ویزا

ویزای H-1B آمریکا

ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B کشور آمریکا در سال 2024
4.7
(10)

راهنمای دریافت ویزای H1B | شرایط + مدارک + هزینه ها

یکی دیگر از انواع ویزای کار کشور آمریکا ویزای H1-B است، این ویزا یک ویزای کاری غیر مهاجرتی است که برای افراد با تخصصی خاص صادر می‌شود.به طور معمول، افراد برای کار با ویزای H1B به مدرک لیسانس یا معادل آن نیاز دارند. مشاغلی که واجد شرایط ویزای H-1B هستند، معمولاً در زمینه هایی مانند فناوری، مالی، مهندسی، معماری یا موارد دیگر هستند. در این مقاله به بررسی نحوه مهاجرت به کشور آمریکا با ویزای کار H1B می‌پردازیم و همچنین هزینه دریافت ویزای کار H1-B و مدارک لازم در سال 2024 را مورد بررسی قرار می‌دهیم پس همراه ما تا انتهای مقاله بمانید.

انواع ویزای کاری کشور آمریکا در سال 2024

1) ویزای کار H1-B آمریکا

این ویزا به کارفرمایان خارجی اجازه می دهد تا نفرات ماهر خارجی را به مدت شش سال به عنوان افراد غیر مهاجرتی استخدام و اسپانسر کنند. این ویزا در زمینه های فنی تخصصی یا حرفه ای استفاده می‌شود. افراد با ویزای H1B در آمریکا نمی‌توانند تابعیت آمریکا یا کارت سبز دائمی بدست آورند. باید یادآوری کنم این ویزا بسته به تعداد درخواست‌ها سالانه، دارای محدودیت است.

خانواده افرادی که از طریق این ویزا اقدام به مهاجرت به آمریکا می‌کنند می‌توانند در خواست ویزای H-4 را ارائه نمایند و همسر متقاضی اصلی و فرزندان زیر 21 سال وی نیز می‌توانند به واسطه پدر یا مادر خود به این کشور مهاجرت نمایند.

2) ویزای کار H1-C آمریکا

ویزای H1C ویزای ویزا ویژه کارکنان بهداشتی است که بیشتر برای کارمندان بهداشتی برجسته خارجی یا پرستاران استفاده می‌شود. این ویزا به کارفرمایان این امکان را می‌دهد که افراد خارجی ماهر و مورد نیاز را اسپانسر کنند تا برای دوره زمانی مشخصی به آمریکا مهاجرت کنند. مدت زمانی که یک نفر می‌تواند با این ویزا در آمریکا اقامت داشته باشد 3 سال است. این ویزا امکان دریافت کارت گرین دائمی را نمی‌دهد.

همچنین همسر و فرزندان زیر 21 سال این افراد نیز می‌توانند در کنار متقاضی اصلی با دریافت ویزای H-4 مهاجرت نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله مهاجرت پرستاران به کشور آمریکا مراجعه نمایید.

3) ویزاهای کاری H2A و H2B آمریکا

دو نوع ویزا مختص به کشاورزان فصلی یا کارگران فصلی هستند که قصد دارند برای مدت زمان مشخص وارد خاک ایالات متحده آمریکا شده و در این کشور مشغول به کار کردند. پیشنهاد شغلی که این افراد از امریکا دریافت نمایند می بایست ماهیت فصلی داشته باشد. مدت زمانی که برای صدور گواهی کار موقت اعطا می شود ممکن است در صورت واجد شرایط بودن فرد تا یک سال نیز افزایش داشته باشد در این نوع ویزا نیز خانواده کارگران فصلی با دریافت ویزای H-4 می توانند در کنار متقاضی اصلی در کشور امریکا زندگی نمایند.

4) ویزای کار E-1 آمریکا

این نوع ویزا را افرادی که قصد گسترش روابط تجاری با دولت و شرکت های آمریکایی دارند دریافت می نمایند. معمولاً افرادی که شغل آنها صادرات یا واردات کالاهای مختلف است می توانند با دریافت ویزای E-1 جهت کار در امریکا وارد این کشور گردد. مدت زمان این ویزا حداکثر ۲ سال است و متقاضی اصلی می‌تواند در کنار همسر و فرزندان زیر ۲۱ ساله خود در کشور امریکا زندگی نماید.

