راهنمای جامع اخذ ویزای کار ایتالیا | معرفی شرایط ویزای کار + مدارک + هزینه ویزا

کشور ایتالیا با داشتن میراث غنی از آثار تاریخی و فرهنگی و همچنین قرار گرفتن آن در اتحادیه اروپا باعث شده که این کشور به ششمین اقتصاد بزرگ جهان بدل شود، ما در این مقاله به بررسی مهاجرت به کشور ایتالیا از طریق ویزای کار در سال 2024 و نحوه دریافت اقامت دائم ایتالیا با ویزای کار و شرایط لازم برای اخذ ویزای کار و هزینه و مدارک لازم آن می‌پردازیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید، اگر فرصت کافی برای خواندن این مقاله را ندارید کافیست فرم ارزیابی دریافت ویزای کار را پر نمایید تا پس از بررسی اطلاعات شما کارشناسان ما برای دادن اطلاعات و مشاوره با شما تماس حاصل بگیرند.

شرایط کلی کار در کشور ایتالیا

کشور ایتالیا به یکی از کشورهای جهان بدل شده که گذران زمان کافی با خانواده در آن به یکی از اولویت‌ها بدل شده است و به همین دلیل این اولویت در تجارت و اقتصاد این کشور نیز ریشه دوانده و از این رو می توان گفت کار کردن در کشور ایتالیا به نحوه بسیار لذت بخش است و ساعت کاری منعطف دارد، میانگین زمان کار در ایتالیا در طول هفته 40 ساعت است و با وجود دریافت اضافه کاری به 48 ساعت افزایش می‌یابد، ساعت کار بخش‌های دولتی در کشور ایتالیا از 8 صبح تا 3 عصر است و ساعت کار در بخش خصوصی نیز از ساعت 9 صبح تا 6 عصر به طول می‌انجامد.

همه چیز در مورد مهاجرت کاری به کشور ایتالیا

برای آنکه بتوانید از طریق ویزای کار به کشور ایتالیا مهاجرت نماید باید در ابتدا یک قرارداد کاری مانند جاب آفر کشور آلمان در خاک کشور ایتالیا با کارفرما داشته باشید، در مرحله بعد به دلیل اینکه اکثر مردم ایتالیا به زبان انگلیسی تسلط ندارند پس برای دریافت ویزای کاری اخذ مدرک زبان ایتالیایی در سطح حداقل B2 الزامی است. بعد از اینکه دو شرط اول را داشتید نوبت به داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کاری مرتبط با مدرک تحصیلی می باشد که حداقل باید بین 3 تا 5 سال سابقه کاری مرتبط با مدرک خود را ارائه نمایید.

از آنجایی که کشور ایتالیا با یک رکود شدید دست به گریبان است خیلی از مهاجرین ایرانی که برای دریافت ویزای کاری کشور ایتالیا اقدام می‌نمایند این سوال را دارند که چگونه باید ویزای کار برای کشور ایتالیا را دریافت نمود؟ ایتالیا از یک سیستم سهمیه ای برای جذب کارگران خارجی خارج از اتحادیه اروپا پیروی می کند البته مهندسان حرفه‌ای از این سهمیه بندی مستثنی هستند. همچنین برخی از مشاغل که با کمبود نیروی کار مواجه است از این سهمیه بندی معاف می‌باشند. در ایتالیا بسیاری از مشاغل فصلی وجود دارد که برای این مشاغل فقط در فصل تابستان که توریست زیادی وارد این کشور می‌شود و یا فقط در فصل زمستان اقدام به جذب نیرو می گردد. برخی از معروف‌ترین مکان‌هایی که اقدام به جذب کارگران فصلی می کنند عبارتند از:

 1. رستوران ها و هتل‌ها
 2. مربیان ورزشی
 3. جمع آوری میوه مانند انگور

ویزایی که برای این مشاغل فصلی کشور ایتالیا صادر میشود یک ویزای 6 ماهه است که در برخی مواقع به مدت 3 ماه قابل تمدید است، البته شهروندان کشور استرالیا ، نیوزلند، کره جنوبی که زیر سن 30 سال هستند و متقاضیان کشور کانادا که زیر سن 35 سال هستند می‌توانند ویزای 1 ساله دریافت نمایند.

