامت: مدرکی مبنی بر قرارداد اجاره ملک یا مدرکی مبنی بر پذیرش در مسکن دانشجویی باید ارائه نمایید.

🔗 دانلود فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

اطلاعات مورد نیاز در مورد ویزای تحصیلی اسلوونی

هزینه دریافت ویزای تحصیلی کشور اسلوونی

برای اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی باید مانند تمام ویزاهای بلند مدت کشور اسلوونی مبلغ 77 یورو را پرداخت نمایید، علاوه بر هزینه ویزای تحصیلی اسلوونی باید هزینه اجازه اقامت را نیز پرداخت کنید، اگر هزینه اجازه اقامت را در کشور اسلوونی پرداخت نمایید مبلغ آن 55 یورو می‌باشد ولی اگر این مبلغ را در خارج از کشور اسلوونی پرداخت کنید باید مبلغ 102 یورو را پرداخت کنید.

چنانچه فرد بخواهید تحصیل خود را بعد از 3 ماه ادامه دهد باید اقدام به تمدید ویزا تحصیلی نمایید، هزینه لازم برای درخواست کارت اقامت موقت باید مبلغ 15.47 یورو را پرداخت کنید تا کارت اقامت موقت کشور اسلوونی را دریافت نمایید.

نقشه و پرچم کشور اسلوونی، برنامه سفر به کشور اسلوونی هزینه های سفر و نحوه دریافت ویزا

نقشه و پرچم کشور اسلوونی، برنامه سفر به کشور اسلوونی هزینه های سفر و نحوه دریافت ویزا

مدت زمان صدور ویزای تحصیلی

کسانی که درخواست ویزای تحصیلی می‌دهند باید بدانند که مدت زمان بررسی مدارک بین 15 روز تا چند هفته ممکن است طول بکشد و این طولانی شدن بسته به تکمیل بودن مدارک شما زمان ارائه به سفارت دارد.

مدت اعتبار ویزای طولانی مدت کشور اسلوونی بین 3 تا 6 ماه است و پس از ورود به کشور اسلوونی اجازه اقامت موقت خود را دریافت نمایید، اعتبار این برنامه بسته به برنامه تحصیلی شما می‌تواند از یک سال تا سه سال اعتبار داشته باشد.

ساعت مجاز کار با ویزای تحصیلی

یکی از نکاتی که دانشجویانی که می‌خواهند ویزای تحصیلی دریافت نمایند مدت اجازه کار برای آنها در هنگام تحصیل است، در کشور اسلوونی دانشجویان می‌توانند در طول مدت سال تحصیل تا 20 ساعت در هفته اقدام به کار کردن نمایند و این مدت کار برای زمان تعطیلات تابستانی به 40 ساعت کار در هفته می‌رسد، چنانچه می‌خواهید اقدام به کار در اسلوونی نمایید باید به یکی از آژانس‌های کاریابی در این کشور مراجعه نمایید.

هزینه تحصیل در کشور اسلوونی

شهریه دانشگاهی که پرداخت می نمایید مستقیماً با رشته تحصیلی شما و دانشگاه محل تحصیل رابطه دارد، اما به طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه های اسلوونی به شرح زیر است:

 1. مقطع کارشناسی بین 2.000 تا 10.000 یورو برای هر سال
 2. مقطع کارشناسی ارشد 2.000 تا 15.000 یورو در سال
 3. مقطع دکترا 2.000 تا 6.000 یورو در هرسال
تحصیل در مقطع کارشناسی
 1. تحصیل در مقطع کارشناسی که یکی از پرطرفدار ترین مقاطع در کشور اسلوونی است بین 3 تا 4.5 سال به طول می‌انجامد و فردی که تقاضای تحصیل در این دوره را میدهد باید دارای مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی معتبر باشد، شرایط سنی فرد متقاضی برای تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه اسلوونی نباید کمتر از 17 و بیشتر از 27 سال باشد.
 2. حداقل نمره زبان انگلیسی برای شرکت در دوره کارشناسی که مورد تأیید کشور اسلوونی نیز می‌باشذ رتبه 6 است، اما اگر فرد متقاضی تسلط کافی بر زبان اسلوونی داشته باشد مدرک زبان تأثیر کمتری خواهد داشت. چرا که دروس در دانشگاه‌های دولتی اسلوونی به زبان رسمی این کشور یعنی اسلوونیایی ارائه می‌شوند و زبان انگلیسی تنها در دانشگاه‌های خصوصی اسلوونی کاربرد دارند. ناگفته نماند که تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های دولتی به زبان اسلوونیایی رایگان می‌باشد. رشته‌های تحصیلی که توسط دانشگاه‌های اسلوونی و در مقطع کارشناسی ارائه می‌شود رشته بازاریابی ، مدیریت گردشگری ، کسب و کار ، مدیریت و قانون، زبان انگلیسی ، زمین شناسی ، مهندسی متالوژی و فناوری ، فیزیک ، علوم کامپیوتر و همچنین رشته مدیریت می باشد.
اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی در سال 2024

