راهنمای اخذ ویزای تجاری در سال 2024 | شرایط + مدارک + هزینه business visa

همانطور که می‌دانید تجارت و راه اندازی یک بیزینس یکی از راه های پر درآمد و پر سود برای افراد شاغل در این حوزه است و همین طور یک راه برای مهاجرت و اخذ اقامت دائم کشورهای مختلف، ویزای تجاری یکی دیگر از انواع ویزا است که متقاضیان دریافت آن می‌توانند بدون داشتن پاسپورت و یا شهروندی به کشور مورد نظر برای بازده زمانی مشخص سفر کنند برای توسعه کسب و کار خود و یا احداث یک بیزینس جدید با شرکت‌های مختلف جلسه کاری برگزار کنند و یا در جلسات و کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌های بین المللی در آن کشور شرکت نمایند. ما در این مقاله به بررسی ویزای تجاری و نحوه دریافت این ویزا و همینطور مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تجاری و هزینه‌های حول آن صحبت می‌کنیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

یکی از نکات مهمی که باید در زمان دریافت ویزای تجاری یا business visa به آن دقت کنیم این است که نمی‌شود با داشتن ویزای تجاری در مکانی استخدام شوید و اگر به دنبال این هستید که در شرکتی در کشور مورد نظر خود استخدام شوید باید از طریق ویزای کار همان کشور اقدام نمایید.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تجاری یا business visa

تکمیل فرم درخواست ویزا تجاری:

هر متقاضی برای دریافت انواع ویزای تجاری، تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری باید فرم درخواست ویزا را بسته به نوع انتخابی پر کند و در آخر آن را امضاء نماید.

پاسپورت معتبر:

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز دریافت ویزای تجاری داشتن پاسپورتی معتبر حداقل با 6 ماه اعتبار و دو صفحه خالی الزامی است.

دعوت نامه معتبر:

مهمترین مدرک در زمانی که میخواهید ویزای تجاری دریافت کنید داشتن دعوتنامه معتبر از طرف شرکت یا سازمانی است که شما را برای برگذاری جلسات یا کنفرانس و یا شما را برای بازدید از نمایشگاه بین المللی دعوت کرده است. دقت کنید دعوتناه باید به نام و مشخصات شما باشد و حتما از طرف شرکت صادر کننده دارای اعتبار لازم باشد.

مدارک مالی معتبر:

افرادی که برای ویزای تجاری درخواست می‌دهند برای ورود به خاک کشور مقصد باید ثابت کنند که توانایی مالی لازم را برای اقامت در آن کشور و سایر هزینه‌ها را دارند.
از طریق ارائه مدارک زیر می‌توان این کار را انجام داد.

 • گواهی تمکن مالی: این نامه به افسر ویزا اثبات می کند که فرد متقاضی از پس هزینه های اقامت و دیگر هزینه ها در کشور مقصد بر می‌آید.
  این گواهی تمکن مالی باید به واحد پول کشور مقصد صادر شده و نیز به مهر و امضای مدیر شعبه ارزی برسد.
 • گواهی حمایت مالی: نامه حمایت مالی را باید شخص دعوت کننده صادر کند و به افسر ویزا اثبات کند که از عهده تمام هزینه های اقامت دعوت شونده (متقاضی) بر می‌آید.
  برای اعتبار داشتن این حمایت مالی لازم است تا تمکن مالی شخص دعوت کننده هم به آن پیوست شود.
واچر هتل:

شما باید اثبات کنید که در طول مدت اقامت خود جایی برای اقامت خواهید داشت.
هتل، مسافرخانه و یا … .
اگر دعوت نامه دارید می‌توانید آدرس محل اقامت دعوت کننده خود را ارائه دهید.

بلیط رفت و برگشت:

یکی از نکات مهم در زمان دریافت ویزای تجاری داشتن بلیط پرواز است. بهتر است برای اطمینان از دریافت ویزا رزرو بلیط را قطعی نکنید و زمانی اقدام به خرید قطعی نمایید که ویزا تجاری را دریافت کرده باشید. زیرا در صورت ریجکتی ویزا تجاری و بالابودن هزینه پرواز ممکن است درصد بالایی خسارت شامل کنسلی بلیط پرواز شما باشد.

حتما دقت داشته باشید که رزرو بلیط اولیه پرواز باید در مدت زمان بازده واچر هتل و مدت اقامت شما در کشور مقصد باشد تا مشکلی پیش نیاید.

بیمه مسافرتی:

برای دریافت هر ویزا چه توریستی چه تجاری نیاز است کع متقاضی یک بیمه مسافرتی با سقف حداقل 30.000 یوروبرای خود دریافت کند تا در صورت بروز مشکل بتواند از خدمات بیمه درمانی استفاده کند.