حدول مقایسه نرخ بیکاری ایتالیا و کشورهای دیگر

ما در جدول زیر نرخ بیکاری کشور ایتالیا مربوط به سال 2022 را برایتان آورده‌ایم، در این جدول نرخ بیکاری کشور ایتالیا با کشورهای اتحادیه اروپا مقایسه شده است امیدواریم که بتواند در این راه شما را یاری نماید:

نام کشور

نرخ بیکاری

نام کشور

نرخ بیکاری

ایتالیا

10.5

فرانسه

8.7

اتریش

4.7

بلژیک

5.7

آلمان

3.3

مجارستان

3.6

انگلستان

4.1

اسلوونی

5.5

نام کشور

نرخ بیکاری

نام کشور

نرخ بیکاری

ایتالیا

10.5

فرانسه

8.7

اتریش

4.7

بلژیک

5.7

آلمان

3.3

مجارستان

3.6

انگلستان

4.1

اسلوونی

5.5

انواع ویزای کار کشور ایتالیا

ویزای کار فصلی

این ویزا در فصول خاصی از سال صادر می‌شود که در این فصول، ایتالیا به نیروی کار خارجی نیاز مبرم دارد. این ویزا مربوط به کار کشاورزی و گردشگری است. افرادی که قصد اقدام برای دریافت این ویزا را دارند باید در این دو زمینه مشغول به کار شوند. اعتبار ویزای فصلی بین ٢٠ روز تا ٩ ماه است. این ویزا از ویزاهای کوتاه محسوب می‌شود.

ویزای کار فصلی طولانی

افرادی که متقاضی انجام کار فصلی در ایتالیا هستند، می‌توانند جهت دریافت این نوع ویزا اقدام کنند. با داشتن این نوع ویزا افراد می‌توانند دوسال در ایتالیا در فعالیت‌های فصلی کار کنند.

ویزای خود اشتغالی

متقاضیانی که قصد کارآفرینی در کشور ایتالیا را دارند، می‌توانند درخواست مجوز کار خود را به همراه مدارک موردنیاز به سفارت ایتالیا ارائه کنند. این نوع از ویزای کار از ویزاهای بلند مدت محسوب می‌شود و حداکثر برای دو سال معتبر است. فعالیت‌های زیر در دسته این ویزا قرار می‌گیرند:

 1. صاحب کسب و کار
 2. شروع استارت آپ
 3. فریلنسر
 4. فعالیت های هنری
 5. فعالیت های ورزشی
ویزای استخدام

در این نوع ویزا کارفرما حمایت مالی شما را برعهده دارد و با در دست داشتن قرارداد کاری امضا شده می‌توانید این ویزا را دریافت کنید. برای دریافت این ویزا حتماً باید دعوتنامه‌‌ای از یک کارفرما که دارای شرکت معتبری در کشور ایتالیا است‌، دریافت کرده باشید تا بتوانید درخواست خود را برای این ویزا ثبت کنید.

ویزای تعطیلات کاری

این ویزا برای مدت ١٢ ماه صادر می‌شود و دارندگان این ویزا به عنوان نیروی کار محلی می‌توانند مشغول به کار شوند. ویزای تعطیلات، صرفا به شهروندان کشور نیوزلند، استرالیا، کره جنوبی و کانادا تعلق می‌گیرد.

ویزای تحقیقاتی

این ویزا توسط موسسات علمی یا دانشگاه‌های محلی ایتالیا به افرادی که دارای تحصیلات عالیه هستند ارائه می‌شود. در واقع دانشجویان پس از فارغ‌التحصیل شدن از دانشگاه با حمایت مالی موسسه علمی یا دانشگاه محلی می‌توانند به مدت ۶ تا ١٢ ماه در ایتالیا به جستجوی کار مشغول شوند. پس از یافتن شغل موردنظر خود و دریافت پیشنهاد شغلی از یک شرکت ایتالیایی می‌توانند جهت اخذ ویزای کاری اقدام کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار ایتالیا در سال 2024

برای اینکه بتوانید به کشور ایتالیا مهاجرت نمایید و با ویزای کار اقامت دائم را دریافت کنید باید مدارک زیر را به درستی بدون کم و زیاد شدن یا دستکاری در آن به سفارت ایتالیا ارائه نمایید و پس از بررسی مدارک ویزای کار برای شما صادر می‌شود، در ادامه به بررسی مدارک مورد نیاز اخذ ویزای کار ایتالیا کی پردازیم:

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای همراه

ویزای Familiari al Seguito ایتالیا، همچنین به عنوان “ویزای همراه خانوادگی” شناخته می‌شود، نوعی ویزا برای اعضای خانواده افرادی است که دارای ویزای بلندمدت یا اجازه اقامت در ایتالیا هستند. این ویزا به اعضای خانواده مانند همسران، فرزندان یا سایر افراد وابسته اجازه می‌دهد که برای مدت اقامت خود با عضو خانواده‌شان در ایتالیا همراه شوند. این ویزا معمولاً برای اقامت‌های بیشتر از ۹۰ روز صادر می‌شود و می‌تواند برای اهدافی مانند تجدید دیدار خانوادگی، همراهی دانشجو یا همراهی کارگر استفاده شود.

برای درخواست ویزای Familiari al Seguito ایتالیا، عضو خانواده باید درخواست خود را به سفارت یا کنسولگری ایتالیایی در کشور محل اقامت خود ارائه دهد. الزامات خاص و اسناد مورد نیاز ممکن است بسته به رابطه با صاحب ویزای اصلی متفاوت باشد، اما به طور کلی شامل یک فرم درخواست ویزا تکمیل شده، گذرنامه معتبر، عکس‌های سایز پاسپورت، اثبات رابطه با صاحب ویزای اصلی، اثبات محل اقامت در ایتالیا، برنامه سفر و شواهد منابع مالی برای حمایت از اقامت است. علاوه بر این، ممکن است بخواهند مدارک خاص مربوط به هدف ویزیت خود را ارائه دهند، مانند شواهد وضعیت صاحب ویزای اصلی در ایتالیا.

کلًا، ویزای Familiari al Seguito ایتالیا فرصتی را برای اعضای خانواده فراهم می‌کند تا با عزیزانشان که برای مدت طولانی در ایتالیا زندگی می‌کنند، دوباره گرد هم آیند. برای موفقیت درخواست، مهم است که متقاضیان فرآیند درخواست را به دقت دنبال کرده و تمام اسناد لازم را ارائه دهند.

 1. پاسپورت معتبر
 2. گواهی اشتغال به کار شخص اصلی
 3. گواهی حقوق شخص اصلی
 4. نامه عدم سوء پیشنه
 5. گواهی ازدواج
 6. گواهی تولد فرزندان
 7. گواهی محل اقامت در ایتالیا
 8. گواهی پزشکی

هزینه صدور ویزای کار کشور ایتالیا برای فرد متقاضی مبلغ 116 یورو می‌باشد و اگر می‌خواهید ویزای همراه نیز دریافت نمایید به ازای هر فرد مبلغ 27.50 یورو باید پرداخت نمایید.

مراحل دریافت ویزای کار کشور ایتالیا

جهت مهاجرت کاری به ایتالیا و دریافت ویزای کاری برای این کشور باید مراحلی طی شود. در ادامه مراحل اخذ این ویزا توضیح داده می‌شود.

پیدا کردن کار

از طریق سایت های کاریابی موجود کار مورد نظر خود را در کشور ایتالیا پیدا نمایید.

ارسال رزومه و مدارک

بعد از پیدا کردن کار مدارکمورد نیاز خود را برای کارفرما در داخل ایتالیا ارسال نمایید، در این مرحله ممکن است که مصاحبه انجام شود و سطح دانش زبان ایتالیایی و تخصص شما مورد سنجش قرار بگیرد.

دریافت قرارداد Job Offer

بعد از انجام مصاحبه و تأیید کارفرما نامه تأیید کار را از کارفرمای خود دریافت نمایید این نامه برای ارائه به سفارت الزامی است.

ارسال مدارک به سفارت

در این مرحله شما باید مدارک خود را تحویل سفارت کشور ایتالیا دهید و هزینه دریافت ویزای کار ایتالیا را پرداخت کنید، این مرحله در حدوده 30 روز به طول می‌انجامد.

ورود به خاک ایتالیا

پس از دریافت ویزای کار خود باید آماده رفتن به کشور ایتالیا شوید

امضاء قرارداد کار

پس از آنکه وارد کشور ایتالیا شدید تنها 8 روز فرصت دارید تا قرارداد کاری خود را با کافرما نهایی نمایید و امضاء آن را دریافت کنید.

اخذ مجوز از پلیس ایتالیا

پس از امضاء قرارداد کار شما باید از مجوز اقامت و کار خود را از طرف اداره پلیس کشور ایتالیا دریافت نمایید تا بتوانید به راحتی در این کشور زندگی و کار نمایید.

هزینه لازم برای دریافت ویزای کار کشور ایتالیا

همانطور که می‌دانید برای دریافت هر نوع ویزای برای کشورهای مختلف باید هزینه‌هایی را نیز پرداخت کرد این هزینه‌های شامل بررسی مدارک جهت اخذ ویزای کار ایتالیا و هزینه اجازه اقامت در کشور ایتالیا می‌باشد، در ادامه ما لیستی از هزینه های لازم برای اینکه بتوانید ویزای کار خود را دریافت نمایید را برایتان آورده‌ایم:

هزینه لازم برای دریافت ویزای کار کشور ایتالیا

همانطور که می‌دانید برای دریافت هر نوع ویزای برای کشورهای مختلف باید هزینه‌هایی را نیز پرداخت کرد این هزینه‌های شامل بررسی مدارک جهت اخذ ویزای کار ایتالیا و هزینه اجازه اقامت در کشور ایتالیا می‌باشد، در ادامه ما لیستی از هزینه های لازم برای اینکه بتوانید ویزای کار خود را دریافت نمایید را برایتان آورده‌ایم:

روش های کاریابی برای دریافت ویزای کار کشور ایتالیا

همانطور که در ابتدای این مقاله به آن اشاره شد برای اینکه بتوانید اقامت دائم کشور ایتالیا را دریافت نمایید نیاز به دریافت ویزای کار کشور ایتالیا دارید و برای اخذ ویزای کار نیاز است که یک پیشنهاد کاری در کشور ایتالیا یا جاب آفر داشته باشید، در ادامه ما مسیرهای لازم برای پیدا کردن Job Offer کشور ایتالیا را برایتان معرفی می‌نماییم:

مژسسه‌های کاریابی در ایتالیا

موسسات کاریابی منطقه ای زیر نظر وزارت کار و رفاه اجتماعی اداره می شود. افراد متقاضی کار می توانند با مراجعه و ثبت نام در این مراکز اقدام به جستجو در خصوص کار مورد نظر خود نمایند.

شبکه خدمات اشتغال اروپا

کارجویان می توانند از طریق شبکه خدمات اشتغال اروپا (EURES) که یک موسسه کاریابی حاوی اطلاعات لازم برای جویندگان کار در اروپا می باشد، جهت کار در ایتالیا اقدام به جستجوی کار نمایند.

روزنامه

اکثر روزنامه های ملی و محلی ایتالیا حاوی قسمت مشخصی برای درج آگهی های جذب نیرو می باشد. برخی از این روزنامه های در روزهای خاصی اقدام به چاپ ویژه نامه های کاریابی می نمایند؛ به عنوان مثال روزنامه Corriere della sera در میلان چاپ می شود در روز جمعه یک ویژه نامه کاری چاپ می کند و روزنامه مالی Ore cerco lavoro – Giovani II sole 24 برای فارغ التحصیلان کالج در روزهای دوشنبه ویژه نامه کاریابی منتشر می کند.

سایت های کاریابی ایتالیا و بین المللی

از دیگر راه های کاریابی در ایتالیا از طریق سایتهای کاریابی در این کشور و همچنین سایت های کاریابی بین المللی می باشد که در ادامه به برخی از این سایتها اشاره می کنیم:

میزان حقوق و دستمزد در کشور ایتالیا

میزان حقوق و درآمد در ایتالیا

میزان درآمد در ایتالیا می تواند بر اساس معیارهای مختلفی مانند حیطه کاری، تجربه و سابقه کار، میزان تحصیلات، جنسیت و حتی شهری که جهت کار در ایتالیا انتخاب نموده اید متفاوت باشد. در سال 2022، متوسط حقوق در ایتالیا به طور ناخالص 28500 یورو در ماه بوده است که پس از پرداخت مالیات، تقریباً 1624 یورو به طور خالص است. بالاترین میانگین حقوق در ایتالیا مطعلق به کارمندان و افراد شاغل در بخش های مالی و بانکی است اما اختلاف زیادی در دستمزدهای زنان و مردان در این زمینه وجود دارد.

میزان درآمد در ایتالیا بر اساس تحصیلات

همه ما می دانیم که تحصیلات بالا، برابر با حقوق بیشتر است. اما یک مدرک تحصیلی چقدر می تواند به درآمد شما اضافه کند؟ بررسی های انجام شده نشان می دهند که کارگران دارای مدرک یا دیپلم در ایتالیا، به طور متوسط 17 درصد بیشتر از همتایان خود که فقط به سطح دبیرستان رسیده اند، درآمد دارند. به همین ترتیب، کارمندانی که مدرک لیسانس گرفته اند حدود 24 درصد بیشتر از کسانی که فقط موفق به دریافت دیپلم شده اند، درآمد دارند. در ایتالیا، به افراد با تحصیلات عالی که مدرک کارشناسی ارشد را دریافت کرده اند، حقوقی 29 درصد بیشتر از افراد دارای مدرک لیسانس تعلق می گیرد. در نهایت، دارندگان مدرک دکتری در حین انجام همان کار، به طور متوسط 23 درصد بیشتر از دارندگان مدرک کارشناسی ارشد درآمد دارند.

میزان درآمد در ایتالیا بر اساس سابقه کار

سطح تجربه و میزان سابقه کار، مهمترین عامل در تعیین حقوق و درآمد در ایتالیا است. طبیعتاً هر چه سابقه کار بیشتر باشد، دستمزد بالاتر می رود. به طور کلی، کارمندانی که بین دو تا پنج سال سابقه کار دارند، به طور متوسط 32 درصد بیشتر از تازه ‌کاران و جوانان در تمام صنایع و رشته‌ها در ایتالیا درآمد دارند. به علاوه، افراد حرفه ای با تجربه بیش از پنج سال، به طور متوسط 36٪ بیشتر از افراد با تجربه کاری پنج سال یا کمتر درآمد دارند. با رسیدن سابقه کار و تجربه کاری به مرز 15 سال، میزان درآمد و حقوق به طور چشمگیری بالا می رود.

میزان درآمد در ایتالیا بر اساس جنسیت

اگرچه جنسیت نباید بر میزان دستمزد تأثیری داشته باشد، اما در واقعیت این چنین نیست. کارمندان مرد در ایتالیا 6 درصد بیشتر از همتایان زن خود در تمام بخش‌ها درآمد دارند. متوسط درآمد مردان در ایتالیا، 3,740 یورو در ماه و متوسط درآمد زنان در ایتالیا، 6 درصد کمتر از مردان و حدود 3,540 یورو در ماه است. البته باید بدانید که در برخی از مشاغل مانند بخش‌های مربوط به پزشکی و سلامت، فروش و بازاریابی و همچنین خدمات فیتنس و ورزش، درآمد زنان می‌تواند بیش تر از مردان باشد.

میزان درآمد در شهرهای مختلف ایتالیا

جالب است بدانید که میزان حقوق و درآمد در شمال ایتالیا بیشتر از جنوب این کشور است.

 1. میانگین حقوق در شمال ایتالیا: 30276 یورو
 2. میانگین حقوق در مرکز ایتالیا: 29075 یورو
 3. میانگین حقوق در جنوب ایتالیا و جزایر این کشور: 26,473 یورو