راهنمای خرید ملک در اروپا و کانادا | مدارک مورد نیاز + میزان سرمایه لازم خرید ملک

یکی دیگر از راه‌های اخذ اقامت دائم کشورهای حوزه شینگن و کانادا از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در این کشورهای می باشد، احتمالاً تا به امروز در مورد خرید ملک در کشور ترکیه و اخذ شهروندی کشور ترکیه از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه را شنیده باشید، ولی موضوع به همینجا ختم نمی‌شود و فراتر از این حرفاست. مهاجرت از طریق سرمایه گذاری و خرید ملک یکی از راه‌های پر طرفدار برای اخذ اقامت دائم می‌باشد که نیاز به داشتن مهارت زبان در آن نیست.

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت می‌دهند

خرید ملک در هر کشور دارای شرایط و قوانین مخصوص آن کشور می باشد و با توجه به ملیت فرد متقاضی می تواند این قوانین فرق نماید، حداقل میزان سرمایه گذاری از طریق خرید ملک حداقل 50.000 دلار می‌باشد که این مبلغ بسته به کشور و قوانین بسیار متفاوت است و باید مراقب باشیم که قبل از اقدام به سرمایه گذاری همه چیز را به خوبی بشناسیم و در دام افراد کلاهبردار و سودجو نیوفتیم.

در حال حاضر بهترین و جذاب‌ترین کشورها برای خرید ملک و سرمایه گذاری که به شما اقامت دائم می‌دهند کشورهای: ترکیه، اسپانیا، یونان، پرتغال، اوکراین فرانسه و غیره می‌باشند که می‌توانید با خیرد ملک و سرمایه گذاری در این کشورها بعد از گذشت چند سال اقدام به دریافت شهروندی این کشورها نمایید.

مدارک لازم برای خرید ملک در خارج از کشور

 1. سند فروش: در این سند مالک و اطلاعات مربوط به شهرداری آن ملک مشخص شده است .
 2. گواهی عدم اعتراض (NOC): این گواهی ممکن است برای برخی کشورها مورد نیاز نباشد.
 3. کپی نقشه ساختمانی: اطلاع از قانونی بودن ساخت و ساز الزامی است.
 4. نامه تملک: اطلاعات مربوط به فروشنده و خریدار در این نامه غید شده است و برای دریافت وام این نامه الزامی می‌باشد.
 5. نامه تخصیص: این نامه برای دریافت وام مسکن کاربردی می‌باشد، و از طرف سازمان مسکن صادر می‌شود و حاوی اطلاعات مالک و اطلاعات مربوط به ملک می‌باشد.
 6. قرارداد فروش: اطلاعات مربوط به مالک در این مدرک ذکر شده است، اطلاعاتی مانند تاریخ تملیک، شرایط و ضوابط و جزئیات پرداخت در این مدرک گنجانده می‌شود.
 7. رسیدهای پرداخت: دقت نمایید در هنگام خرید و یا فروش ملک در خارج از کشور ارائه این رسیدها به بانک الزامی می‌باشد.
 8. رسید مالیات بر دارایی: هر فردی که اقدام به خرید ملک می‌نماید و مالک آن ملک می‌شود باید مالیات خود را پرداخت نماید و برای بررسی وجود مالیات معقول ارائه این رسیدها الزامی می‌باشد.
 9. گواهی تحمیل: بررسی وجود پرداخت و یا عدم پرداخت معوقه‌ها به منظور دریافت وام مسکن؛ دقت نمایید ارائه این رسیدها الزامی می‌باشد.
 10. گواهی پایان کار: مانند تمامی ملک‌ها این گواهی نشان می‌دهد که این ملک به صورت اصولی ساخته شده است یا خیر؛ برای دریافت وام مسکن ارائه این گواهی الزامی است.
 11. گواهی سکونت: این گواهی توسط سازمان‌های مربوطه صادر می‌شود که تأیید می‌کنند که ساختمان قابل سکونت می‌باشد یا خیر.

کشورهایی که با خرید ملک به شما اقامت نمی دهند

کانادا

یکی از کشورهایی که نمی توان از طریق خرید ملک در آن صاحب اقامت دائم آن شویم کشور کانادا می‌باشد، شما صرفاً با خرید در کشور کانادا می‌توانید یک سرمایه گذاری سودآور را بدست آورید و چنانچه قصد مهاجرت به کانادا را دارید قبل از هر کاری مقاله راه‌های اخذ اقامت دائم کانادا را مطالعه نمایید.

آلمان

سرمیاه گذاری در بازار املاک در کشور آلمان شما را صاحب ویزا و اقامت دائم نمی نماید، دقت کنید که خرید ملک در آلمان تنها به منظور کسب سود و در آمد برای شماست و هیچ کمکی در روند پرونده ویزای شما و اخذ اقامت دائمی شما نمی‌نماید.

استرالیا

استرالیا هم جز دسته کشورهایی است که نمی‌توان از طریق خرید ملک در استرالیا به ویزای طلایی ( Golden Visa) دست پیدا کنید و فقط خرید ملک در کشور  استرالیا می‌تواند شما را به یک سرمایه گذاری سودآور برساند.

برای خرید ملک در کشور استرالیا باید حداقل 75.000 دلار استرالیا پول داشته باشید و البته به نرخ اعلامی هزینه نقل و انتقالات، مالیات و تأییدیه سازمان FRIB را نیز باید اضافه نمود.

هزینه خرید ملک در کشورهای مختلف

خرید ملک در اسپانیا

سرمایه گذاری و خرید ملک در اسپانیا هم برنامه ویزای طلایی (Golden Visa) را دارد و هم می‌توان از طریق راه و روش‌های ساده تر اقدام به اخذ ویزای سرمایه گذاری در اسپانیا نمایید.کشور اسپانیا به نسبت سایر کشورهای حوزه شینگن گران‌تر است، اما شما با خرید ملک در اسپانیا می‌توانید از حق کاری، تحصیل، راه اندازی کسب و کار و آزادی رفت و آمد در حوزه شینگن بهره‌مند شوید.

حداقل هزینه لازم برای خرید ملک در کشور اسپانیا 500.000 یورو می‌باشد و باید به این نرخ هزینه حق تمبر به ارزش 10% و هزینه مالیات را به این 2 تا 15 درصد در نظر بگیرید، بعد از خرید ملک در اسپانیا به شما یک ویزای 2 ساله داده می‌شود که می‌توان آن را تمدید نمود و بعد از گذشت 5 سال می‌توانید اقامت دائم کشور اسپانیا را دریافت نمایید و بعد از گذشت 10 سال شما میتوانید اعلام درخواست شهروندی را به کشور اسپانیا دهید.

خرید ملک در فرانسه

همانطور که قبلتر اعلام کردیم کشور فرانسه باخرید ملک به شما ویزای طلایی (Golden Visa) نمی دهد مگر اینکه خرید ملک را از طریق برنامه خودحمایتی یا راه اندازی کسب و کار انجام گیرد می‌توانید ویزای سرمایه گذاری دریافت نمایید.

حداقل هزینه برای خرید ملک در کشور فرانسه مبلغ 90.000 یورو می باشد که باید به این نرخ حدود 6 درصد بابت حق تمبر و حدوده 0.8 تا 4 درصد را به عنوان اسناد رسمی در نظر گرفت.

پس از آنکه خرید ملک در کشور فرانسه از طریق روش خودحمایتی و یا ویزای کسب و کار دریافت ویزای 1 ساله خود را دریافت نمایید می‌توانید این ویزا را هر سال به مدت 5 سال تمدید نمایید و بعد از گذشت 5 سال شما میتوانید اقامت دائم کشور فرانسه را از طریق خرید ملک با روش خودحمایتی و یا ویزای کسب و کار دریافت نمایید، دریافت حق شهروندی کشور فرانسه بعد از گذشت مدت 10 سال انجام می‌گیرد.

خرید ملک در یونان

گرفتن اقامت کشور یونان از طریق خرید ملک یکی از آسان ترین روش ها برای دریافت اقامت دائم حوزه شینگن می‌باشد، شما با خرید ملک در یونان می‌توانید ویزای طلایی (Golden Visa) دریافت نمایید و به آسانی به هرجایی از حوزه شنگن رفت و آمد نمایید، حداقل هزینه لازم برای خرید ملک در کشور یونان مبلغ 250.000 یورو می باشد وباید به این نرخ 2 درصد هزینه اسناد رسمی و مبلغ 3 درصد بابت نقل و انتقالات مورد نیاز برای سند را اضافه کنید.

همانطور که می‌دانید می‌توانید با خرید ملک در یونان برای خود و خانواده خود اقامت دائم کشور یونان را دریافت نمایید، در زمان اخذ ویزای به شما یک ویزای 5 ساله قابل تمدید داده می‌شود و شما می‌توانید پس از گذشت 5 سال اقدام به دریافت اقامت دائم کشور یونان نمایید و برای گرفتن حق شهروندی باید مدت 7 سال از ویزای شما گذشته باشد.

خرید ملک در پرتغال

یکی از گزینه‌های مناسب خرید ملک در خارج از کشور کشور پرتغال می‌باشد که امروزه برای خرید ملک بسیار جذاب و آسان است، در کشور پرتغال می‌توانید به 3 طریق اقدام به خرید ملک نمایید، خرید ملک در مناطق کم جمعیت پرتغال، خرید ملک در مناطق که املاک قدیمی و نیاز به باز سازی دارند و نوع سوم می‌توان به خرید ملک در آپارتمان‌های نوساز می‌باشد.

هزینه لازم برای خرید ملک در کشور پرتغال برای مناطق کم جمعیت حداقل 280.000 یورو برای خرید خانه های قدیمی و نیاز به بازسازی حداقل 350.000 یورو و خرید ملک در کشور پرتغال در آپارتمان‌های نوساز حداقل از 500.000 یورو براورد می شود که به این نرخ باید حدوده 2 تا 10 درصد هزینه نقل و انتقالات مورد نیاز سند را اضافه نمود.

از خوبی‌های دریافت ویزای کشور تپرتغال دسترسی به تحصیلات رایگان، داشتن حق کار، امکان همراه شدن خانواده و همچنین داشتن یک پاسپورت قوی برای سفر دون ویزا می باشد، نوع ویزایی که بعد از خرید ملک در پرتغال دریافت می‌نمایید 2 ساله قابلذ تمدید است و بعد از گذشت 5 سال می‌توانید اقدام به اخذ شهروندی و اخذ اقامت دائم کشور پرتغال نمایید.

مزایا خرید ملک در خارج از کشور
 1. دریافت اقمت دائم برای خود و خانواده خود، برای فرزندان زیر 18 سال و در برخی موارد تا زیر سن 27 سال
 2. سرمایه گذاری امن و معتبر در کشورهای اروپایی
 3. امکان دسترسی و استفاده از تمامی خدمات شهروندی در کشور مورد نظر
 4. امکان دریافت پاسپورت دوم برای خود و خانواده خود
 5. دریافت اجازه کار از همان ابتدا مانند یک شهروند عادی
 6. دریافت اجازه تحصیل در کلیه مدارس و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی

جدول مقایسه خرید ملک در کشورهای مختلف

نام کشور

حداقل سرمایه برای خرید ملک

مزایا

اعتبار ویزا 

یونان

250.000 یورو

دریافت اقامت دائم یونان

سفر به 27 کشور اتحادیه اروپا شینگن

پرتغال

280.000 یورو

دریافت اقامت دائم پرتغال

سفر به 27 کشور اتحادیه اروپا شینگن

ترکیه

400.000 دلار آمریکا

دریافت تابعیت کشور ترکیه

سفر به 111 کشور دنیا بدون دریافت ویزا

اسپانیا

500.000 یورو

دریافت اقامت دائم اسپانیا

سفر به 27 کشور اتحادیه اروپا شینگن

مالتا

700.000 یورو

اعطاء شهروندی کشور مالتا

سفر به 186 کشور دنیا بدون دریافت ویزا

دومنیکا

200.000 دلار آمریکا

دریافت تابعیت کشور دومنیکا

سفر به 144 کشور دنیا بدون ویزا

آنتیگوا و باربودا

200.000 دلار آمریکا

اعطاء شهروندی کشور آنتیگوا و باربودا

سفر به 150 کشور دنیا بدون ویزا

سنت کیس

200.000 دلار آمریکا

اعطاء شهروندی کشور سنت کیس

سفر به 156 کشور دنیا بدون ویزا

قبرس جنوبی

300.000 یورو 

دریافت اقامت دائم قبرس جنوبی

سفر به اتحادیه اروپا

گراندا

220.000 دلار آمریکا

دریافت تابعیت گراندا

سفر به 145 کشور دنیا بدون ویزا

سنت لوسیا

200.000 دلار آمریکا

اعطاء شهروندی کشور سنت لویسا

سفر به 146 کشور دنیا بدون ویزا

امارات متحده عربی

200.000 درهم

اعطاء اقامت موقت

سفر به 174 کشور دنیا بدون ویزا

آمریکا

900.000 دلار

-----

سفر به 187 کشور دنیا بدون ویزا

بهترین کشورهای آسیایی برای خرید خانه

امارات متحده عربی

کشور امارات به دلیل نزدیکی به ایران و توسعه بالا از نظر اقتصادی و تجاری با بازارهای بین المللی یکی از بهترین اینخاب‌ها برای خرید ملک می‌باشد، باید این را به خاطر بسپارید که نمی‌توانید در هر مکانی که دلتان بخواهد اقدام به خرید ملک نمایید و شرایط ویزا فقط برای صادر می‌شود که خانه آماده را بخرند و نه اقدام به خرید زمین یا خانه نوساز نمایند.

هزینه خرید ملک در کشور امارات حداقل از 1.000.000 درهم شروع می شود و هزینه ثبت و روال اداری آن بین 4 تا 8 درصد ارزش ملک هزینه بر دوش شما می‌گذارد. کسانی که اقدام به خرید خانه در امارات می‌نمایند یک ویزای 3 ساله به آنها تعلق می گیرد و این را باید بدانید که نمی‌توانید با خرید ملک شهروندی کشور امارات را دریافت نمایید.

قطر

کشور قطر یکی دیگر از کشورهای درحال توسعه در خاورمیانه می‌باشد که می‌توانید با خرید خانه در قطر از مزایای تحصیل و کار برای خود و خانواده خود بهره‌مند شوید، کشور قطر برای خرید ملک دو برنامه با هزینه‌های مختلف  دارد:

 1. نوع اول خرید ملک در قطر یا سرمایه گذاری حداقل 730.000 ریال قطر می‌باشد که از طریق آن به شما یک اقامت قابل تمدید تعلق می‌گیرد.
 2. نوع دوم خرید ملک در کشور قطر یا سرمایه گذاری حداقل 3.650.000 ریال قطری می‌باشد، در این نوع سرمایه گذاری در کشور قطر شما از بدو ورود به این کشور اقامت دائم خود را کسب می‌نمایید و دیگر نیاز به تمدید ندارید.
خرید ملک در ترکیه

یکی از موضوعات که خرید ملک در ترکیه را برای ایرانیاین جذاب نموده است هزینه پایین قیمت خانه در ترکیه می‌باشد، دقت نمایید که با هزینه حداقل 200.000 تا 25.0.000 لیر اقدام به خرید ملک در کشور ترکیه نمایید و اقامت موقت خود را از ترکیه دریافت نمایید.

اگر به دنبال تابعیت مستقیم کشور ترکیه هستید با صرفه هزینه بیشتر تا سقف 400 هزار دلار می‌توانید به سرعت اقامت ترکیه و تابعیت آن را دریافت نمایید، دقت نمایید که برای درخواست تابعیت کشور ترکیه می‌بایست ملک را 3 سال به نام خود حفظ نمایید، افرادی که به دنبال دریافت تابعیت ترکیه هستند می‌توانند حداکثر ظرف مدت 60 روز تابعیت و پاسپورت ترکیه‌ای خود را دریافت نمایند.