راهنمای دریافت ویزای توریستی اتریش | شرایط + مدارک + هزینه ها

کشور اتریش یکی از 26 کشور عضو اتحادیه شینگن است که دارای طبیعتی بسیار زیبا، دریاچه‌هایی فراوان و کوهستان‌های دیدنی است. ویزای توریستی کشور اتریش دارای 180 روز اعتبار است ولی این ویزا برای ایرانیان تنها دارای اعتبار 30 روزه است که با ان می‌توانند 7 تا 14 روز در خاک اتریش یا کشورهای عضو اتحادیه شینگن اقامت داشته باشند. ما در این مقاله به بررسی نحوه اخذ ویزای توریستی کشور اتریش در سال 2024 و مدارک و شرایط و هزینه لازم برای دریافت ویزا توریستی کشور اتریش می‌پردازیم

اعتبار ویزای اتریش 180 روز است ولی نمی‌توان بیش از 90 روز را در کشور اتریش یا کشورهای عضو اتحادیه شنگن با ویزای توریستی اقامت داشت. هزینه دریافت ویزای توریستی اتریش برای بزرگسالان مبلغ 60 یورو برای کودکان 6 تا 12 سال مبلغ 35 یورو و برای کودکان زیر سن 6 سال رایگان است.

ویزای توریستی شینگن دارای دو نوع مختلف سینگل و مولتی بوده که نوع سینگل تنها اجازه یک بار ورود به حوزه شینگن را به شخص دارنده ویزا می‌دهد اما نوع مولتی محدودیتی در دفعات ورود و خروج ندارد. البته دقت داشته باشید که در شرایط فعلی، ویزای توریستی شینگن برای شهروندان ایرانی معمولا از نوع سینگل بوده و اعتبار آن ۳۰ روزه است. علاوه بر این، مدت اقامت نیز بر اساس این ویزا برای شهروندان ایرانی معمولا ۷ الی ۱۴ روز است که با توجه به برنامه سفر شخص متقاضی تغییر می‌کند. 

مدارک لازم برای ویزای توریستی اتریش در سال 2024

تمکن مالی لازم برای دریافت ویزا توریستی کشور اتریش 

یکی از سوالاتی که همیشه متقاضیان دریافت ویزای توریستی از ما می‌پرسند این است که چه میزان تمکن مالی برای اطمینان از دریافت ویزای باید در حساب خود داشته باشیم؟ میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی اتریش اگر اقامتتان کمتر از 10 روز در کشور اتریش یا کشورهای عضو شنگن باشد باید به ازای هر روز مبلغ 57.20 یورو در حساب خود داشته باشید ولی اگر سفر توریستی شما بیش از 10 روز به طول میانجامد باید به ازای هر روز مبلغ 70.77 یورو را در حساب خود داشته باشید. 

مراحل اخذ ویزای توریستی اتریش در سال 2024

تهیه فرم درخواست ویزا:

ابتدا باید فرم درخواست ویزا را از سایت رسمی سفارت یا کنسولگری اتریش دریافت کنید و آن را به دقت پر کنید.

تهیه اسناد:

پس از تکمیل فرم، باید اسناد مورد نیاز را آماده کنید، این اسناد ممکن است شامل پاسپورت، عکس رنگی، تاییدیه اقامت، بیمه مسافرتی و اثبات مالی باشد.

پرداخت هزینه:

باید هزینه ویزا را پرداخت کرده و رسید پرداخت را به اسناد اضافه کنید.

زمان ملاقات:

باید وقت ملاقات با سفارت یا کنسولگری اتریش را دریافت کرده و در زمان مقرر به مصاحبه حضور پیدا کنید.

مصاحبه:

در مصاحبه باید اطلاعات مربوط به سفر خود و اهدافتان را به صورت صادقانه توضیح دهید.

انتظار برای تصمیم:

زمان پردازش ویزا متفاوت است، اما معمولا 15-30 روز طول می کشد. در صورت درخواست، آماده ارائه هرگونه اسناد اضافی باشید.

دریافت ویزا:

در صورت تایید ویزای شما، باید به سفارت یا کنسولگری بروید و ویزای خود را دریافت کنید.

هزینه دریافت ویزای توریستی اتریش در سال 2024

همانطور که می‌دانید برای دریافت ویزای توریستی باید هزینه ای را بابت بررسی پرونده و یا انگشت نگاری پرداخت نمایید. این هزینه برای ویزای اتریش به ازای هر بزرگسال مبلغ 60 یورو و برای کودکان 6 تا 12 سال مبلغ 35 یورو است. چنانچه دارای کودک زیر 6 سال باشید هزینه‌ای بابت درخواست ویزای آن کودک پرداخت نمی‌کنید.به جز هزینه که اعلام کردیم یک هزینه بابت خدمات نیز باید پرداخت شود که این مبلغ برای هر نفر 24.80 یورو است.

دریافت وقت سفارت اتریش

برای اینکه بتوانید ویزای توریستی اتریش را دریافت نمایید باید مراحل زیر را به صورت کامل و دقیق طی نمایید:

مدت زمان لازم برای صدور ویزا توریستی اتریش
 • در نظر داشته باشید از زمانی که شما درخواست ویزای خود را مطرح می‌نماید تا زمان دریافت ویزای‌تان، پروسه‌ای در حدود ۳ الی ۴ ماه زمان طی می‌شود. بنابراین ارسال مدارک تا ۳ ماه قبل از آغاز سفر الزامی می‌باشد.

پروسه وقت سفارت اتریش در ایران توسط کارگزاری VFSGlobal انجام می‌شود. شما برای مصاحبه،تحویل مدارک و انگشت نگاری باید به دفتر وی اف اس گلوبال مراجعه کنید.

اعتبار ویزای توریستی اتریش

 • همانطور که در ابتدای مقاله اعلام کردیم اعتبار ویزای توریستی اتریش در سال 2024 برای دارندگان آن 180 روز است که به صورت مولتی (چندبار ورود) و یک بار ورود صادر می‌شود. هر شخص می‌تواند با هر بار ورود به خاک اتریش با ویزای توریستی تنها مدت 90 روز را در خاک کشور اتریش و یا سایر کشورهای عضو اتحادیه شینگن سپری نماید.
 • مدت اعتبار ویزای اتریش که برای ایرانیان صادر می‌شود تنها 30 روز است و با این ویزا هر ایرانی می‌تواند تنها 7 تا 14 روز را در خاک کشور اتریش و یا سایر کشورهای عضو اتحادیه شنگن اقامت داشته باشد.
دعوتنامه چیست و چه شرایطی دارد

دعوت‌نامه برای اخذ ویزا یک نوع مدرک رسمی است که توسط یک شخص یا سازمان مورد اعتماد ارائه می‌شود به دیگری که قصد سفر به کشور مربوطه را دارد. این دعوتنامه تایید می‌کند که دعوت شونده ارتباطی با شخص یا سازمان دعوت کننده دارد و هدف سفرش مشخص است.

اطلاعات موجود در دعوتنامه ویزای توریستی اتریش
 1. مشخصات فرد دعوت کننده: نام، نام خانوادگی، آدرس، شماره تماس و اطلاعات دقیق مربوط به فرد یا موسسه‌ای که شما را دعوت کرده است.

 2. روابط خانوادگی: اگر دعوتنامه از طرف یکی از اعضای خانواده شما صادر شده است، باید نسبت خانوادگی شما با این فرد ذکر شود.

 3. مدت اقامت مورد دعوت: زمان مورد انتظار برای اقامت شما در اتریش باید در دعوتنامه وارد شود.

 4. مسئولیت مالی: دعوتنامه باید شامل تضمین مسئولیت هزینه‌های مربوط به اقامت، اعانه مالی و خدمات پزشکی شما باشد.

 5. اطلاعات مربوط به شما: نام و نام خانوادگی شما، تاریخ تولد، شماره گذرنامه، اطلاعات تماس و هدف سفر شما باید در دعوتنامه ذکر شود.

 6. اطلاعات مربوط به سفر: تاریخ ورود و خروج از اتریش، مسیر سفر و اقامتگاه مورد نظر برای اقامت شما باید نیز در دعوتنامه ذکر شود.

 7. امضاء و مهر: دعوتنامه باید با امضاء فرد دعوت کننده و مهر سازمان یا شرکت صادر کننده تایید شود.

توجه داشته باشید که دعوتنامه یکی از مدارک مهم برای اخذ ویزا به اتریش است و باید تمامی اطلاعات در آن دقیق و صحیح باشند.

دلایل ریجکت شدن ویزای توریستی اتریش در سال 2024
 1. ناکافی بودن مالی: اگر مقامات کشور فرانسه معتقدند که وضعیت مالی درخواست دهنده برای تامین هزینه‌های سفر مطلوب نیست، ممکن است ویزای توریستی رد شود.

 2. اهداف نامشخص مسافرت: اگر دلایل و اهداف مسافرت به فرانسه توسط درخواست دهنده به طور واضح آشکار نیست و یا قابل توجیه نیست، ممکن است ویزا رد شود.

 3. اطلاعات نادرست یا نادرست: اگر اطلاعات ارائه شده در درخواست ویزا یا دعوتنامه نادرست یا تضاد دارد، ممکن است ویزا رد شود.

 4. سوابق مسافرت ناسازگار: اگر در گذشته مسافرت‌های ناسازگاری داشته‌اید که ممکن است ایمنی یا اخلاقیات را به چالش بکشاند، احتمال رد ویزا وجود دارد.

 5. ارائه مدارک ناقص: اگر مدارک لازم برای اخذ ویزا به طور کامل ارائه نشده و یا ناقص است، ممکن است درخواست شما رد شود.

توصیه می‌شود قبل از ارسال درخواست ویزای توریستی به دقت الزامات و مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا برای کشور مورد نظر خود را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمامی اطلاعات و مدارک برای اخذ ویزا کامل و صحیح است.

سوالات متداول در زمینه ویزای توریستی اتریش در سال 2024
آیا با ویزای توریستی اتریش می‌توان به کل کشورهای عضو شینگن سفر کرد

بله - اتریش یکی از 26 کشور عضو اتحادیه شینگن است که شما با دریافت ویزای اتریش یا هر کدام از این 26 کشور میتواند به مدت زمان اعتبار ویزا در خاک هر کدام از کشورها سکونت داشته باشید.

چه میزان نمکن مالی برای دریافت ویزا توریستی کشور اتریش در سال 2024 لازم است؟

اگر سفرتان کمتر از 10 روز است به ازای هر رو مبلغ 57.20 یورو باید در حساب خود داشته باشید ولی اگر سفر شما بیش از 10 روز به طول میانجامد باید به ازای هر روز مبلغ 70.77 یورو را در حساب خود داشته باشید.

اعتبار ویزا توریستی کشور اتریش چقدر است؟

به طور کلی ویزای توریستی اتریش دارای اعتبار 180 روزه است که می‌توانید از این مدت تنها 90 روز را در کشور اتریش سکونت داشته باشید. ولی اعتبار ویزا توریستی کشور اتریش برای ایرانیان 30 روز است که از این مدت 7 تا 14 روز را اجازه اقامت در کشور اتریش را دارا هستند.

چه مدت طول می‌کشد تا ویزای توریستی اتریش صادر شود؟

طبق روال سفارت کشور اتریش باید متقاضی سه ماه قبل از تاریخ شروع سفر درخواست ویزای توریستی را به سفارت بدهد.

آیا وجود دعوتنامه برای اخذ ویزای توریستی اتریش لازم است؟

بله برای اخذ ویزای توریستی اتریش وجود دعوتنامه ضروری می باشد.