راهنمای جامع اخذ ویزا تحصیلی کشور آلمان | هزینه دریافت ویزا + مدارک مورد نیاز

کشور آلمان با داشتن دانشگاه‌های برتر و نظام آموزشی پیشرفته هر فردی را برای یکبار هم که شده به فکر تحصیل در کشور آلمان می‌اندازد، برای اینکه بتوانید در کشور آلمان تحصیل نمایید باید ویزای تحصیلی کشور آلمان را دریافت نمایید، ما در این مقاله به نحوه اخذ ویزا تحصیلی آلمان به همراه مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی آلمان و هزینه لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان می‌پردازیم پس همراه ما باشید.

 • هر کسی که به دنبال تحصیل در کشور آلمان می‌باشد ابتدا باید از دانشگاه‌های این کشور پذیرش تحصیلی دریافت کند و این پذیرش را به همراه سایر مدارک ویزای تحصیلی آلمان به سفارت آلمان ببرد، برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های آلمان تحصیل نمایید نیاز به داشتن مدرک زبان اینگلیسی آیلتس یا تافل و یا مدرک زبان آلمانی در سطح حداقل B1 دارد.
 • بدون داشتن مدرک زبان آلمانی شان شما برای گرفتن پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های آلمان بسیار کم می‌شود،اگر به دنبال تحصیل رایگان در کشور آلمان هستید باید حتما مدرک زبان آلمانی در سطوح داشته باشید، هزینه تحصیل در کشور آلمان سالانه از 12 تا 20 هزار یورو هزینه دربر خواهد داشت.
ویزای تحصیلی کشور آلمان، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

ویزای تحصیلی کشور آلمان، مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی آلمان

انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان

کشور آلمان به طور گسترده بستر تحصیل در تمام مقاطع تحصیلی از دبیرستان تا دیپلم، مقطع لیسانس، مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکترا را فراهم نموده است و دانشگاه‌های مختلفی را با شرایط متفاوت به وجود آورده که متقاضیان بتوانند بسته به شرایط در آن تحصیل نمایند.

هر فردی که متقاضی تحصیل در آلمان است ابتدا باید وقت سفارت را رزرو نماید و به دلیل اینکه تقاضا بالا می‌باشد رزرو وقت سفارت ممکن است تا یک سال یا بیشتر به طول بینجامد، البته راهی است که این زمان را کوتاه کرد و آن هم شرکت در دوره‌های زبان در کشور آلمان می‌باشد.

ویزای تحصیلی کشور آلمان برای کلیه متقاضیان تحصیل در این کشور صادر می‌شود البته استثناعاتی نیز وجود دارد مانند اتحادیه اروپا (EU)، ساکنین منطقه اقتصادی اروپا (EEA) و اتباع کشور سوئیس که بدون دریافت ویزای می‌توانند به این کشور بیایند سیر متقاضیان باید ویزا تحصیلی را دریافت نمایند، این ویزا مجوزی است که به شما اجازه اقامت در کشور آلمان در طول دوره تحصیل را می‌دهد، در ادامه به انواع ویزای تحصیلی کشور آلمان اشاره می‌نماییم:

 1. ویزای اصلی دانشجویی آلمان (Visum Zur Studienzwecken) : این ویزا برای آن دسته از متقاضیان که میخواهند در یک دوره در یک مؤسسه یا دانشگاه شرکت نمایند صادر می گردد.
 2. ویزای دوره زبان : همانطور که از نامش پیداست این ویزا برای آن دسته از متقاضیان صادر می‌شود که می‌خواهند در یک دوره آموزش زبان در کشور آلمان شرکت نمایند صادر می‌گردد، این ویزا برای بازده زمانی 3 ماه تا یکساله صادر می‌شود و برای تحصیل بیش از این زمان باید ویزای خود را تغییر دهید.
 3. ویزای تقاضای تحصیل (Visum Zur Studienbewerbung) : این ویزا برای افرادی صادر می‌شود که هنوز رشته خود را انتخاب نکرده اند و یا در انتظار تأیید پذیرش خود از مؤسسه یا دانشگاه هستند.

ویزای دانش آموزی کشور آلمان

تحصیل در مقاطع مختلفی در آلمان امکان پذیر است، مثلاً از سن 3 تا 6 سال تحصیل در پیش دبستانی و از 6 تا 10 سالگی تحصیل در مقطع ابتدایی را فرا می‌گیرند و پس از آن راهی مقطع دبیرستان می‌شوند،

ویزای کشور آلمان

ویزای کشور آلمان

تحصیل در کشور آلمان برای دوره ابتدایی یعنی از سن 6 تا 10 سالگی اجباریست و به آن Grundschule  می‌گویند، هر فرد پس از پایان دوره ابتدایی می‌تواند وارد مقاطع (فنی حرفه ای، کارو دانش و یا نظری) شود و به ادامه تحصیل بپردازد، در ادامه به بررسی مقطع تحصیلی دبیرستان (نظری - کار و دانش - فنی و حرفه‌ای می‌پردازیم:

 1. Gymnasium (تحصیل در مقطع نظری) : این دوره همان مقطع نظری می‌باشد که می‌توانید با نمرات بین 10 تا 13 وارد این دوره شوید، پس از اتمام دوره نظری فرد با دادن آزمون سراسری می‌تواند در صورت قبولی در بهترین دانشگاه‌های کشور آلمان تحصیل نماید.
 2. Hauptschule (تحصیل در مقطع فنی و حزفه‌ای) : شرط وارد شدن به مدارس مقطع فنی و حرفه‌ای داشتن نمره 5 تا 9 می‌باشد، فرد متقاضی تا سن 18 سالگی در این دبیرستان‌ها به تحصیل مشغول است و البته باید گفت تحصیل در این رشته همراه با کارورزی بوده و این دوره برای کسانی است که سطح علمی پایین تری نسبت به سایر دانش آموزان دارند.
 3. Realschule (تحصیل در مقطع کار و دانش) : شرط ورود در این مقطع داشتن حداقل نمرات 5 تا 10 در کارنامه دوره ابتدایی می‌باشد، دوره‌های کارآموزی در این مقطع اختیاری می‌باشد و فرد می‌تواند در صورت عدم علاقه تحصیل خود را در دبیرستان‌های دیگری ادامه دهند و با دادن آزمون و قبول در آن وارد دانشگاه شوند.

مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان

 1. پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماه و دو صفحه خالی.
 2. پذیرش تحصیلی.
 3. گواهی پایان دوره سه سال متوسطه (به همراه ترجمه)
 4. گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (به همراه ترجمه)
 5. گواهی پایان دوره کارشناسی و یا کارشناسی ارشد (به همراه ترجمه)
 6. فرم پر شده درخواست ویزا
 7. عکس رنگی پاسپورتی
 8. اصل شناسنامه و کارت ملی 
 9. توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان است.
 10. مدارک سوابق شغلی
 11. مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی
 12. هزینه صدور روادید تحصیل در آلمان (۷۵ یورو)
 13. انگیزه نامه
 14. گواهی پشتیبانی مالی: این گواهی به دو صورت قابل ارائه است. ارائه گواهی تمکن مالی به ارزش ۱۰.۲۳۶ یورو و یا ارائه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان است.
هزینه های دریافت انواع ویزا و پرکردن فرم سفارت کشور آلمان

هزینه های دریافت انواع ویزا و پرکردن فرم سفارت کشور آلمان

مدرک زبان مورد نیاز برای ویزای تحصیلی آلمان

تحصیل در اکثر دانشگاه‌های کشور آلمان با زبان آلمانی می‌باشد، البته هستند برخی دانشگاه‌های خصوصی که به زبان انگلیسی تدریس می‌نمایند، برای اینکه فرد متقاضی بتواند ویزای تحصیلی با توجه به مقطع تحصیلی که می‌خواهد در آن تحصیل نماید را دریافت کند نیازمند داشتن مدرک زبان و ارائه آن است، مدرک زبان آلمانی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان سطح B1 می‌باشد ولی با توجه به ارتقاء سطح تحصیل مدرک زبان نیز باید در دوره‌های بالاتر دریافت شود، برای مدرک زبان آیلتس 5.5 و یا تافل 80 به بالا کافی می‌باشد.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان

هر فردی که به دنبال دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان و تحصیل در کشور آلمان می‌باشد باید یک سری کارهای سلسله وار را به ترتیب انجام دهد، در ادامه ما به مراحل دریافت ویزای تحصیلی آلمان اشاره می‌نماییم:

