وبلاگ, ویزا, ویزای آلمان

ویزای آوسبیلدونگ آلمان

مهاجرت به کشور آلمان و اخذ اقامت دائم کشور آلمان در سال 2024 از طریق ویزای آوسبیلدونگ
4.1
(15)

راهنمای دریافت ویزای آوسبیلدونگ کشور آلمان | شرایط + مدارک + هزینه ها

یکی از روش‌های مهاجرت به کشور آلمان که راهی ساده و آسان است استفاده از ثبت نام در دوره های آموزشی آوسبیلدونگ کشور آلمان در سال 2024 می باشد، برای ثبت نام در این دوره شما نیاز به مدرک دانشگاهی ندارید و فقط با داشتن شرایط لازم مانند داشتن مدرک زبان معتبر، شرایط سنی و تمکن مالی می‌توانید در این دوره ثبت نام نمایید، ما در این مقاله به معرفی لیست دوره‌ های تحصیلی آوسبیلدونگ در سال 2024 در کشور آلمان می‌پردازیم و نحوه دریافت ویزای آوسبیلدونگ را نگاه می کنیم و اگر به هر دلیلی اگر وقت خواند این مقاله را ندارید کافیست فرم رزرو وقت مشاوره را پرنمایید و به صورت حضوری یا آنلاین از مشاوره کارشناسان حرفه‌ای بهره‌مند شوید.

آوسبیلدونگ چیست؟

دوره آوسبیلدونگ (Ausbildung) همانند دوره‌ های آموزش فنی و حرفه ای است که در داخل ایران برگذار می‌شود، در طول این دوره شما یک حرفه ای خاص را یاد می‌گیرید و در طول دوره آموزشی که بسته به نوع مدرک از 1 سال تا 4 سال به طول می‌انجامد متقاضی هم حرفه‌ای خاص را فرا می‌گیرد و هم حقوق ماهانه‌ای دریافت نماید. پس از اتمام دوره و اخذ مدرک آوسبیلدونگ می‌توانید با همان مدرک مشغول به کار شوید و با داشتن یک شغل تمام وقت می‌توانید اقامت دائم کشور آلمان را بدست آورید.

واجدین شرایط دریافت ویزای دوره آموزشی آوسبیلدونگ

همانطور که اعلام کردیم این دوره فرصتی مناسب است برای افرادی که بدون مدرک دانشگاهی می‌خواهند اقامت دائم کشور آلمان را بدست بیاورند، همراه ما باشید تا به لیست واجدین شرایط این دوره نگاهی بیندازیم:

انواع دوره های آوسبیلدونگ در آلمان

تحصیل و آموختن یک حرفه و تخصصی خاص در کشور آلمان در این دوره به دو صورت کلی برگذار می‌شود که به شرح زیر می‌باشند:

 1. دوگانه (duale)
 2. مدرسه محور (schulische)
 3. مطالعات دوگانه (Duales Studium)

نوع دوره آوسبیلدونگ

ویژگی‌های دوره 

دوره دوگانه (Dual)

این دوره ترکیبی از کارآموزی در شرکت به تعداد 3 روز در هفته و آموزش حرفه‌ای در مدارس به مدت 2 روز در هفته برگذار می‌شود، در طول تحصیل در دوره دوگانه فرد متقاضی حقوق ماهانه دریافت می‌نماید.

مدرسه محور یا آموزشی (schulische)

این دوره دروم مدارس و دانش محور است.

این دوره در رشته‌هایی در حوزه بهداشت دوره‌های علمی هم گذرانده می‌شود.

مطالعات دوگانه یا مدرک دوگانه (Duales Studium)

این دوره‌ها در دانشگاه برگذار می‌شود، در طول دوره تحصیل حقوق ماهانه دریافت می‌شود و در انتهای دوره مدرک لیسانس به متقاضیان داده می‌شود.

نوع دوره آوسبیلدونگ

ویژگی‌های دوره 

دوره دوگانه (Dual)

این دوره ترکیبی از کارآموزی در شرکت به تعداد 3 روز در هفته و آموزش حرفه‌ای در مدارس به مدت 2 روز در هفته برگذار می‌شود، در طول تحصیل در دوره دوگانه فرد متقاضی حقوق ماهانه دریافت می‌نماید.

مدرسه محور یا آموزشی (schulische)

این دوره دروم مدارس و دانش محور است.

این دوره در رشته‌هایی در حوزه بهداشت دوره‌های علمی هم گذرانده می‌شود.

مطالعات دوگانه یا مدرک دوگانه (Duales Studium)

این دوره‌ها در دانشگاه برگذار می‌شود، در طول دوره تحصیل حقوق ماهانه دریافت می‌شود و در انتهای دوره مدرک لیسانس به متقاضیان داده می‌شود.

حقوق دریافتی در دوره آوسبیلدونگ آلمان

میزان حقوقی که هر فرد در دوره آموزشی آوسبیلدونگ دریافت مینماید بسته به رشته تحصیلی او می باشد ولی به طور کلی حقوق ماهانه در سال اول در حدوده 890 یورو ناخالص میباشد و این حقوق در سال دوم به مبلغ 1.230 یورو ناخالص افزایش مییابد و در سال سوم نزدیک به 1.500 یورو دریافت مینماید، اگر فردی در یکی از دوره های آموزشی حقوق دریافتی او در سال بیش از 8.450 یورو شود باید مبلغی را به عنوان مالیات پرداخت نماید.