5) ویزای کار E-2 آمریکا

در این نوع ویزا که به ویزای سرمایه گذاران هم معروف است فردی که قصد سرمایه‌گذاری در کشور امریکا را دارد می‌تواند با دریافت ویزای E-2 وارد این کشور شده و اقدام به سرمایه گذاری نماید. فرد به همراه همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود می تواند وارد خاک امریکا شده و حداکثر تا مدت زمان دو سال را می تواند از این ویزا استفاده نماید.

6) ویزاهای کار P-1A، P-1B، P-2 و P-3 آمریکا

این نوع ویزا که به ویزاهای سری P شهرت دارند، نوعی ویزای کاری موقت برای افراد خاص است، به عنوان مثال ورزشکارانی که قصد اجرای یک مسابقه ورزشی در امریکا را دارند، افرادی که عضو گروه‌های سرگرمی هستند، افرادی که هنرمند بوده و قصد اجرای کارهنری در کشور امریکا را دارند و همچنین افرادی که به عنوان مربی یا آموزش دهنده به صورت موقت قصد حضور در خاک امریکا را دارند می‌توانند از این نوع ویزا ها استفاده نمایند. این نوع ویزاها معمولاً تا مدت زمان یک سال صادر می‌گردد و خانواده این افراد که متشکل از همسر و فرزندان زیر 21 سال می‌باشد نیز می‌توانند از این طریق اقدام به مهاجرت نمایند.

7) ویزای کار O-1 آمریکا

ویزای o1 امریکا مربوط به افرادی است که توانایی فوق العاده ای در علوم، هنر، آموزش، تجارت، یا دو و میدانی و فیلمبرداری یا تولید تلویزیون دارند. افرادی که توانایی بالایی در این زمینه‌ها دارند و به نوعی از شهرت در این زمینه برخوردار هستند می‌توانند از طریق این ویزا که تا مدت زمان سه سال صادر می‌گردد اقدام به مهاجرت به آمریکا نمایند. همسر و فرزندان زیر 21 سال این افراد نیز می‌توانند با دریافت ویزایی تحت عنوان O-2 در کنار متقاضی اصلی وارد خاک ایالات متحده امریکا گردند.

8) ویزای کار eb3 آمریکا

ویزای eb3 آمریکا نوعی ویزای کاری است که مخصوص به افراد متخصص در فیلدهای کاری است که در کشور آمریکا با کمبود نیروی کار مواجه است. در این نوع ویزا متقاضی می‌بایست در زمینه کارهای حرفه‌ای به عنوان فردی متخصص شناخته گردد. در صورتی که فرد بتواند ویزای eb3 آمریکا را دریافت نماید می‌تواند به اقامت دائم آمریکا دست پیدا کند.

خدمات ارائه شده به ویزای کار H1-B آمریکا

با توجه به اطلاعات که در این مقاله برایتان ارائه کردیم ویزای کار غیر مهاجرتی h1-B به کارفرمایان و شرکت‌ها این اجازه را می‌دهد تا نیروی متخصص و ماهر خود را از طریق نیروهای خارجی و بین المللی استخدم نمایند. ویزای کار h1b برای مشاغلی مانند فناوری اطلاعات (IT)، امور مالی و حسابداری، معماری، مهندسی، ریاضیات، علوم پزشکی و غیره صادر می‌شود و کسانی که مایل به دریافت این ویزای کار آمریکا هستند باید از طرف کارفرمای خود در داخل خاک آمریکا یک پیشنهاد شغلی دریافت نمایند. افرادی که می‌توانند ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B را دریافت نمایند می‌توانند از خدمات زیر استفاده کنند:

دقت داشته باشید که افرادی که ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B را دریافت نموده‌اند باید از شرایط حضور این ویزا تبعیت نمایند. مثلاً به طور میانگین باید از هر سال حداقل 6 ماه را در داخل خاک آمریکا حضور داشته باشند.