اخذ ویزای تحصیلی اسلوونی در سال 2024

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد
 1. تحصیل در اسلوونی در دوره کارشناسی ارشد تقربیاً 2 سال زمان می‌برد و به دو زبان اسلوونیایی و انگلیسی برگزار میشود. اولین لازمه تحصیل در اسلوونی در مقطع کارشناسی ارشد، مدرک کارشناسی می‌باشد. در اسلوونی می‌توان در رشته های بازرگانی , علوم طبیعی و زیستی، مدیریتی و شاخه‌های مهندسی مشغول به تحصیل شد که برخی رشته‌ها شامل دوره 3 تا 6 ماهه کارآموزی یا اینترشیپ می‌باشد که این دوره دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند. برای فارغ التحصیلی در این مقطع دانشجو می‌بایست از پایان نامه خود دفاع کنند. مدرک زبان مورد نیاز در این دوره آیلتس 6.5 به بالا خواهد بود و همچنین دانشجو در این می‌تواند به کار دانشجویی مشغول شود.
تحصیل در مقطع دکترا
 1. بیش از 80 درصد دانشجویان خارجی دانشگاه‌های اسلوونی در دوره دکتری در حال تحصیل در اسلوونی هستند. این دوره در اسلوونی بین 2 تا 4 سال بطول می‌انجامد و شهریه‌ای بین 2 تا 6 هزار یورو در سال هزینه در بر دارد که این رقم در برابر کیفیت آموزش در اسلوونی بسیار مناسب است
 2. تحصیل در اسلوونی آن هم در مقطع دکتری مانند سایر مقاطع تحصیلی به زبان انگلیسی و اسلوونیایی امکان پذیر بوده و برای اخذ پذیرش دانشگاه‌های اسلوونی در این مقطع نیاز به نمره زبان آیلتس 7 به بالا می‌باشد. تحصیل در این مقطع به صورت پژوهش محور است، یعنی دانشجو امکان کار تحقیقاتی حین تحصیل را خواهد داشت و دانشجو برای این کار مبلغی به عنوان حقوق دریافت خواهد نمود. در این دوره دانشجو می‌تواند اعضای خانواده خود را در اسلوونی به عنوان همراه داشته باشد. در این مقطع دانشجویان می توانند از بورسیه های مختلف استفاده کنند اما لازم بذکر است که این بورسیه‌ها نیازمند رزومه قوی علمی و تحصیلی هستند. گاها ممکن است میزان بورسیه به حدی برسد که هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را به طور کامل تأمین کند.

برترین دانشگاه‌های کشور اسلوونی

نام دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه

لیوبلیانا

295 

ماریبو

1170

پریموراسکا

2145

نووا جوریکا

2129

ژوزف استفان لیوبلیانا

4560

آدرس سفارت کشور اسلوونی در ایران
 1. آدرس سفارت اسلوونی در تهران:  تهران – کامرانیه شمالی – خیابان شیبانی – پلاک 24
 2. شماره تماس سفارت اسلوونی در تهران:  009826152692
 3. شماره فکس سفارت اسلوونی در تهران: 009822286717
 4. آدرس ایمیل سفارت اسلوونی در تهران:   sloembassy.tehran@gov.si 
 5. ساعت کاری سفارت اسلوونی در تهران: یکشنبه تا پنجشنبه ساعت 10:00 الی 12:00
سخن پایانی

دریافت ویزای تحصیلی کشور اسلوونی یکی از راه‌های دریافت اقامت دائم کشور اسلوونی و اتحادیه اروپا شینگن می‌باشد، از آنجایی که هزینه تحصیل در کشور اسلوونی پایین‌تر از کشورهای دیگر است و به دلیل تنوع بالایی رشته‌هایی که می‌توان در آنها ادامه تحصیل داد کشور اسلوونی را به یکی از مقاصد عالی برای اخذ اقامت دائم اروپا بدل کرده است.

چنانچه شما هم قصد سفر به کشور اسلوونی را دارید و یا می‌خواهید از شرایط این کشور و راه‌های مهاجرت به کشور اسلوونی بیشتر آگاه شوید کافیست با تلفن‌های دفتر به شماره‌های 78721 (30 خط) و یا 26379475 الی 77 تماس گرفته و یا برای دریافت وقت مشاوره بر روی لینک کلیک نمایید و وقت مورد نظر خود را انتخاب کنید و کلیه سوالات خود را از کارشناسان با تجربه پارمیس مهاجر سوال نمایید، ما در کنار شما هستیم از ابتدا تا انتها