راهنمای اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024 | اخذ بورسیه + شرایط + مدارک و هزینه اخذ ویزا

متقاضیان تحصیل در کشور فرانسه باید اقدام به دریافت ویزای تحصیلی فرانسه نمایند، ویزای تحصیلی فرانسه انواع مختلفی دارد، ویزای دانشجویی شینگن، ویزای اقامت طولانی و ویزای کوتاه مدت، دولت فرانسه برای تحصیل در مقاطع ابتدایی، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا زمینه تحصیل را برای دانشجویانی و متقاضیان بین المللی فراهم آورده است.هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی بسیار پایین و نزدیک به رایگان است به طوری که هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بین 300 تا 3500 یورو و برای تحصیل در مقطع دکترا 300 یورو می‌باشد و این درحالی است که هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور برای هر ترم بین 8.000 تا 30.000 یورو هزینه در بر خواهد داشت، دفتر مهاجرتی پارمیس مهاجر در این مقاله به بررسی انواع ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024 و نحوه دریافت بورسیه تحصیلی فرانسه و مدارک مورد نیاز دریافت ویزای دانشجویی فرانسه را مورد بررسی قرار می‌دهد پس همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

انواع ویزای تحصیلی در کشور فرانسه

برای اینکه بتوانید در دانشگاه‌های فرانسه تحصیل نمایید باید ویزای تحصیلی دریافت نمایید و یان نوع ویزا بسته به مدت و طول دوره دارای مدارکی خاص و هزینه‌های متفاوت می‌باشد، در ادامه به بررسی انواع ویزای دانشجویی کشور فرانسه در سال 2024 می‌پردازیم:

1) ویزای طولانی مدت:

کسانی که می‌خواهند برای مدت طولانی تر از 6 ماه در کشور فرانسه تحصیل نمایند نیاز به دریافت ویزای طولانی مدت یا VLT-TS دارند، این ویزا به نام visa de long séjour pour études شناخته می‌شود و معمولاً به مدت 3 سال برای لیسانس، مدت 2 سال برای فوق لیسانس و مدت 4 سال برای دکترا طول می‌کشد.

2) ویزای طولانی مدت موقت:

با این ویزای می‌توانید به مدت 6 ماه در کشور فرانسه اقامت داشته باشید و تحصیل نمایید، با داشتن این ویزا دیگر نیاز به دادن درخواست جداگانه اقامت نخواهد داشت.

3) ویزای شینگن کوتاه مدت:

این ویزا برای کسانی است که مدت تحصیل آنها در کشور فرانسه کمتر از 3 ماه به طول می‌انجامد و بعد از اتمام دوره دیگر نیاز به سپری کردن دوره دیگری نخواهید داشت.

4) ویزای امتحان ورودی:

اگر برای شرکت در یک یا چند آزمون ورودی دانشگاه نیاز به سفر به فرانسه دارید، می‌توانید برای ویزا de court séjour étudiant concours که به سادگی به معنای ویزا برای امتحان ورودی است، اقدام کنید. اگر امتحان خود را بگذرانید و قبول شوید، واجد شرایط درخواست برای یک اجازه اقامت یک ساله قابل تمدید هستید

شرایط لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

 1. اولین قدم برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی دریافت نمایید داشتن یک پذیرش از دانشگاه  یا مؤسسه‌های آموزشی در کشور فرانسه می‌باشد.
 2. داشتن یک وثیقه بانکی برای برخی از دانشگاه‌ها موردنیاز می‌باشد.
 3. داشتن بیمه معتبر در طول مدت تحصیل در کشور فرانسه الزامی است.
 4. دریافت نامه تمکن مالی برای اثبات داشتن درآمد کافی در مدت زمان تحصیل در کشور فرانسه
 5. گرفتن وقت مصاحبه از سفارت و پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی
 6. جمع آوری مدارک تحصیلی و ترجمه مدارک مورد نیاز
 7. پرداخت هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024

انتخاب ویزای تحصیلی:

با توجه به سطح که میخواهید در آن تحصیل نمایید و میخواهید مدرک را دریافت نمایید باید ویزای مورد نظر را انتخاب نمایید.