مراحل درخواست ویزای غیر مهاجرتی H1-B آمریکا در سال 2024

 1. اخذ پیشنهاد شغلی از کارفرمای آمریکایی: فرد باید از یک کارفرمای آمریکایی پیشنهاد شغلی دریافت کند.کارفرما باید ثابت کند که نتوانسته فرد واجد شرایط آمریکایی را برای آن شغل استخدام کند.
 2. ثبت درخواست LCA (Labor Condition Application): کارفرما باید درخواست LCA را در وزارت کار آمریکا ثبت نماید.
  در این مرحله، کارفرما باید شرایط استخدام، حقوق و سایر الزامات قانونی را ثابت کند.
 3. ثبت درخواست I-129: پس از تأیید LCA، کارفرما باید فرم I-129 را به اداره خدمات شهروندی و مهاجرت آمریکا (USCIS) ارسال نماید. در این فرم، اطلاعات متقاضی و جزئیات پیشنهاد شغلی درج می‌شود.
 4. انتخاب تصادفی (Lottery System): با توجه به محدودیت سهمیه ساالنه، درخواست‌ها به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. فرایند انتخاب تصادفی توسط USCIS انجام می‌شود.
 5. جمع‌آوری مدارک تکمیلی: چنانچه درخواست شما در مرحله قرعه‌کشی انتخاب شود، باید مدارک تکمیلی را جمع‌آوری کنید. این مدارک شامل مدرک تحصیلی، سوابق کاری و سایر مستندات مرتبط است.
 6. مصاحبه در سفارت/کنسولگری آمریکا: پس از تأیید مدارک، متقاضی باید برای مصاحبه به سفارت/کنسولگری آمریکا مراجعه کند.ددر این مصاحبه، مسائل امنیتی و مهاجرتی بررسی می‌شود.
 7. صدور ویزا: در صورت تأیید درخواست، ویزای H1-B صادر و به متقاضی تحویل داده می‌شود. این فرایند معمولاً چند ماه به طول می‌انجامد و نیاز به هماهنگی و همکاری کامل بین متقاضی و کارفرما دارد.

مدارک مورد نیاز دریافت ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B آمریکا

ظرفیت ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B آمریکا در سال 2024

از آنجایی که تقاضای زیادی برای H1B ویزا وجود دارد، محدودیتی برای تعداد ویزاهای قابل صدور در هر سال وجود دارد. درحال‌حاضر سقف 65000 ویزا را در هر سال مالی تعیین کرده‌اند. اگر مدرک کارشناسی ارشد از یک موسسه ایالات متحده دارید، پس خوش شانس هستید زیرا 20000 ویزا اضافی برای کسانی که مدرک کارشناسی ارشد یا بالاتر دارند در دسترس است. همچنین اگر کارفرمایی که از شما حمایت مالی می‌کند یک موسسه آموزش عالی، یک سازمان غیرانتفاعی مرتبط با یک موسسه آموزش عالی یا یک سازمان تحقیقاتی دولتی باشد، سقف ویزا اعمال نمی‌شود.

لاتاری ویزای H1-B 

قرعه‌کشی یا اصطلاحا لاتاری H1B یک فرآیند انتخاب تصادفی کامپیوتری است که ایالات متحده از آن برای انتخاب متقاضیان استفاده می‌کند. این فرآیند در پاسخ به تعداد بالای درخواست‌های H1B اجرا می‌شود. زمانی که تعداد درخواست‌های ویزا از سقف ویزای سالانه بیشتر شود، USCIS به‌طور تصادفی تعداد مورد نیاز درخواست‌های اختصاص داده شده را انتخاب می‌کند.