 1. دریافت پذیرش تحصیلی: یکی از مهمترین مراحل برای دریافت ویزای گرفتن پذیرش تحصیلی از مؤسسه یا دانشگاهی است که می‌خواهد در آن ادامه تحصیل دهید.
 2. رزرو وقت سفارت: همانطور که گقتیم وقت سفارت یکی از کارهای مهم دیگر است که ممکن است برای رزرو وقت سفارت آلمان به صورت آنلاین تا یک سال یا بیشتر منتظر بمانید.
 3. دریافت ایمیل پیگیری: پس از آنکه فرد توانست وقت سفارت خود را رزرو کند از طرف سفارت به او ایمیلی ارسال می‌گردد که حاوی کد پیگیری می‌باشد و باید در حفظ آن کوشا باشید.
 4. تعیین وقت مصاحبه: مدت 1 تا 2 ماه پس از دریافت وقت آنلاین سفارت ایمیلی برای شما ارسال میگررد که زمان و تاریخ دقیق وقت مصاحبه حضوری شما را تعیین کرده است که باید با مدارک در آن زمان برای مصاحبه حاضر باشید.
 5. تأیید وقت مصاحبه در 7 روز: دقت نمایید از زمان دریافت ایمیل دوم برای تعیین وقت مصاحبه شما 7 روز وقت دارید تا ایمیل ارسالی را تأیید نمایید در غیر این صورت وقت مصاحبه شما لغو می شود و از بین می‌رود.
 6. مراجعه حضوری در سفارت: فرد باید در وقت معین شده برای مصاحبه حضوری و ارائه مدارک به سفارت آلمان مراجعه نماید. متقاضی باید در زمان مراجعه، پاسپورت و نامه تأییدیه وقت سفارت خود را به همراه داشته باشد سپس اطلاعات بیومتریک و اثر انگشت فرد گرفته خواهد شد.
 7. انجام مصاحبه با متقاضی: این مصاحبه که حدوداً 15 دقیقه به طول می‌انجامد افسر پرونده از شما سوالاتی در مورد خانواده، میزات تحصیلات، مقدار تمکن مالی و دلایل انتخاب آن مؤسسه یا دانشگاه برای تحصیل را می‌پرسد و پس از اتمام مصاحبه کد پیگیری در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد تا به واسطه آن نتیجه مصاحبه را بررسی نماید.
 8. رد یا تأیید: طی 2 ماه پس از اتمام مصاحبه حضوری ایمیلی مبنی بر دریافت ویزای تحصیلی آلمان و یا رد درخواست ویزای تحصیلی و ریجکتی ویزای تحصیلی آلمان برای شما ارسال می‌گردد.
 9. تأیید ویزا: در صورت تأیید ویزای تحصیلی با در دست داشتن اصل پاسپورت و کد پیگیری به سفارت بروید تا برچسب ویزای شما بر روی پاسپورت شما حک شود.
دریافت اقامت دائم کشور آلمان،انواع ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و مهاجرت به کشور آلمان

دریافت اقامت دائم کشور آلمان،انواع ویزای تحصیلی، کاری، سرمایه گذاری و مهاجرت به کشور آلمان

میزان تمکن مالی مورد نیاز ویزا تحصیلی آلمان

افرادی که برای تحصیل در آلمان اقدام می‌نمایند باید دارای تمکن لازم برای اخذ ویزا باشند. افسر ویزا در مصاحبه خود با فرد متقاضی، توان مالی فرد را می‌سنجد. تمکن مالی فرد اعم از شهریه مرکز اموزشی و هزینه زندگی می‌باشد. شهریه تحصیلی با پیش پرداختی که به دانشگاه پرداخت می‌شود و ارائه رسید آن محرز می‌گردد البته با توجه به رایگان بودن عموم دانشگاه‌های این کشور هزینه شهریه تحصیلی چندان بالا نخواهد بود. برای هزینه زندگی فرد باید مبلغ 10,500 یورو را ارائه نماید این مبلغ مسدود خواهد شد و فرد باید به صورت ماهیانه از ان برداشت نماید.

1- ویزای تحصیلی آلمان مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع لیسانس و اخذ ویزای دانشجویی آلمان، داشتن مدرک دیپلم الزامی است. گام بعدی، اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان است. این کشور دارای بهترین دانشگاه‌های جهان بوده و سطح علمی در این دانشگاه‌ها بسیار بالا است. در حال حاضر ۳۵ درصد دانشجویان کشور آلمان بین‌المللی هستند که به دلیل اشتیاق بالای دانشجویان برای تحصیل در این کشور است. حداکثر گپ تحصیلی در کشور آلمان ۵ سال است.