اخذ پذیرش تحصیلی:

همانطور که می‌دانید برای آنکه بتوانید در دانشگاه‌های کشور فرانسه تحصیل نمایید باید از دانشگاه مورد نظر پذیرش دریافت نمایید، نحوه دریافت پذیریش را می‌توایند در لینک مطالعه نمایید.

اثبات تمکن مالی و بودجه کافی:

مبلغ فعلی مورد نیاز برای هزینه های زندگی در فرانسه 615 یورو (820 دلار آمریکا) در ماه است که می تواند با صورتحساب بانکی، نامه ضامن یا اطلاعیه تامین مالی از وام، بورس تحصیلی یا کمک هزینه نشان داده شود.

رزرو بلیط رفت و برگشت:

برای اینکه بتوانید در زمان مصاحبه ویزایتحصیلی دریافت نمایید باید بلیط رفت و برگشت خود را رزرو نمایید.

بیمه درمانی:

شما باید در تمام طول مدت اقامت خود در کشور فرانسه بیمه درمانی داشته باشید حداقل این بیمه 30.000 یورویی می‌باشد.

اثبات محل اقامت:

برای تحصیل در کشور فرانسه باید یک مکان را به عنوان محل اقامت رزرو و یا اجاره نمایید، مانند اجاره خانه و یا قرارداد رزرو هتل.

دریافت وقت مصاحبه:

باید از سفارت فرانسه وقت بگیرید و برای یک قرار حضوری در یکی از مراکز درخواست ویزای فرانسه (VACs) آماده شوید. پس از مصاحبه افسر پرونده می‌بایست منتظر نتیجه درخواست ویزا تحصیلی فرانسه خود باشید.

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع لیسانس

برای آنکه بتوانید ویزای تحصیلی برای مقطع لیسانس دریافت نمایید باید مدرک دیپلم معتبر داشته باشید، تحصیل در سطح لیسانس در کشور فرانسه 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد و برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدرک زبان آیلتس سطح 6 و یا مدرک زبان فرانسه سطح B2 داشته باشید تا بتوانید ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت نمایید.افرادی که موفق به دریافت مدرک زبان فرانسه نشده‌اند این امکان را دارند که در کالج‌های زبان به تقویت زبان فرانسوی خود بپردازند و پس از آن وارد دانشگاه های دولتی شوند. امکان کار دانشجویی به مدت ۲۰ ساعت در هفته امکان پذیر خواهد بود.

جدول شرایط لازم برای اخذ ویزای دانشجویی سطح لیسانس کشور فرانسه

طول مدت تحصیل

3 تا 4 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 6 یا مدرک زبان فرانسه سطح B2

مدت کار مجاز در هفته

20 ساعت کار برای دانشجو

طول مدت تحصیل

3 تا 4 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 6 یا مدرک زبان فرانسه سطح B2

مدت کار مجاز در هفته

20 ساعت کار برای دانشجو

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع فوق لیسانس

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور فرانسه نیازمند داشتن مدرک کارشناسی معتبر به همراه داشتن مدرک زبان آیلتس سطح 6 تا 6.5 و یا مدرک زبان فرانسه سطح B2 است، مدت تحصیل در مقطع ارشد در کشور فرانسه بین 1.5 تا 2 سال به طول می انجامد و هر دانشجو می‌تواند به مدت 20 ساعت در هفته کار نماید تا هزینه زندگی خود را در کشور فرانسه را بپردازید.

طول مدت تحصیل

1.5 تا 2 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 6 تا 6.5 یا مدرک زبان فرانسه سطح B2

مدت کار مجاز در هفته

20 ساعت کار برای دانشجو

طول مدت تحصیل

1.5 تا 2 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 6 تا 6.5 یا مدرک زبان فرانسه سطح B2

مدت کار مجاز در هفته

20 ساعت کار برای دانشجو

دریافت ویزای تحصیلی فرانسه برای مقطع دکترا

برای اینکه بتوانید در مقطع دکترا در کشور فرانسه تحصیل نمایید و ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت نمایید باید مدرک زبان آیلتس 7 داشته باشند، مدت تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه بین 3 تا 5 سال است و برای تحصیل در این مقطع باید مدرک معتبر سطح کارشناسی ارشد داشته باشید، جز این مدارک باید دانشجو دارای رزومه تحصیلی قوی به همراه یک توصیه نامه از طرف استاد راهنما داشته باشد به همراه مقالات ISI همچنین امکان کار تحقیقاتی با دریافت حقوق در این دوره برای دانشجو وجود خواهد داشت.

طول مدت تحصیل

3 تا 5 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 7

طول مدت تحصیل

3 تا 5 سال

مدرک زبان مورد نیاز

آیلتس 7

هزینه لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024

هزینه تحصیل در مدارس دولتی فرانسه در حدود 1500 – 2000 یورو در سال و هزینه‌های تحصیل و زندگی در مدارس خصوصی و شبانه روزی در حدود 20 – 40 هزار یورو می‌باشد. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی به مراتب پایین‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است، هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس در حدود 300 – 3700 یورو و برای مقطع دکتری در حدود 300 یورو است. البته دانشجویان دکتری فرصت بیشتری برای دریافت بورسیه و فاند دارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در فرانسه بین 8 تا 30 هزار یورو در سال هزینه در بر خواهد داشت. این هزینه‌ها بعلاوه ۲۰۰ یورو هزینه بیمه سالیانه دانشجو می‌باشد. لازم به ذکر است میانگین هزینه زندگی در فرانسه برای هر نفر ماهیانه بین 800 تا 1100 یورو می‌باشد. از دیگر هزینه‌های تحصیل در فرانسه که می‌توان به آن اشاره نمود، هزینه وکیل مهاجرت و هزینه‌های دولتی ویزای تحصیلی می‌باشد که شامل هزینه‌های دولتی ویزا جهت بررسی پرونده و صدور ویزا می‌باشد. 

1) هزینه تحصیل در مدارس دولتی در فرانسه

1.500 تا 2.000 یورو در سال

2) هزینه سالانه تحصیل در مدارس خصوصی در فرانسه

20.000 تا 40.000 یورو در هر ترم

3) تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه دولتی در کشور فرانسه

300 تا 3.700 یورو در هر ترم

4) تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه

300 یورو در هر ترم

5) هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی در کشور فرانسه

8.000 تا 30.000 یورو در ترم 

6) دریافت بیمه درمانی سالانه

200 یورو در هر سال

7) زندگی ماهانه در کشور فرانسه

750 تا 1200 یورو برای هر ماه

1) هزینه تحصیل در مدارس دولتی در فرانسه

1.500 تا 2.000 یورو در سال

2) هزینه سالانه تحصیل در مدارس خصوصی در فرانسه

20.000 تا 40.000 یورو در هر ترم

3) تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در دانشگاه دولتی در کشور فرانسه