ثبت نام لاتاری ویزای H1-B آمریکا

برای ثبت‌ نام لاتاری H1B، ابتدا باید یک حساب آنلاین در  USCIS ایجاد کنید. این اکانت باید در myUSCIS ایجاد شود و پس از انتخاب نوع حساب "من یک ثبت نام کننده H-1B هستم" تا باز شدن دوره ثبت‌نام اولیه نمی‌توانید اطلاعات اضافی را در این مورد وارد کنید. فرایند ثبت‌نام 1 تا 20 مارس هر سال برگزار می‌شود و در این تاریخ متقاضیان بایستی اطلاعات شرکت خود را که قرار است در آن شروع به کار کنند، وارد کنند. همچنین زمان دقیق باز کردن حساب درخواست این ویزا 21 فوریه است. جدول زیر تایم لاین ثبت نام لاتاری H1B را نشان می‌دهد:

 1. ساخت و ایجاد حساب= 21 فوریه هر سال
 2. زمان ثبت نام ویزای لاتاری H1-B آمریکا = 1 مارس
 3. اتمام زمان ثبت نام = 20 مارس
 4. زمان اطلاع از نتایج = 31 مارس
 5. دوره اول ثبت درخواست = 1 آوریل
 6. دوره دوم ثبت درخواست = 2 اوت
شرایط مورد نیاز دریفت ویزای کار H1-B آمریکا

متقاضی و کارفرمای ویزای اچ وان بی برای واجد شرایط بودن دریافت ویزا H1B باید شرایط زیر را داشته باشند:

 1. متقاضی باید دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس (یا معادل آن) در همان رشته باشد
 2. متقاضی باید دانش عمیقی در زمینه مورد نیاز داشته باشد
 3. این کار باید کاری باشد که به یک حرفه ای در یک شغل تخصصی نیاز داشته باشد
 4. کارفرما باید عدم وجود متقاضیان واجد شرایط آمریکایی برای این موقعیت را نشان دهد.
هزینه دریافت ویزای کار H1-B آمریکا

فرآیند دریافت ویزای H-1B آمریکا شامل هزینه‌های متعددی است. اکثر هزینه‌های مربوط به ویزای H-1B آمریکا توسط مقررات فدرال به‌عنوان هزینه‌های تجاری کارفرما در نظر گرفته می‌شود. در زیر هزینه های لازم برای دریافت ویزای کاری غیر مهاجرتی H1-B آمریکا را بررسی مینماییم:

 1. 300 دلار هزینه بایگانی اولیه
 2. 750 دلار هزینه ACWIA (برای کارفرمایان با 1-25 کارمند تمام وقت)
 3. 1500 دلار هزینه ACWIA (برای کارفرمایان با بیش از 26 کارمند تمام وقت)
 4. 500 دلار هزینه پیشگیری و کشف تقلب
 5. 1225 دلار هزینه پردازش حق بیمه اختیاری
نحوه پردازش ویزای H1-B آمریکا

نحوه پردازش ویزای H-1B آمریکا کاملا تصادفی است. این انتخاب، قرعه کشی ویزای H-1B نامیده می‌شود. از این رو، هیچ ترتیب یا اولویتی در انتخاب افراد برای دریافت ویزا وجود ندارد. USCIS پردازش را در ابتدا با ۲۰,۰۰۰ درخواست برای کسانی که دارای مدرک تحصیلات تکمیلی از موسسات ایالات متحده هستند شروع می‌کند. اگر بیش از ۲۰,۰۰۰ درخواست وجود داشته باشد، برای پر کردن این تعداد یک انتخاب تصادفی انجام می‌دهند. مابقی افرادی که در این ۲۰,۰۰۰ درخواست انتخاب نشده‌اند در سقف عادی ۶۵,۰۰۰ درخواست وارد می‌شوند.

اگر بیش از ۶۵‌,۰۰۰ درخواست وجود داشته باشد، USCIS مجدداً یک انتخاب تصادفی برای پر کردن این تعداد نهایی انجام می‌دهد. مابقی درخواست‌ها به همراه حق‌الزحمه آنها به کارفرمایان بازگردانده می‌شود تا مجددا در سال آینده در این فرآیند شرکت کنند. توجه کنید که، کارفرمایان مجاز به ارائه چندین دادخواست برای یک کارمند نیستند. اگر (USCIS) این را تشخیص دهد، دادخواست‌تان را رد و هزینه‌ها را بازپرداخت نمی‌کند.