شرایط دوره آوسبیلدونگ در آلمان

دیپلم 12 ساله:

یکی از اصلی‌ترین شرط‌هایی که باید آن را داشته باشید تا در این دوره‌ها بتوانید شرکت نمایید داشتن مدرک تحصیلی 12 ساله تا انتهای دوران دبیرستان می‌باشد، معمولاً معدل درخواستی برای شرکت در این دوره ها 18 است، دقت کنید با مدرک دیپلم شما تنها تا سن 23 سالگی می‌توانید برای این دوره ها اقدام نمایید.

مدرک زبان معتبر :

یکی دیگر از مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دوره‌های آوسبیلدونگ کشور آلمان داشتن مدرک زبان آلمانی در سطح مورد نظر است، برخی از رشته‌ها که بیشتر با مردم سروکار دارند مانند بانکداری و پرستاری نیاز به ارائه مدرک زبان آلمانی سطح C1 هستند ولی برای رشته‌هایی دیگر مانند IT و خدمات ساختمانی مدرک زبان سطح B1 و B2 کافیست، البته این را بدانید هرچه مدرک زبان قویتری داشته باشید این اثر بهتری در زمان اخذ ویزای آوسبیلدونگ برای شما می‌گذارد.

تمکن مالی :

این درست است که شما در زمان تحصیل از کارفرما مبلغی حقوق ماهانه را دریافت می‌نمایید ولی این را باید بدانید برای اینکه بتوانید ویزای آوسبیلدونگ آلمان را دریافت نمایید باید تمکن مالی در حدوده 1.000 یورو برای یک ماه و حدوده 5.800یورو برای یکسال در داخل حساب بانکی خود داشته باشید

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان

قاعده کلی برای مهاجرت به کشور آلمان اینگونه است که شما باید پذیرش و یا یک دعوتنامه در داخل کشور آلمان داشته باشید، مثلا برای دریافت ویزای کار نیاز است با یک کارفرما در داخل آلمان قرارداد کاری ببندید و یا برای ویزای تحصیلی نیاز است که قبل از اقدام از یک دانشگاه پذیرش تحصیلی دریافت نمایید، برای ویزای آوسبیلدونگ همین قاعده وجود دارد و شما باید در یکی از دوره‌های موجود ثبت نام نمایید و بعد از آن می‌توانید برای ارائه مدارک و رزرو وقت سفارت آلمان اقدام نمایید، مدارک کلی برای دریافت ویزای آوسبیلدونگ آلمان به شرح زیر می‌باشند:

لیست دوره‌های کارآموزی آوسبیلدونگ

دوره تحصیل در رشته‌های آوسبیلدونگ در چندین شاخه و در مجموع بیش از 350 رشته تدریس می‌شود، ما در ادامه به بررسی دسته بندی های دوره های اصلی کارآموزی آوسبیلدونگ کشور آلمان خواهیم پرداخت:

نوع دوره آوسبیلدونگ

اقتصاد و مدیریت

فناوری اطلاعات

مهندسی تولید

ساختمان و سازه

موسیقی

آزمایشگاه

مشاغل خدماتی

صنعت رسانه

برق

پرستاری و حوزه بهداشت

مهمانداری

کشاورزی

نوع دوره آوسبیلدونگ

اقتصاد و مدیریت

فناوری اطلاعات

مهندسی تولید

ساختمان و سازه

موسیقی

آزمایشگاه

مشاغل خدماتی

صنعت رسانه

برق

پرستاری و حوزه بهداشت

مهمانداری

کشاورزی

استخدام بعد از دریافت مدرک آوسبیلدونگ در آلمان

در قوانین مهاجرتی هیچ کشوری در دنیا نمی توان به صرف تحصیل به اقامت دائم آن کشور دست یافت. به منظور کسب اقامت کشور مقصد نیاز است که ویزای تحصیلی به ویزای دیگری تغییر یابد تا بتوان از آن طریق به این مهم دست یافت. یکی از ویزاهایی که در بسیاری از کشورها امکان اخذ اقامت و اقامت دائم را می تواند فراهم آورد ویزای کاری می باشد. به همین جهت شرایط کار پس از تحصیل از نکات مهم مهاجرت به آلمان می باشد. در کشور آلمان دانشجویان بین المللی این امکان را دارند که پس از فارغ التحصیلی به مدت 6 ماه در این کشور بمانند و به دنبال کار در آلمان باشند. اما یکی از مزیت هایی که در دوره های اوسبیلدونگ آلمان وجود دارد این است که با توجه به اینکه کمپانی با دانشجویان قرارداد می بندد، بعد از گذراندن دوره 4 ساله لیسانس، دانشجویان می توانند در همان کمپانی که مشغول به کار بودند استخدام شوند و به صورت تمام وقت به کار بپردازند و سپس درخواست اقامت خود را مطرح کنند. همچنین در صورتی که دانشجو قصد ماندن در کمپانی طرف قرارداد خود را نداشته باشد می تواند طبق قانون کلی آلمان 6 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به کاریابی بپردازد و در صورت استخدام، اقامت تحصیلی خود را تبدیل به اقامت کاری آلمان نماید. نکته جالب توجه در این مورد این است که با توجه به اینکه در طول تحصیل به صورت تخصصی در رشته خود مشغول به کار بوده اند شانس بالاتری برای یافتن کار خواهند داشت، بنابراین می توانند با شانس بیشتری کار مورد نظر خود را بدست آورند و مشغول به کار شوند.