300 تا 3.700 یورو در هر ترم

4) تحصیل در مقطع دکترا در کشور فرانسه

300 یورو در هر ترم

5) هزینه تحصیل در دانشگاه خصوصی در کشور فرانسه

8.000 تا 30.000 یورو در ترم 

6) دریافت بیمه درمانی سالانه

200 یورو در هر سال

7) زندگی ماهانه در کشور فرانسه

750 تا 1200 یورو برای هر ماه

مدت زمان اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024

همانطور که در بالا اشاره کردیم ویزای تحصیلی در کشور فرانسه انواع مختلفی دارد و بسته به نوع ویزایی که درخواست می‌دهید زمان دریافت ویزای تحصیلی متفاوت می‌باشد، ولی به طور معمول از زمانی که در سفارت کشور فرانسه جهت مصاحبه و ارائه مدارک حاضر می‌شوید تا زمانی که ویزای شما ارائه می‌شود بین 1 تا 3 ماه زمان لازم است و دقت کنید که مدارکی که ارائه می‌دهید همگی واقعی و اصلی باشند و از گفتن حرف‌های غیر واقعی پرهیز کنید که خدایی نکرده با ریجیکتی و رد درخواست ویزای تحصیلی کشور فرانسه مواجه نشوید.

دلایل رد یا ریجکتی ویزای تحصیلی فرانسه در سال 2024

 1. تمکن مالی ناکافی
 2. مدارک تحصیلی ضعیف یا تقلبی
 3. اشتباه در دادن درخواست ویزا 
 4. عدم اخذ پذیرش از دانشگاه و یا مؤسسه‌های آموزشی در فرانسه
 5. اشکال در شکل ظاهری پاسپورت یا نداشتن تاریخ تمدید
 6. مجاب نشدن افسر سفارت برای بازگشت شما بعد از اتمام تحصیل
 7. دلایل امنیتی 
گرفتن ویزای تحصیلی فرانسه بدون داشتن مدرک زبان

یکی از سوالاتی که دانشجویان و متقاضیان دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه از ما می‌پرسند این است که آیا بدون داشتن مدرک زبان فرانسه یا مدرک زبان انگلیسی می‌توان ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کرد یا خیر، بله بدون داشتن مدرک زبان می‌شود ویزای تحصیلی را دریافت نمود، برخی از دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی که نیازی به مدرک زبان ندارند از دانشجو یک مصاحبه آنلاین می‌گیرند تا مصاحبه کننده بتواند احساسی از تسلط شما به زبان داشته باشد. احتمالاً از شما پرسیده خواهد شد که چرا تصمیم گرفتید این برنامه تحصیلی خاص را دنبال کنید و چرا می‌خواهید در فرانسه تحصیل کنید. پس از اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه می‌بایست برای ویزای دانشجویی فرانسه اقدام نمایید. در صورتی که در مصاحبه با افسر پرونده تسلط داشته باشید و مهارت‌های زبان خود را به افسر ثابت نمایید، عدم ارائه مدرک زبان مانعی برای رسیدن به تحصیل در فرانسه نخواهد بود.

لیست دانشگاه‌هایی که نیاز به مدرک زبان ندارند

رزرو وقت سفارت برای ویزای تحصیلی فرانسه

متقاضیان که می‌خواهند ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت نمایند باید وقت سفارت را به صورت آنلاین از طریق کارگزار رسمی وی اف اس گلوبال این کار را انجام دهند، برای دریافت ویزای تحصیلی باید فرم درخواست ویزای تحصیلی کشور فرانسه را به صورت آنلاین داخل سایت پر کنید و بعد از آنها نهایتاً ظرف مدت 2 تا 3 روز یک ایمیل از طرف سفارت برای شما ارسال می‌گردد و وقت مصاحبه شما را در داخل آن تعیین شده است.اگر می‌خواهید وقت سفارت و فرم سفارت را ما برای شما رزرو نماییم و فرم را پر کنیم کافیست با یک تماس با کارشناسان مجموعه مهاجرتی پارمیس مهاجر آینده برتر کلیه شرایط و راهنمایی ها را از کارشناسان ما سوال کنید و بدون هیچ نگرانی وقت سفارت را ما برای شما رزرو نماییم.

معرفی برترین دانشگاه های کشور فرانسه برای تحصیل

 1. دانشگاه پانتئون-آساس (Université PSL)
 2. دانشگاه سوربن (Sorbonne University)
 3. دانشگاه پیرنه (University of Paris)
 4. دانشگاه پاریس سود (Paris-Sud University)
 5. دانشگاه پاریس دائوفین (Paris Dauphine University)
 6. دانشگاه لیون 1 (Claude Bernard University Lyon 1)
 7. دانشگاه گروبل (Grenoble Alpes University)
 8. دانشگاه تولوز 1 (Toulouse 1 Capitole University)
 9. دانشگاه اسکول نرمال سوپریور (ENS Paris-Saclay)
 10. دانشگاه اسکول پلی‌تکنیک پاریس (Polytechnic School of Paris)

نحوه تمدید ویزای تحصیلی کشور فرانسه

اگر می‌خواهید برای ادامه تحصیل در فرانسه بمانید اما ویزای VLS-TS شما به زودی منقضی می‌شود، می بایست به تمدید ویزای دانشجویی فرانسه بپردازید برای این امر می‌توانید با درخواست اجازه اقامت چند ساله (carte de séjour pluriannuelle) اجازه اقامت خود را تمدید کنید. اولین مجوز اقامت چندساله که تحت شرایط خاصی برای شما صادر می‌شود و مدت اعتباری خواهد داشت که مطابق با تعداد سال های باقی مانده از برنامه تحصیلی است که در آن ثبت نام کرده اید. به عنوان مثال، اگر سال اول دوره کارشناسی خود را در فرانسه به پایان رسانده اید، می‌توانید یک اجازه اقامت چند ساله با اعتبار دو سال، یعنی تا پایان سال سوم دوره کارشناسی دریافت کنید یا اگر شما به تازگی مدرک لیسانس (لیسانس) را در فرانسه به پایان رسانده‌اید و برای اجازه اقامت جدید برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد (Master) درخواست داده اید، اعتبار آن دو سال خواهد بود. شما می‌توانید با ارسال درخواست به بخشداری (استانداری) درخواست تمدید ویزای دانشجویی فرانسه کنید. باید تمام این مراحل را در فرانسه  و سه ماه قبل از انقضای مجوز اقامت انجام داد.

سوالات متداول در زمینه اخذ ویزای تحصیلی کشور فرانسه در سال 2024

چگونه میشود در کشور فرانسه تحصیل رایگان داشت؟

درصورتی که مدرک زبان فرانسه داشته باشید و بتوانید از دانشگاه‌های دولتی کشور فرانسه پذیرش دریافت نمایید تحصیل شما در کشور فرانسه رایگان می‌شود.

آیا دریافت ویزای تحصیلی فرانسه بدون داشتن مدرک زبان امکان پذیر است؟

بله - همانطور که در این مقاله شاهد آن بودیم در صورتی که از داشنگاه‌هایی که نیاز به مدرک ندارند پذیرش بگیرید و در آزمون یا مصاحبه آنلاین قبول بشوید می‌توانید ویزای تحصیلی کشور فرانسه را بدون مدرک زبان دریافت کنید.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه چه مدت است؟

از زمانی که شما مدارک خود را برای ارائه به سفارت می‌برید و مصاحبه انجام می‌دهید بین 1 تا 3 ماه زمان می‌برد تا نتیجه دریافت ویزای تحصیلی شما از طریق ایمیل برایتان ارسال شود.

تمکن مالی لازم برای دریافت ویزای تحصیلی کشور فرانسه چه مقدار است؟

شما باید هزینه یک سال زندگی در فرانسه و شهریه یک سال از دانشگاه را در حساب بانکی خود داشته باشید.

آیا میتوان ویزای تحصیلی فرانسه را به ویزای کاری کشور فرانسه تبدیل نماییم؟

بعد از پایان تحصیل در صورتی که بتوانید کار مناسب تمام وقت مرتبط با رشته تحصیلی خود را پیدا کنید می‌توانید ویزای تحصیلی فرانسه را به ویزای کاری کشور فرانسه تبدیل نمایید و از این طریق اقامت دائم کشور فرانسه را دریافت نمایید.