فرآیند پردازش ویزای H-1B آمریکا

1) پردازش پریمیوم ویزای H-1B

آن دسته از کارفرمایان که نمی‌خواهند مدت طولانی برای پردازش ویزای H-1B آمریکا صبر کنند، می‌توانند پردازش پریمیوم را انتخاب کنند. با این نوع پردازش (USCIS) تضمین می‌کند که درخواست ظرف ۱۵ روز پس از ارسال بررسی می‌شود. اگر در این مدت درخواست برسی نشود، هزینه‌تان برگشت داده خواهد شد.

هزینه پردازش پریمیوم ۱۲۲۵ دلار اضافی است. اگر کارفرمایان این گزینه پردازش پریمیوم ویزای H1B را انتخاب کنند، می‌توانند فرم I-907 را به دادخواست پیوست کنند.

2) پردازش سریع ویزای H-1B

پردازش سریع مورد به مورد از طرف (USCIS) انجام می‌شود. تنها طی شرایط زیر، پردازش سریع ویزای H-1B انجام می‌شود:

 • ضرر مالی شدیدی برای کارفرما یا کارمند خارجی وجود دارد.
 • وضعیت اضطراری وجود دارد.
 • دلایل بشردوستانه وجود دارد.
 • این دادخواست از یک سازمان غیرانتفاعی ایالات متحده برای منافع فرهنگی و اجتماعی ایالات متحده است.
 • این دادخواست از سوی یک نهاد دولتی ایالات متحده به دلیل منافع ملی وزارت دفاع ایالات متحده است.
 • یک خطای USCIS وجود دارد.
 • این دادخواست مورد علاقه USCIS است.

ارائه مدارک کافی جهت اثبات یکی از این شرایط برای رسیدگی سریع به ویزای H-1B آمریکا ضروری است.

3) پردازش برنامه تمدید ویزای H-1B

زمان پردازش برنامه تمدید ویزای H-1B آمریکا در همه ایالت‌ها بین ۴ تا ۷ ماه طول می‌کشد. با این حال، زمان پردازش ممکن است با توجه به مرکز خدماتی که درخواست خود را در آنجا ثبت می‌کنید، متفاوت باشد.

تمدید ویزای H1-b آمریکا

مدت اقامت با ویزای H-1B آمریکا ۳ سال است. پس از ۳ سال اقامت با ویزای H-1B، کارفرما ممکن است بخواهد همچنان کارمند خارجی را در شرکت خود نگه دارد. در این شرایط، قوانین ویزای H-1B آمریکا اجازه تمدید ۳ سال دیگر را می‌دهد. تمدید این ویزا را می‌توان با ارسال مجدد یک درخواست به (USCIS) در طول زمان اعتبار ویزا تکمیل کرد. با این حال توجه داشته باشید که پس از انقضای ویزای H-1B، کارمند مجاز است فقط برای ۲۴۰ روز دیگر در آمریکا کار کند و پس‌از این مدت باید آمریکا را ترک کند. بنابراین، کارفرما باید درخواست تمدید ویزا را زودتر ثبت کند تا قبل از پایان ۲۴۰ روز تأیید شود.

برای دریافت گرین کارت از طریق اقامت با ویزای کار H1-B باید مراحل زیر را به انجام برسانید:

درخواست گواهی PERM از طرف کارفرما برای متقاضی

کارفرمای شما باید برای یک گواهینامه کار دائمی درخواست کند که میزان حقوق و سایر مزایای شما را مشخص می‌کند. یک فرآیند استخدام نیز انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هیچ نیروی واجد شرایط آمریکایی برای همان موقعیت وجود ندارد. زمان پردازش گواهی PERM شما معمولاً ۴ تا ۶ ماه است. اگر می‌خواهید این فرآیند زودتر انجام شود، می‌توانید با پرداخت هزینه اضافی ۱۲۲۵ دلار، روند را تسریع کنید.

ارسال فرم I-140 از طرف کارفرما

مرحله بعدی در فرآیند ویزای H-1B آمریکا به گرین کارت مستلزم ارسال فرم I-140 توسط کارفرما است که سطح و تاریخ اولویت شما را تعیین می‌کند. هزینه ارسال این فرم ۵۸۰ دلار است. تاریخ اولویت شما از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تا زمانی که تاریخ اولویت را دریافت نکنید، نمی‌توانید به مرحله بعدی بروید.