اگر مدرک تحصیلی فرد متقاضی معادل مدرک تحصیلی در کشور آلمان نباشد و نتواند تأییده ZAB آلمان را دریافت نماید، فرد متقاضی باید یک دوره یکساله دگذراند و بعد از آن می‌تواند به آموزش اصلی خود بپردازد.

تحصیل رایگان به معنای کاملاً رایگان نبوده و دانشجو باید در هر ترم ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو برای هزینه‌های ثبت‌نام پرداخت کند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل به زبان انگلیسی را دارند باید مدرک آیلتس نمره ۶ ارائه کنند. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور بسته به شهر، رشته و دانشگاه متفاوت است و بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال متغیر است.

برای اخذ ویزای دانشجویی آلمان لازم است متقاضی، نامه تمکن مالی ارائه کرده تا اثبات کند هزینه زندگی و تحصیل خود در سال ۱ را می‌تواند تأمین کند. این مقدار در حدود ۱,۰۲۷ یورو در ماه برآورد شده است.

دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان، مهاجرت به کشور آلمان از طریق ویزا تحصیلی

دریافت ویزای تحصیلی کشور آلمان، مهاجرت به کشور آلمان از طریق ویزا تحصیلی

2- ویزای تحصیلی آلمان مقطع کارشناسی ارشد

کسانی که دارای مدرک لیسانس هستند و قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس را دارند باید این نکته را بدانند که مدارک دانشگاه‌های آزاد و سراسری اعتبار بیشتری نسبت به پیام نور، علمی کاربردی و غیرانتفاعی دارند. تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس ۱ تا ۲ سال است و رشته‌ها و گرایش‌های مختلفی ارائه می‌شود.

کسانی که قصد ادامه تحصیل فوق‌لیسانس در آلمان دارند باید مدرک خود را از طریق سازمان Akademisches Auslandsamt موردبررسی قرار دهند تا اعتبار آن تائید شود. داشتن دانش زبان انگلیسی و آلمانی از دیگر شرایط پذیرش در این مقطع است.

3- ویزای تحصیلی آلمان مقطع دکترا

تحصیل در مقطع دکتری و اخذ ویزای دانشجویی برای این مقطع کار ساده‌ای نیست. متقاضی باید دارای سطح زبان قوی، سابقه علمی و پژوهشی و مقالات بین‌المللی، رزومه علمی قوی، پذیرش از دانشگاه آلمان و توصیه‌نامه ۱ استاد راهنما از دانشگاه آلمان را داشته باشد تا بتواند ویزای دانشجویی دکتری دریافت کند. مدت‌زمان تحصیلی دکتری در آلمان چهارساله است.

انواع بورسیه تحصیلی در کشور آلمان

بورسیه تحصیلی به این معناست که نهاد یا مؤسسه دیگری عهده دار پرداخت هزینه‌های تحصیل شما در کشور آلمان می‌باشد، بورسیه تحصیلی در آلمان بسته به نهادها و مؤسسه‌ها و سطح تحصیل متفاوت می‌باشد، اولین شرط برای اینکه بتوانید بورسیه تحصیلی را دریافت نمایید داشتن معدل حداقل 15 می‌باشد و این را خاطر نشان می‌کنم که گرفتن بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا به مراتب راحت تر از بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و یا کارشناسی است، در ادامه به انواع بورسیه‌های تحصیل در مقاطع مختلف می‌پردازیم:

1) بورسیه تحصیلی مقطع تحصیلی کارشناسی در آلمان
 1. بورسیه Trendhim: مبلغ 2300 یورو
 2. بورسیه Hach&rose: مبلغ 500 یورو
 3. بورسیه Mailchek: مبلغ 1500 دلار آمریکا
2) بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان
 1. بورسیه تحصیلی DAAD: مبلغ ماهانه 850 یورو
 2. بورسیه بنیاد فردریش ایبرت: مبلغ ماهانه 1000 یورو برای افراد با رزومه تحصیلی بالا
 3. بورسیه Konrad Stiftung : به مدت یک سال مبلغ نامشخص
3) بورسیه تحصیلی در مقطع دکترا در آلمان
 1. بورسیه تحصیلی بنیاد علمی آلمان: مبلغ ماهانه 1250 یورو
 2. بورسیه DAAD : مبلغ ماهانه 1250 یورو
 3. بورسیه سازمان Stipendiumplus: مبلغ ماهانه 1350 یورو

معرفی برترین دانشگاه های کشور آلمان در سال 2024

کشور آلمان با داشتن نظام آموزشی پیشرفته و داشتن دانشگاه‌های دارای رتبه جهانی بالا یکی از بهترین مکان‌ها برای تحصیل و گرفتن مدارک تحصیلی است، از این رو ما برای شما جدولی از بهترین داشنگاه‌های کشور آلمان به همراه رتبه جهانی این دانشگاه‌ها معرفی می‌نماییم پس تا انتهای مطلب همراه پارمیس مهاجر باشید.

نام دانشگاه

شهر محل قرارگیری دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه

رتبه دانشگاه در کشور آلمان

Technical University of Munich

Munich

30

1

LMU Munich

Munich

33

2

Universität Heidelberg

Heidelberg

43

3

Humboldt University of Berlin

Berlin

85

4

RWTH Aachen University

Achen

100

5

University of Bonn

Bonn

90

6

Charité - Universitätsmedizin Berlin

Berlin

75

7

University of Tübingen

Tübingen

88

8

Free University of Berlin

Berlin

93

9

نام دانشگاه

شهر محل قرارگیری دانشگاه

رتبه جهانی دانشگاه

رتبه دانشگاه در کشور آلمان

Technical University of Munich

Munich

30

1

LMU Munich

Munich

33

2

Universität Heidelberg

Heidelberg

43

3

Humboldt University of Berlin

Berlin

85

4

RWTH Aachen University

Achen

100

5

University of Bonn

Bonn

90

6

Charité - Universitätsmedizin Berlin

Berlin

75

7

University of Tübingen

Tübingen

88

8

Free University of Berlin

Berlin

93

9

اخذ اقامت کشور آلمان از طریق ویزای تحصیلی

به صورت کلی کسانی که از طریق تحصیل به کشور آلمان وارد می شوند پس از اتمام تحصیل تنها می‌توانند تا 18 ماه در کشور آلمان زندگی کنند و در این مدت کار مناسب خود را پیدا کنند و از طریق کار بتوانند ویزای کاری دریافت نمایند.

در حقیقت شما با ویزایی که وارد آلمان می شوید اقامت کوتاه مدت دارید پس نیاز است که اقامت خود را در آلمان ثبت کنید تا اجازه زندگی در این کشور را پیدا کنید. مراحل گرفتن این نوع اقامت برای دانشجویان به صورت زیر است:

1: به یکی از اداره های مهاجرت محلی بروید

شما به محض اینکه به خاک کشور آلمان وارد شدید باید به یکی از اداره های مهاجرت محلی به نام Ausländerbehörde بروید و درخواست مجوز اقامت را ارسال کنید.

2: ثبت آدرس محل سکونت

قدم بعدی این است که آدرس خود را در اداره ثبت‌نام مهاجران( به آلمانی Bürgeramt یا Bürgerbüro ) ثبت کنید. شما باید آدرس خود را ظرف 14 روز پس از ورود به آلمان ثبت کنید و یک گواهی ثبت‌نام ( Meldebestätigung ) دریافت کنید.

شما نه تنها برای درخواست اجازه اقامت بلکه برای افتتاح حساب بانکی نیز به Meldebestätigung نیاز دارید. مدارک موردنیاز برای قرار ملاقات در Bürgeramt عبارت‌اند از:

 1. اخذ گواهی اقامت ( Wohnunggeberbestätigung ) از صاحب‌خانه
 2. گذرنامه
 3. ویزا
3: بیمه سلامت دانشجویی خود را دریافت کنید.

برای دریافت بیمه دانشجویی 2 راه پیش روی خود دارید:

 • اول اگر زیر 30 سال هستید بیمه درمان عمومی (قانونی) را دریافت کنید.
 • دوماگر بالای 30 سال سن دارید بیمه درمان خصوصی را برای خود بگیرید.

پس از پوشش بیمه درمانی، باید گواهی بیمه درمانی را برای ارائه همراه با درخواست خود دریافت کنید.

4: مدارک مورد نیاز اقامت خود را آماده کنید.

مدارک موردنیاز برای درخواست اجازه اقامت دانشجویی آلمان در Ausländerbehörde عبارت‌اند از:

 1. فرم درخواست اجازه اقامت
 2. گذرنامه
 3. ویزای دانشجویی 
 4. یک عدد عکس 
 5. اثبات تمکن مالی
 6. گواهی بیمه سلامت.
 7. گواهی ثبت‌نام یا تأیید نامه از دانشگاه
5: مدارک خود را به اداره مهاجرت ارسال کنید.

هنگامی که تمام مدارک موردنیاز را دارید، در تاریخ قرار ملاقات خود، باید آن‌ها را به اداره مهاجرت ارسال کنید تا برای اجازه اقامت دانشجویی خود درخواست دهید. همچنین به مصاحبه با یک افسر مهاجرت خواهید پرداخت. هنگامی که درخواست خود را ارسال می‌کنید، حدود 5-6 هفته طول می‌کشد تا مجوز اقامت دانشجویی خود را دریافت کنید.

6: دریافت کارت اجازه اقامت دانشجویی.

حدود چهار تا شش هفته پس از ارسال درخواست خود، می‌توانید کارت مجوز دانشجویی خود را ( elektronischer Aufenthaltstitel ) از اداره مهاجرت تحویل بگیرید. 

هزینه مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

همانطور که در بخش‌های قبلی این مقاله توضیح داده شد، تحصیل در کشور آلمان به زبان آلمانی در تمامی مقاطع تحصیلی رایگان می‌باشد و دانشجویان بین المللی که قصد مهاجرت تحصیلی به آلمان را دارند نیز از این قائده مستثنی نیستند و در صورت دارا بودن دانش زبان آلمانی و اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های آلمان می‌توانند در این کشور به صورت رایگان و یا با هزینه بسیار کم به ادامه تحصیل بپردازند. لازم به توضیح است که تحصیل رایگان بدین منظور است که تنها شهریه دانشگاه رایگان می‌باشد. دانشجو پس از اخذ پذیرش باید توانایی مالی خود را برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان در طول مدت تحصیل به سفارت ارائه دهد. تحصیل به زبان انگلیسی نیز در این کشور امکان پذیر می‌باشد و حدودا سالیانه می‌تواند تا 20 هزار یورو برای فرد دانشجو هزینه داشته باشد. برای تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان باید از دانشگاه‌های خصوصی این کشور پذیرش گرفت.

به طور کلی هزینه زندگی در آلمان و در شهرهای مختلف برای افراد مختلف میتواند متفاوت باشد، اما به طور میانگین هزینه‌های زندگی در آلمان برای یک نفر ماهیانه 700 تا 1000 یورو متغیر می‌باشد. در جدول زیر برخی از هزینه‌ها به طور میانگین آورده شده است:

نیازهای دانشجو در کشور آلمان

قیمت به یورو

هزینه اجاره یک ماه آپارتمان یک خوابه 

650 یورو

بلیط یک طرفه با حمل و نقل عمومی

2.70 

یک وعده غذای رستوران

10

یک بطری آب معدنی

1.90

شیر یک لیتری

0.85

1 کیلو سیب زمینی

0.95

12 عدد تحم مرغ

1.95

روغن مایع 

2.25

1 کیلو گوشت(مرغ - ماهی - گوشت گاو یا گوسفند)

30

2.5 کیلو برنج

4.20

هزینه اینترنت 

32

نیازهای دانشجو در کشور آلمان

قیمت به یورو

هزینه اجاره یک ماه آپارتمان یک خوابه 

650 یورو

بلیط یک طرفه با حمل و نقل عمومی

2.70 

یک وعده غذای رستوران

10

یک بطری آب معدنی

1.90

شیر یک لیتری

0.85

1 کیلو سیب زمینی

0.95

12 عدد تحم مرغ

1.95

روغن مایع 

2.25

1 کیلو گوشت(مرغ - ماهی - گوشت گاو یا گوسفند)

30

 2.5 کیلو برنج

4.20

هزینه اینترنت 

32

کارت آبی (BLUE CARD) و اخذ تابعیت کشور آلمان

اگر فردی که برای تحصیل به کشور آلمان وارد شده است بتواند بتواند در حین تحصیل و یا در حین اقامت کاریابی (اقامت 18 ماهه) شغل مناسبی در کشور آلمان بدست آورد در مرحله بعدی برای تمدید اقامت در کشور آلمان 2 راه پیش روی خود دارد.

متقاضی می تواند انتخاب کند آیا می‌خواهد برای گرفتن مجوز اقامت آلمان اقدام کند یا کارت آبی اتحادیه اروپا را درایفت نماید. اینکه شخص کدام یک از این 2 گزینه را انتخاب کند بستگی به این دارد که برای آینده خود چه برنامه‌ای دارد. اگر می‌خواهد در کشور دیگری در اروپا زندگی و کار کند، طبیعتاً گرفتن کارت آبی اروپا گزینه بهتری است. اما اگر قصد ماندن در آلمان و زندگی در این کشور را دارد پس بهتر است برای گرفتن اقامت آلمان اقدام کند.در صورت اخذ هر یک از این مجوزها _چه کارت آبی اتحادیه اروپا باشد چه اقامت آلمان- 2 سال بعد می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

مزایای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا

 1. تضمین شرایط دسترسی به کار و دستمزد یکسان برای اتباع خارجی
 2. برخورداری از حقوق اجتماعی مانند حقوق بیکاری
 3. جابجایی آسان و بدون محدودیت در اتحادیه اروپا شینگن
 4. آزادی مشارکت
 5. پیوستن راحت به خانواده
شرایط لازم برای دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا 
 1. فرد متقاضی باید تابعیتی غیر از اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 2. دارای مهارت و تخصص کافی و تحصیلات عالی باشد.
 3. دارای مدرک دانشگاهی از یکی از دانشگاه های آلمان باشد.
 4. دارای قرارداد کار رسمی با حقوق سالانه بالاتر از 49.000 یورو باشد.

شرایط لازم برای دریافت تابعیت و پاسپورت آلمان

 1. فرد متقاضی در صورت زندگی به مدت 5 سال در آلمان می‌تواند درخواست اقامت دائم را بدهد و در صورت 8 سال زندگی می‌تواند درخواست تابعیت و شهروندی آلمان را بدهد.
 2. باید دارای عدم سابقه کیفری باشد.
 3. تسلط فرد به زبان آلمانی حداقل سطح B1
 4. به دولت آلمان تضمین دهد که می‌تواند هزینه‌های خود را مدیریت نماید.
 5. به قانون اساسی آلمان احترام بگذارد و به آن پایبند باشد.

سوالات متداول در زمینه مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان

آیا اقامت تحصیلی آلمان به اقامت دائم تبدیل می شود؟

برای تبدیل اقامت تحصیلی به اقامت دائم باید پس از پایان تحصیل در این کشور مشغول به کار شوید. پس از فارغ التحصیلی به شما 18 ماه فرصت داده می‌شود تا در این کشور به دنبال کار بگردید.

چطور می شود به تحصیل در آلمان به صورت رایگان پرداخت؟

دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان هستند و در صورتی که از این دانشگاه‌ها پذیرش بگیرید می توانید به صورت رایگان تحصیل کنید. زبان تحصیل در این دانشگاه‌ها عموماً آلمانی است.

آیا کشور آلمان برای تحصیل انتخاب مناسبی است؟
 1. امکان تحصیل رایگان
 2. اخذ اقامت شنگن و اروپا
 3. فرصت های شغلی فراوان
 4. فرصت 18 ماهه برای جستجوی کار پس از تحصیل
شرایط ادامه تحصیل در آلمان در مقطع دکترا چیست؟

برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا باید یک استاد سوپروایزر در یکی از دانشگاه‌های آلمان داشته باشید. بنابراین اولین الزام، داشتن یک رزومه علمی قوی برای یافتن استاد راهنما است.

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان چقدر پول لازم است؟

افراد باید برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل هزینه تحصیل به اضافه هزینه زندگی در این کشور را در نظر داشته باشند. با توجه به رایگان بودن هزینه تحصیل در عموم دانشگاه‌های این کشور هزینه تمکن مالی حدود 11 هزار یورو است که برای زندگی و اقامت در آلمان از طریق تحصیل مورد نیاز است.

چگونه به آلمان مهاجرت تحصیلی کنیم؟

برای مهاجرت تحصیلی به آلمان در ابتدا باید از مرکز آموزشی مورد نظر پذیرش اخذ نمود و سپس با اخذ ویزای دانشجویی به این کشور مهاجرت نمود.