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای آوسبیلدونگ کشور آلمان در سال 2024

یکی از دوره‌های تحصیلی در کشور آلمان می‌باشد که فرد در زمان تحصیل مقداری حقوق دریافت می‌نماید و بعد از اتمام دوره که بین 1 تا 3 سال ممکن است به طول بینجامد یک مدرک فنی و حرفه ای به فرد داده می‌شود تا بتواند به بازار کار کشور آلمان وارد شود.

امکان دریافت ویزای آوسبیلدونگ برای ایرانیان با مدرک دیپلم 12 ساله تا سن 25 سالگی امکان پذیر است و دقت نمایید که داشتن مدرک زبان آلمانی جز اولویت های این ویزا می‌باشد.

بله در دوره های آوسبیلدونگ آلمان، در صورت موفقیت در تحصیل به دلیل قرارداد کاری از ابتدای تحصیل کار پس از تحصیل گارانتی می‌باشد.

برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ آلمان مدرک زبان آلمانی در سطح C1 لازم است، البته با مدرک A2 زبان آلمانی نیز می توان از طریق دوره های زبان اقدام نمود.

میزان حقوق دریافتی در دوره‌های آوسبیلدونگ مبلغی در حدود ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ یورو در ماه است.

خیر، تمامی دوره‌های آموزشی آوسبیلدونگ دارای حقوق نیستند. از رشته‌های آوسبیلدونگ دارای حقوق می‌توان به رشته پرستاری، آرایشگری و برخی رشته‌های فنی اشاره کرد.

ویژگی آموزش دوگانه این است که متقاضیان با تئوری انجام کار ابتدا آشنا می‌شوند و سپس با اجرای آموزش به صورت عملی، آموزش‌ها را تثبیت می‌کنند.

پردرآمدترین دوره آوسبیلدونگ آلما، دوره کنترل کننده ترافیک هوایی با درآمد ناخالص ۱,۱۵۰ یورو در ماه در سال اول آموزش است. شما در سال سوم این دوره می‌توانید تا ۵,۹۰۰ یورو در ماه حقوق دریافت کنید.

از اصلی‌ترین معایب دوره‌های آوسبیلدونگ می‌توان به فرصت پیشرفت شغلی محدود، کمتر بودن بیشترین حقوق دریافتی در قیاس با بقیه مشاغل، تعداد کم پست مدیریتی، داشتن وقت آزاد کم و عدم امکان تحصیل بعد از کارشناسی ارشد اشاره کرد.

نظر شما نصبت به این مقاله ؟

به نوشته ما امتیاز دهید

میانگین امتیاز 4.1 / 5. تعداد رأی 15

تا حالا رأی نداده‌اید، اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می‌نمایید.

دیدگاهی در مورد “ویزای آوسبیلدونگ آلمان

 1. علی خرمی گفت:

  خدایا ، یعنی میشه من بتونم یه اوسبیلدونگ خوب بگیرم؟ 😍

  1. saaleh.manager گفت:

   بله می‌شود فقط کافیه با کارشناسان ما تماس بگیرید و یا از طریق لینک زیر فرم ارزیابی پر کنید تا کارشناسان ما بعد از بررسی با شما تماس بگیرند.
   https://parmismohajer.com/in-consultation/

 2. سهی گفت:

  خیلی این روش خوبه

  1. saaleh.manager گفت:

   بله اقدام از طریق آوسبیلدونیگ عالی هست ولی باید حتما مدرک زبان داشته باشید و شرایط سنی مناسبی داشته باشید.

 3. سهی گفت:

  عالی بود

  1. saaleh.manager گفت:

   با تشکر از شما بابت انرژی که به ما می‌دهید.

 4. سارا گفت:

  چقدر عالی توضیح دادید والا هر جا پرسیدیم ی چیزی گفت بی ربط.الان متوجه شدم

  1. saaleh.manager گفت:

   برای مجموعه ما همیشه کیفیت ارزش بالاتری داشته نصبت به کمیت، تا امروز تلاش ما بر این بوده اطلاعات دقیق و درست به مشتریان داده بشود تا با دیدی باز بتوانند انتخابی درست برای آینده خود انجام دهند.

 5. سهیل گفت:

  خیلی کامل بود

  1. saaleh.manager گفت:

   ممنونم از حمایت های شما و لطفی که به مجموعه پارمیس مهاجر دارید.

 6. سهیل گفت:

  کوتاه و مفید بود

  1. saaleh.manager گفت:

   👍

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *