راهنمای دریافت ویزای توریستی کانادا | شرایط + مدارک + هزینه ها

Visitor Visa Canada یا ویزای توریستی کانادا یک ویزای اقامت کوتاه مدت است که فرد دارنده ویزا می‌تواند به مدت 6 ماه در خاک کشور کانادا اقامت داشته باشد. ویزای توریستی کانادا را می‌توان به دو صورت ویزای توریستی سینگل (یکبار ورود) 6 ماهه و ویزا توریستی مولتی (چندبار ورود) 5 ساله را می‌توان دریافت نمود. در این مقاله به بررسی نحوه دریافت ویزا توریستی کشور کانادا در سال 2024 می‌پردازیم و هزینه و مدارک و شرایط اخذ ویزای توریستی کانادا یا visitor Visa را برایتان شرح می‌دهیم.

شرایط اصلی دریافت ویزای توریستی کانادا داشتن تمکن مالی حداقل 15.000 تا 20.000 دلار کانادا نیاز دارید و همچنین فرد متقاضی ویزا نباید سوء پیشینه کیفری داشته باشد. هزینه ویزا توریستی کانادا 100 دلار برای بررسی پرونده و مبلغ 85 دلار برای انگشت نگاری (Fingerprint) باید پرداخت نمایید.

ویزای توریستی کانادا

ویزیتور ویزای کانادا یا همان ویزای توریستی مجوزی است که فرد دارنده آن می‌تواند برای مدت مشخص در خاک کشور کانادا اقامت داشته باشد. هدف از دریافت ویزای توریستی کانادا می‌تواند گردشگری، دیدار با اقوام، شرکت در سمینار و یا دلایل کاری باشد. در سال‌های اخیر کانادا شرایطی را فراهم آورده که دارندگان ویزای توریستی می‌توانند ویزای خود را به ویزای تحصیلی کانادا یا ویزای کاری کانادا تبدیل کنند که همین باعث شده که تقاضا برای دریافت ویزیتور ویزای کانادا بسیار افزایش یافته است.

انواع ویزای کانادا بر اساس دفعات ورود

ویزای سینگل

ویزای توریستی یک بار ورود 6 ماهه

با ویزای سینگل کانادا تنها یک بار اجازه ورود به این کشور را دارید. برای مثال، برای بازدید رسمی مقامات این کشور، شرکت در کنفرانس یا شرکت در رخداد خاصی در این کشور ویزای سینگل صادر می‌شود. پس از خروج از کانادا، در صورتی که قصد سفر دوباره به این کشور را داشته باشید لازم است مجددا برای ویزای جدید اقدام کنید.

ویزای مولتی

ویزای توریستی چندبار ورود 5 ساله

ویزای توریستی مولتی کانادا معمولاً به مدت 5 تا 10 سال صادر می‌شود. دارندگان ویزای مولتی کانادا می‌توانند برای چندین بار به کشور کانادا وارد شوند و هر دفعه ورود تنها می‌توانند به مدت 6 ماه در خاک کانادا اقامت داشته باشند. مدت اعتبار ویزای مولتی به اندازه یک ماه پیش از تاریخ انقضا پاسپورت دارنده آن است. مثلاً اگر شما ویزای 5 ساله مولتی بگیرید ولی اعتبار پاسپورت شما 2 سال باشد اعتبار آن ویزا به اندازه همان 2 سال اعتبار پاسپورت شما خواهد بود.

سوپر ویزا

ویزای توریستی کانادا برای والدین

سوپر ویزا به والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند اعطا میشود. شخص دارنده این ویزا میتواند با هر بار ورود به خاک کانادا بدون نیاز به خروج یا تمدید به مدت 5 سال در کنار فرزندان خود در کشور کانادا زندگی نمایند. سوپر ویزای کانادا دارای اعتبار 10 ساله است و دارندگان آن می‌توانند چندبار با آن به کشور کانادا وارد شوند.

مراحل دریافت ویزای توریستی کانادا (ویزیتور ویزای کانادا)

 1. ارائه اطلاعات لازم و تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا
 2. پرداخت هزینه لازم جهت بررسی پرونده و گرفتن وقت مصاحبه
 3. حضور در سفارت و ارائه مدارک مورد نیاز برای مصاحبه
 4. انجام فرایند انگشت نگاری و پرداخت هزینه 85 دلار برای انگشت نکاری
 5. انجام آزمایش های پزشکی جهت گرفتن تأییدیه سلامت
 6. پیکاپ ویزا به سفارت کانادا در صورت تأیید قبولی ویزای توریستی 

دقت کنید که پروسه درخواست ویزای توریستی کانادا آنلاین است و برای اینکه بتوانید ویزای توریستی را دریافت نمایید باید فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین و کامل پر کنید و دقت داشته باشید که هیچگونه اشتباهی انجام نگیرد. در انتهای فرم درخواست ویزا باید امضاء شخص درخواست دهنده قرار گیرد تا به منزله تآیید فرم توسط فرد باشد.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزیتور ویزا یا ویزا توریستی کانادا

 ارائه مدارک مورد نیاز ویزای توریستی کانادا بسیار مهم می باشد چراکه هر گونه نقصی در گردآوری مدارک مورد نیاز ویزای توریستی، می تواند موجب ریجکتی ویزا شود. مدارک درخواست ویزیتور ویزا کانادا به شرح زیر است:

هزینه دریافت ویزای توریستی کانادا در سال 2024

هزینه برای دریافت ویزای توریستی کانادا شامل چند بخش می‌شود که در جدول زیر آنها را برایتان معرفی نموده ایم. دقت کنید کسانی که قبلاً درخواست ویزیتور ویزای کانادا را داده اند و ویزای آنها قبول و یا ریجکت شده است و کسانی که بالای سن 72 سال و کمتر از سن 14 سال را دارند نیاز به دادن هزینه انگشت نگاری به مبلغ 85 دلار را ندارند:

هزینه ترجمه مدارک

متغیر از 500.000 تومان به بالا بستگی به مدارک دارد.

Row #1 Content #3تشکیل پرونده برای ویزا

100 دلار کانادا

انگشت نگاری

85 دلار کانادا

بیمه درمانی

روزانه 5 دلار و ماهانه 150 دلار کانادا

تمدید ویزا توریستی کانادا

100 دلار کانادا

پیکاپ ویزا 

متغیر شروع نرخ از 1.500.000 تومان

هزینه ترجمه مدارک

متغیر از 500.000 تومان به بالا بستگی به مدارک دارد.

Row #1 Content #3تشکیل پرونده برای ویزا

100 دلار کانادا

انگشت نگاری

85 دلار کانادا

بیمه درمانی

روزانه 5 دلار و ماهانه 150 دلار کانادا

تمدید ویزا توریستی کانادا

100 دلار کانادا

پیکاپ ویزا 

متغیر شروع نرخ از 1.500.000 تومان

هزینه تمدید ویزای توریستی کانادا در سال 2024

همانطور که در ابتدا گفتیم ویزای توریستی کانادا به چند صورت قابل دریافت است برای افراد عادی میتوان ویزای توریستی را به دو صورت دریافت ویزای مولتی و ویزای سینگل. تمدید هر یک از این ویزاها به شرح زیر است.

 1. تمدید ویزای سینگل کانادا: دارندگان ویزای یکبار ورود کانادا به این صورت است که فرد دارنده این ویزا پس از اتمام اعتبار باید تمامی مراحل را از ابتدا مجدد طی نمایند و دیگر نیاز به انجام انگشت نگاری ندارند. البته افرادی که چندبار ویزای یکبار ورود را گرفته باشند می‌توانند برای ویزای مولتی کانادا درخواست دهند.
 2. تمدید ویزای مولتی کانادا: مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا برای ایرانیان 5 سال است و طبق گفته ما در ابتدای مقاله می‌توانند به مدت 6 ماه یک جا در کانادا اقامت داشته باشند. در صورت اتمام اعتبار ویزای مولتی کافیست این افراد درخواست وقت سفارت بدهند و پاسپورت و مدارک مالی خود را به سفارت ارائه نمایند تا مجدد ویزای آنها تمدید شود.
افزایش شانس دریافت ویزیتور ویزا کانادا

چند راه وجود دارد که میشود شانس دریافت ویزای توریستی کانادا در سال 2024 را افزایش داد این راه ها به شرح زیر هستند:

 1. ویزای توریستی با دعوتنامه معتبر: در زمان درخواست ویزای داشتن دعوتنامه می‌تواند شانس متقاضی را بالا ببرد. دعوتنامه را میتوان به عنوان یک سند ساده برداشت نمود که از طرف یک شهروند کانادایی ارسال می‌شود. شخص صادر کتنده دعوتنامه باید رابطه خویشاوندی نزدیکی با شما داشته باشد تا بتواند هدف شما از سفر به کشور کانادا و هویتی شما را مشخص نماید. دقت کنید که دعوتنامه الزامی نیست و اگر دعوتنامه ندارید کافیست تمکن مالی خوبی داشته باشید و دلایل قانع کننده ای را به افسر ویزا در زمان مصاحبه ارائه نمایید که متوجه شود شما بعد از اتمام زمان اعتبار ویزا به کشور خود باز می‌گردید.
 2. گذاشتن وثیقه برای ویزای توریستی: یکی دیگر از راه های بالا بردن شانس اخذ ویزا توریستی کانادا گذاشتن وثیقه است. خیلی اتفاق افتاده افراد با ویزای توریستی وارد کشور کانادا شده اند و پس از اتمام زمان مشخص شده از کانادا خارج نشده‌اند و درخواست پناهندگی ارائه کرده اند. از این رو افرادی که برای بازگشت خود وثیقه قرار می‌دهند نسبت به افراد عادی برای سفارت ارجهیت بیشتری برای دریافت ویزیتور ویزای کانادا دارند.

هزینه سفر به کشور کانادا

خیلی پیش آمده از ما سوال می‌شود که میانگین سفر به کشور کانادا برای یک ماه جدا از هزینه ویزا چند دلار می‌شود و این سوالی است که ما در این قسمت می‌خواهیم به آن بپردازیم. فقط دقت نمایید به دلیل نوسانات بازار و افزیش قیمت‌ها ممکن است این هزینه دارای تلورانس مثبت باشد که باید آن را خودتان درنظر بگیرید:

شرح هزینه

مبلغ برای هر نفر (دلار کانادا)

بلیط رفت و برگشت به مقصد ونکوور

2.800 تا 3.500

هزینه محل سکونت

ماهانه از 1.000 تا 4.000 

حمل و نقل عمومی

ماهانه 100 تا 150

خرید پوشاک و البسه

30 تا 90

هزینه غذا 

صبحانه هر وعده 5 تا 10

ناهار هر وعده 30 تا 150

شام هر وعده 25 تا 100

خرید قهوه و نوشیدنی

هر وعده 5 تا 35

تفریحات

ماهانه 300 تا 500

اینترنت 

ماهانه 20 تا 37 

شرح هزینه

مبلغ برای هر نفر (دلار کانادا)

بلیط رفت و برگشت به مقصد ونکوور

2.800 تا 3.500

هزینه محل سکونت

ماهانه از 1.000 تا 4.000 

حمل و نقل عمومی

ماهانه 100 تا 150

خرید پوشاک و البسه

30 تا 90

هزینه غذا 

صبحانه هر وعده 5 تا 10

ناهار هر وعده 30 تا 150

شام هر وعده 25 تا 100

خرید قهوه و نوشیدنی

هر وعده 5 تا 35

تفریحات

ماهانه 300 تا 500

اینترنت 

ماهانه 20 تا 37 

دلایل اصلی ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا

رد شدن ویزای توریستی کانادا ممکن است به دلیل موارد مختلفی اتفاق بی‌افتد. در ادامه به برخی از دلایل اصلی رد شدن ویزای توریستی کانادا اشاره می‌کنم:

 1. ناتوانی مالی: یکی از دلایل اصلی رد ویزای توریستی کانادا می‌تواند ناتوانی مالی باشد. اگر مقدار پولی که برای پوشش هزینه‌های سفر و اقامت خود در کانادا نیاز است را نداشته باشید، احتمال رد شدن ویزا وجود دارد.

 2. سوابق مسافرتی نامناسب: اگر در گذشته در کشورهای دیگر ویزای توریستی از دسترس گرفته‌اید یا سوابق مسافرتی نامناسبی دارید، احتمال رد شدن ویزا وجود دارد.

 3. اهمال در تکمیل فرم درخواست: هرگونه اشتباه یا اهمال در تکمیل فرم درخواست ویزا می‌تواند باعث رد شدن ویزا شود.

 4. نقص در مدارک: اگر مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا را به صورت کامل و صحیح ارائه نکنید، مخاطبین بررسی ویزا ممکن است ویزای شما را رد کنند.

 5. نادیده گرفتن دلایل مسافرت: اگر مقصد و هدف اصلی سفر خود را به طور دقیق و روشن ذکر نکنید، احتمال رد شدن ویزا وجود دارد.

 6. مصرف مواد مخدر و الکل: داشتن سابقه مصرف مواد مخدر یا الکل و اعتیاد به آنها می‌تواند به رد شدن ویزا منجر شود.

 7. نداشتن پاسپورت یا پاسپورت با اعتبار کم: اگر پاسپورت شما اعتبار کم دارد یا اصلا ندارید، قوانین ویزای کانادا ممکن است منجر به رد شدن ویزا شود.

 8. داشتن سابقه کیفری: یکی از مهمترین موارد در ریجکت شدن ویزای توریستی متقاضی این است که فرد درخواست دهنده دارای سابقه جرم کیفری باشد و این از دید کشور مقصد یک تحدید به شمار می‌رود.
 9. نداشتن پیوند خانوادگی قوی: زمانی که آفیسر ویزا را نتوایند مجاب نمایید که گس از اتمام مهلت ویزا به کشور خود باز میگردید این باعث رد شدن درخواست ویزای توریستی کانادا برای فرد می‌شود. زیرا او رابطه عاطفی قوی برای بازگشت به مبدأ را از دید آفیسر ندارد.

در کل، برای جلوگیری از رد شدن ویزای توریستی کانادا، باید موارد بالا را به دقت رعایت کرده و اطمینان حاصل کنید که تمامی مدارک و اطلاعات درخواستی به صورت کامل و صحیح ارائه شده است. همچنین معمولا ارائه یک سفارش گیرنده (sponsor) یا مدارک دیگر اضافی نیز می‌تواند فرصت موفقیت شما را افزایش دهد.

دادن درخواست اعتراض به ریجکت شدن ویزای کانادا

اگر ویزای شما برای ورود به کانادا رد شده است و شما معتقد به این موضوع هستید که این رد صحیح نیست و دلایل موجهی برای ورود به کانادا دارید، می‌توانید اعتراض خود را اعلام کنید. اما لازم به ذکر است که فرصت بررسی مجدد درخواست ویزا معمولا اندک است و لزوما به موفقیت نمی‌انجامد. در هر صورت، روند دادن درخواست اعتراض به رد ویزای کانادا به صورت کلی به شرح زیر است:

 1. بازبینی دلایل رد شدن: ابتدا باید دلایل رد ویزای کانادا را که در اطلاعیه رد آن ذکر شده است دقیق مورد بررسی قرار دهید. باید اطمینان حاصل کنید که چرا ویزای شما رد شده و معتقد هستید که دلیل آن عادلانه نیست.

 2. تهیه مدارک اضافی: اگر فکر می‌کنید که می‌توانید با ارائه مدارک اضافی یا شواهد جدید دلایل رد ویزا را برطرف کنید، باید این مدارک را تهیه کرده و آماده نمایید.

 3. تکمیل فرم اعتراض و مدارک جدید: باید فرم درخواست اعتراض را که ممکن است از سایت مربوطه قابل دانلود باشد تکمیل نموده و مدارک جدید و مرتبط را همراه با آن ارسال نمایید.

 4. ارسال درخواست اعتراض: پس از تکمیل فرم اعتراض و جمع‌آوری مدارک مرتبط، باید این درخواست را به سفارت یا کنسولگری کانادا ارسال کنید. اطمینان حاصل کنید که زمان اعتراض اعلام شده توسط مراجع مربوطه را رعایت کنید.

 5. پیگیری و انتظار: بعد از ارسال درخواست اعتراض، بهتر است پیگیری دقیق داشته باشید و منتظر بررسی مجدد ویزایتان باشید. باید توجه داشته باشید که احتمال موفقیت این اعتراض بسیار کم است و بررسی مجدد ویزا ممکن است رد شود.

در نهایت باید به این نکته توجه داشته باشید که ویزای کانادا یک حق ورود به کشور نیست و کانادا حق دارد برای دلایل متنوع ممکن است ویزای شما را رد کرده و حتی بدون اینکه دلیل مشخصی ذکر کند رد کند. اما اگر اعتقاد دارید که رد ویزا به نادرستی انجام شده است، می‌توانید فرصت رد مجدد را امتحان کنید.

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای توریستی کانادا یا ویزیتور ویزا در سال 2024
مدت زمان پاسخ برای دریافت ویزای کانادا چقدر است؟

در حال حاضر در اواسط سال 2024 هستیم معمولاً مدت زمان ارائه ویزای توریستی توسط سفارت کانادا برای هر فرد حدوداً 116 روز به طول می‌انجامد.

چند نوع ویزای توریستی کانادا وجود دارد؟

همانطور که در این مقاله شاهد آن بودیم ویزای توریستی به دو دسته اصلی ویزای توریستی یکبار ورود با اعتبار 6 ماهه و یک ویزای توریستی کانادا مولتی با اعتبار 5 تا 10 ساله داریم. البته یک نوع ویزای برای والدین به عنوان سوپر ویزا وجود دارد که این خود یکی از انواع ویزای مولتی به شما می‌رود.

مدت اعتبار ویزای مولتی کانادا چقدر است؟

اعتبار که ویزای توریستی چندبار ورود یا مولتی دارد شامل 5 سال می‌شود ولی دقت داشته باشید طبق گفته ما در این مقاله اگر تاریخ اعتبار پاسپورت شما کمتر از تاریخ اعتبار ویزای مولتی باشد ویزا مولتی به اندازه اتعبار پاسپورت شما دارای اعتبار می‌شود.

با ویزای مولتی کانادا چند وقت می‌توانیم در خاک کانادا اقامت داشته باشیم؟

دارندگان ویزا توریستی چندبار ورود کانادا یا ویزای مولتی کانادا می‌توانند به مدت 6 ماه در هر سال به صورت یکا اقامت داشته باشند.

آیا با ویزای مولتی می‌توان اقامت دائم کانادا را دریافت کرد؟

خیر - دقت نمایید که نمی‌توان با ویزای توریستی اقامت دائم کانادا را دریافت کنید ولی اگر به دنبال اخذ اقامت دائم کانادا هستید میتوانید از طریق ویزای تحصیلی، ویزای کاری کانادا و یا سرمایه گذاری در کانادا اقدام به دریافت اقامت دائم کانادا و حق شهروندی کانادا نمایید.