رسید واریز هزینه ویزا:

معمولا و در اکثر کشورها هزینه ویزای تجاری با هزینه ویزای توریستی برابر است به این دلیل که این ویزا هم نوعی ویزای کوتاه مدت به شمار می رود.
هزینه ویزاهای تجاری در سفارت پرداخت می شود اما اگر ویزا الکترونیکی است باید به صورت اینترنتی این هزینه را پرداخت  نمایید.

گواهی اشتغال به کار:

نامه اشتغال به کار باید از سوی کارفرما صادر شود و در آن هدف از سفر به کشور مقصد نیز به طور شفاف مشخص شود؛ به علاوه در این گواهی اشتغال به کار لازم است که سمت متقاضی، میزان حقوق دریافتی در سال و موافقت کارفرما یا سرپرست با این سفر تجاری ذکر شود.

عکس مناسب:

برای دریافت ویزای تجاری یا business visa فرد متقاضی باید 2 قطعه عکس 4.5*3.5 به صورت تمام رخ زمینه سفید و رنگی ارائه نماید. دقت کنید که عکس باید متفاوت با عکس پاسپورت باشد و برای 3 ماه اخیر باشد تا مشکلی برای دریافت ویزا تچاری برای شما پیش نیاید.

برنامه سفر:

برنامه سفر برای تمامی ویزاها از الزامات است و این ویزا نیز از این قاعده مستثنی نیست.
یکی از مدارک لازم برای دریافت این ویزا ارائه شفاف برنامه سفر است؛ اینکه قرارهای ملاقات های شما در کدام مکان است، قصد دارید در چه مکانی اقامت داشته باشید یا از کجاها بازدید نمایید.
همه و همه باید در این برنامه آورده شود.

نحوه دریافت ویزای تجاری

 1. تعیین کشور مقصد که می‌خواهد از طریق آن ویزای تجاری دریافت نمایید.
 2. انتخاب هدف از اخذ ویزای تجاری و یا برنامه سفر
 3. تعیین نوع ورودی ویزای تجاری، یکبار ورود یا مولتی
 4. جمع آوری اسناد اولیه که در ابتدای مقاله به آنها اشاره کردیم.
 5. پر کردن فرم درخواست ویزای تجاری یا Business Visa
 6. پرداخت هزینه دریافت ویزای تجاری. هزینه اخذ ویزای تجاری مبلغ 80 یورو است.  احتمالاً بایستی علاوه بر هزینه درخواست ویزا، هزینه خدمات نیز پرداخت کنید. این هزینه از هزینه ویزا که احتمالاً در قرار مصاحبه بعدی خود در یکی از مراکز درخواست ویزا شخصاً پرداخت خواهید کرد مجزا است. لطفا توجه داشته باشید که این هزینه‌ها قابل استرداد نیستند.
 7. ارسال درخواست به سفارت کشور مقصد
 8. تعیین قرار مصاحبه. مصاحبه‌ها به صورت حضوری یا در سفارت یا کنسولگری کشوری که متقاضی آن هستید، یا در یک مرکز درخواست ویزا مرتبط با کنسولگری کشوری که متقاضی آن هستید، انجام می‌شود.

زمان درخواست ویزای تحاری

 • به دلیل شلوغی در برخی از ماه‌های سال در سفارت یا کنسولگری که از آن ویزای تجاری برای خود درخواست کرده‌اید بهتر است برای دریافت ویزای تجاری حداقل 3 هفته تا حدکثر 3 ماه قبل از آغاز سفر خود اقدام به دریافت ویزای تجاری خود نمایید.
زمان لازم برای ارزیابی ویزای تجاری
 • به طور کلی زمان پردازش ویزای تجاری شینگن حدود دو هفته (15 روز) است. در موارد نادر، کنسولگری ها می توانند بین 60-30 روز تصمیم گیری در مورد درخواست ویزا را به تعویق بیاندازند.
اعتبار ویزای تجاری یا Business Visa
 • ویزای تجاری برای اقامت تا  90 روز اعتبار دارد. اگر برای مدت طولانی مسافرت خواهید کرد و قصد دارید در چند کشور شینگن سفر نمایید، توصیه می‌‌‌‌‌شود قسمت "ورودی چندگانه" را در فرم درخواست پر کنید. به این ترتیب شما می‌توانید برای مدت زمان مجازی که در ویزا صادر شده مشخص شده، به منطقه شینگن ورود و خروج داشته باشید.

سخن پایانی

در انتهای این مقاله اگر قصد در یافت هر نوع ویزای تجاری و یا شینگن را دارید و یا می‌خواهید در نمایشگاه‌های بین المللی شرکت کنید کافیست فرم ارزیابی را برای ما پر و ارسال نمایید، کارشناسان ما پس از بررسی با شما تماس می‌گیرند و اطلاعات لازم جهت ویزای تجاری و ویزای نمایشگاهی را با شما در میان می‌گذارند. منتظر دیدار شما دوستان و مسافرین محترم در مجموعه پارمیس مهاجر آینده برتر هستیم.