ارسال فرم I-485

فرم I-485 برنامه اصلی گرین کارت آمریکا است. پس از ارسال فرم از شما خواسته می‌شود برای مصاحبه حضور پیدا کنید. هنگامی که فرم شما تایید شد، روی پاسپورت خود مهر می‌گیرید و پس از آن گرین کارت شما از طریق پست به دست‌تان می‌رسد.

سوالات متداول در زمینه دریافت ویزای کار غیر مهاجرتی H1-B آمریکا
شرایط مهاجرت کاری به آمریکا چگونه است؟

برای مهاجرت کاری به آمریکا می بایست دعوتنامه کاری از کارفرمای مقیم امریکا یا شرکت های امریکایی دریافت نمود

انواع ویزاهای کاری آمریکا کدام اند؟

بیش از ده نوع ویزای کاری برای مهاجرت کاری به امریکا وجود دارد که معروف ترین آنها ویزای H1B، EB3، ویزای های سری P و… هستند.

ویزای کار h1-b آمریکا چیست؟

نوعی ویزای کاری کشور آمریکا است که مختص به افراد تحصیل کرده و متخصص می باشد.

چگونه میتوان دعوتنامه کار برای آمریکا دریافت کرد؟

روند دعوتنامه کاری در امریکا و یا سایر کشور ها را می توانید با مراجعه به وب سایت های کاریابی کشورها طی کنید.

آیا با ویزای h1-b میتوان به بیرون خاک آمریکا سفر کرد؟

بله، فقط باید مدارکی مبنی‌بر اشتغال یا اعتبار ویزای خود برای ارائه در مرز همراه داشته باشید.

بدون داشتن پیشنهاد کاری میتوان ویزای کاری h1-b آمریکا را دریافت کرد؟

خیر، از آنجایی که ویزای H-1B آمریکا یک ویزای مبتنی بر استخدام است و کارفرمای شما باید فرم‌های خاصی را برای شما ارسال کند، قبل از اینکه واجد شرایط درخواست ویزای H-1B باشید، به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارید.

اعتبار ویزای کار غیر مهاجرتی H1B آمریکا چقدر است؟

ویزای H-1B آمریکا سه سال اعتبار دارد و تا شش سال قابل تمدید است.

آیا همسر فرد با ویزای h-4 میتواند در کشور آمریکا مشغول به کار شود؟

بستگی دارد. اگر همسر شما دارای ویزای H-4 باشد و شما دارنده ویزای H-1B و در مسیر دریافت گرین کارت باشید، می‌توانند برای مجوز استخدام درخواست دهند.

اگر در حین ویزای H-1B شغلم را از دست بدهم چه اتفاقی می افتد؟

اگر ویزای H-1B دارید و شغل خود را به دلیل اخراج یا رکود اقتصادی در ایالات متحده از دست بدهید، بلافاصله “از وضعیت ویزا خارج می‌شوید”. با این حال، یک مهلت ۶۰ روزه از زمان فسخ تا زمانی که مجبور شوید به کشور خود بازگردید وجود دارد. علاوه بر این، افراد دارای ویزای H-1B ممکن است بتوانند بدون از دست دادن وضعیت ویزا تحت شرایط خاصی، کارفرما را تغییر دهند.

آیا می توان همزمان برای ویزای H-1B آمریکا و گرین کارت اقدام کرد؟

بله، از آنجایی که ویزای H-1B آمریکا به عنوان ویزای دو منظوره برای اقامت و کار طبقه‌بندی می‌شود، می‌توانید همزمان برای گرین کارت و ویزای H-1B آمریکا اقدام کنید. در بسیاری از موارد، به نفع شماست که به طور همزمان برای هر دو اقدام کنید.

نظر شما نصبت به این مقاله ؟

به نوشته ما امتیاز دهید

میانگین امتیاز 4.7 / 5. تعداد رأی 10

تا حالا رأی نداده‌اید، اولین نفری باشید که نظر خود را ثبت می‌نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *